לקראת החופש הגדול-ספרים חדשים לילדים ונוער

 

unnamed[1] (6)

"ארנה 2- משחקי המוות" מאת מורגן רייס

unnamed[1] (4)

 

ספר ההמשך לארנה 1- ציידי העבדים אותו סקרתי לפני מספר חודשים. הספר עוסק בהמשך קורותיה של ברוק, אשר הצליחה לשרוד את מלחמת האזרחים השנייה ויחד עם אחותה ברחה להרים ושם הן מצליחות לשרוד הודות לתושייתה של הגיבורה.

 

ספר ההרפתקאות הבדיוני- פנטסטי עוקב אחר מסעם המסוכן של ברוק, ברי, בן ולוגן שהצליחו להימלט מארנה 1 ומכנופיית השלטון הצדה קורבנות כדי שיילחמו בזירת המוות. תוך כדי בריחה מתמודדים גיבורי הספר עם שורדים נוספים, עם כנופיות של קניבלים, עם חיות טרף וסופות ענק. מורגן כותבת את הספר השני באותה תנופה שבו כתבה את הראשון. העלילה מתקדמת בשצף קצף, כל עמוד מבטיח הרפתקה חדשה. הופכים עמוד ומגיעים לעוד שיא ואחריו עוד אחד. גם לקורא כמו לגיבורים אין רגע דל ולכן גם קשה להפסיק לקרוא באמצע, כי רוצים לדעת מה קורה הלאה. מה יקרה לברוק ולאחותה? איך הן יעמדו באתגרים? אחרי העלייה לרכבת המובילה אותן אל ארנה 2- נאלצת ברוק להלחם בזירת קרבות שממנה איש אינו יוצא בחיים. היא נאלצת להיאבק ביצורים נוראיים ולקבל החלטות בלתי אפשריות.

 

בני נוער ייהנו מהכתיבה הסוחפת וייהנו לעבור יחד עם הגיבורים את המסע להצלת חייהם. מורגן מצליחה להמחיש במילים תמונות של אירועי קרבות ולחימה וזו בעיניי דרך מצוינת לגרות את הדמיון וללמוד להשתמש בו. אני נהניתי לעשות זאת ונהניתי מההתרחשויות המסחררות.

 

בארצות הברית הגיע הספר למקומות ראשונים באמזון(ספרי מד"ב ופנטזיה לנוער), בבארנז אנד נובל(ספרי נוער חדשים), סמאשוורדס(ספרי דיסטופיה לצעירים) ובפריד בוקס(סיפורת פוסט אפוקליפטית).

 

התרגום הוא של חנה בן צבי גורן

 

הוצאת "דני ספרים" 268 עמ' . מחיר לצרכן: 58 ₪.

 

"שלטון הבוגדנים- אוקסה פולוק 5" מאת סנדרין וולף ואן פלישוטה

unnamed[4]

 

ספר חמישי בסדרת הפנטזיה לנוער "אוקסה פולוק". לא קראתי את הספרים הקודמים אך זה לא הפריע לי ליהנות מהספר הנוכחי ומעלילותיה של אוקסה- גיבורת הסדרה. אוקסה חיה בעולם פנטזיה מלא ביצורים מיוחדים כמו שקופי עור, צרח-צוח, אבאקום הארנב ועוד חבורה של אנילימלים מעניינים.

 

אוקסה הצרפתייה, היא בעלת כוחות מיוחדים המגלה שהיא יורשת העצר של ממלכת אדפיה, עולם בלתי נראה החבוי במקום מסתור בכדור הארץ והנשלט בידי עריץ אכזר.

 

הספר מלא דמיון ורעיונות פנטסטיים. משפחתה של אוקסה מעניינת וייחודית וכך גם היצורים הרבים הממלאים את דפי הספר. הקריאה מאפשרת סוג של התנתקות מהמציאות ושקיעה לתוך עולמות אחרים ומופלאים. אנו מתוודעים לחבורת הבוגדנים שהובסה בקרבות על מגדל הזכוכית, אך מתכננים להשתלט על כדור הארץ ומצליחים להעביר את אהובה של אוקסה אל הצד האפל.

 

הספר תורגם ל-24 שפות וזוכה להצלחה בינלאומית. סנדרין וולף שכתבה את הסדרה יחד עם אן פלישוטה, היא מאיירת ספרי ילדים ועבדה במשך תקופה כעובדת סוציאלית. אן עובדת כספרנית ולפני כן עבדה כמורה לסינית, אחות וכותבת מכתבים בהזמנה. מרתק, לא? לכתוב מכתבים בהזