לקראת שבוע הספר – "קוראת ספרים" – ממליצה

מדריך למשתמש: המלצות לקריאה ולקנייה לקראת שבוע הספר. ספרים שקראתי, אהבתי וכדאי שיהיו בבית…

ספרים שכדאי שיהיו בבית: זמנים לא פשוטים עוברים על שוק הספרים הישראלי, חוק הספרים גרם לירידה בהוצאה לאור של ספרים חדשים בעיקר של ספרי ביכורים. כתוצאה מכך יותר ספרים יוצאים בהוצאות דיגיטליות, בהוצאות עצמיות ובמימון המונים. יש בכך גם משהו חינני בעיניי כי השוק נהיה יותר "דמוקרטי", במידה וספר לא מתקבל על ידי הוצאות הספרים הגדולות יש היום כבר עוד אפשרויות. חלק מהספרים שקראתי ואהבתי השנה יצאו בהוצאות בוטיק קטנות כמו "אליזבט איננה" המרגש של "סנדיק ספרים" או במימון המון כמו "אגם הצללים" המצוין של רוני גלבפיש. כמובן שספרים מתורגמים איכותיים שדורשים השקעה כספית גדולה כמו "החוחית" עדיין יוצאים בהוצאות גדולות, ועדיין יוצאים ספרי ביכורים יפים כמו "מירוץ שליחים", אבל הרבה פחות.

עם זאת ברשת ומחוצה לה יש פריחה גדולה של קבוצות קריאה, וירטואליות או ממשיות, מועדוני קריאה ברשת ובבתים נפתחים, תופעת הבוק סרפינג מתרחבת, ואוהבי ספר יכולים לתרום להוצאתם של ספרים דרך מימון המון, ולהרגיש כאחד מתוך כמה מאות מו"לים עצמאיים. גם בעולם הבלוגים יש בלוגרים שכותבים על ספרים שזוכים לתשומת לב גוברת מצד סופרים עצמאיים והוצאות לאור. אולי שוק הספרים קצת עומד על מקומו אבל עולם הקריאה והכתיבה על ספרים מעולם לא היה פורח ומגוון יותר.

השבוע מתחיל שבוע הספר, חגיגה גדולה לאוהבי הקריאה. כיף לפגוש בספרים ישנים ואהובים שלא נתקלנו בהם מזמן והזדמנות כמעט יחידה לקנות ספרים חדשים בהנחה. עברתי על הספרים שקראתי מאז תחילת השנה, וניסיתי להרכיב מדריך לקונה. אלו הם ספרים שקראתי, אהבתי ואני רוצה שיישארו אצלי קרוב, תחילה ליד המיטה ואחר לאט לאט הם נודדים לספריה בסלון, ובעיקר ממשיכים להעסיק אותי זמן רב לאחר הקריאה בהם.

ההמלצות שלי, ספרים שכדאי שיהיו בבית:

מרוץ שליחים

ספר ביכורים ישראלי: מרוץ שליחים,  של אריאלה גולדמינץ, בהוצאת "זמורה ביתן". ספר שכתוב נפלא, עם מבנה מעניין, עוסק בהחמצה ובאהבה, ומשאיר טעם מתוק לאחר הקריאה. סופרת שאני מקווה שעוד נשמע ממנה הרבה.

אליזבט איננה

ספר ביכורים מתורגם: אליזבט איננה, מאת אמה הילי, הוצאת "סנדיק ספרים". כבר המלצתי על הספר הנפלא הזה, שיצא לאור בתרגומו הנהדר של שי סנדיק, בהוצאת "סנדיק ספרים". הוצאה שנפגעה מהמצב בשוק ואוהביה, ואני ביניהם, יצאו בקמפיין בהד סטארט כדי לתמוך בה. עוד צעד מעניין בערבוב שנוצר בין קוראים למול"ים, בשוק החדש. אי אפשר שלא לאהוב את מוד, הגיבורה הדמנטית של "אליזבט איננה", על עולמה ההולך ונשמט ממנה, לי הספר העניק מתנה מופלאה, מפתח לעולמה של אמי.

הכאב

רומן ישראלי:"הכאב" של צרויה שלו, הוצאת "כתר". על אהבה ראשונה ופרדה שנצרבה בגופה ובנפשה של הגיבורה, ששבה לפתע לחייה ומערערת אותם. שלו מפרקת כדרכה את הנושא למרכיביו הקטנים ביותר כמעט בצורה מדעית. גם פה הכתיבה נהדרת והדמויות מצוינות, והכאב מתוק.

החוחית

רומן  מתורגם: "החוחית",  דונה טארט, מודן. ספר שהוא יצירת מופת כמו הציור שסביבו נארג הספר. ספרה החדש של דונה טארט, שלמרות אורכו נקרא בנשימה עצורה, הוא ספר על אבדן, אהבה ועל כוחה של האמנות לרפא ולהאיר את חיינו.

אגם הצללים

 נוער ישראלי: "אגם הצללים", רוני גלבפיש, הוצאה עצמית. הספר הזה כבר נקרא פעמיים (גילוי נאות, קראתי אותו קריאה אחרונה לפני הדפסה), ומן הסתם כמו ספרים שאני אוהבת במיוחד, יקרא שוב ושוב. אם אתם אוהבי פנטזייה או שיש לכם בני הנוער כאלה, זה הספר שתקנו להם. רוני גלבפיש הצליחה ליצור עולם מורכב ועשיר ומרתק. פנטזיה ישראלית מעולה שמאז "הלוייתן מבבל" של הגר ינאי, לא שמחתי כל כך לפגוש. סיפור נפלא מלא דמיון שהוא כולו אהבת השפה והשירה, גיבורות אמיצות, תאומות ג'ינג'יות שעפות ומצלהבות (תקראו ולא תבינו איך חייתם בלי זה), נלחמות ואוהבות. לעולם שוב לא אביט בכינרת ובהרי הגולן באותו מבט.

היינו שקרנים

נוער מתורגם: היינו שקרנים, א. לוקהארט, ידיעות ספרים.  ספר נוער מפתיע. על משפחות מושלמות והמחיר שהן משלמות כדי לשמור על התדמית. גיבורה שובת לב וספר שבסופו מיד רוצים לקרוא אותו מחדש. ושוב כמו בכל ספר טוב לא רק לבני נוער.

אכלתי פרחים

שירה: לשמחתי קראתי השנה כמה ספרי שירה שאהבתי ואני שמחה להמליץ עליהם "אכלתי פרחים" המקורי של חיה סדן , בלוגרית בסלונה, "שחרחורת" המרגש של איריס אליה כהן, מחברת "מכתוב" ו"דושינקא נשמה",  ו"מחר נעבוד" עם שיריו היפים והמיוחדים והכל כך ישראליים חדשים של תהילה חכמי. שני האחרונים יצאו אף הם באמצעות מימון המון, לתשומת לב מי שחושב שאין קהל לספרי שירה.

מאד-ויין

ספר שהפתיע אותי: מאד ויין, טארין פישר, אהבות. ספר שיצא לאור בהוצאה קטנה המתמחה בספרי אהבה, ביניהם רומנטיים אירוטיים.  רומן מתח שהוא מעין מסע לתודעתה של אחת הגיבורות המפתיעות שפגשתי. שום דבר הוא לא כמו שהוא נראה, ולמרות שעלילת המתח שמהווה את המסגרת לספר קצת מאכזבת בסוף. הדמויות, היחסים ביניהן והמהלך שעוברת הגיבורה, האפשרות להיפתח וללמוד לאהוב ולבטוח בנסיבות הבלתי צפויות ביותר, גרמו לי להישאר עם הספר זמן רב לאחר הקריאה.

שתהיה שנה של ספרים טובים.

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il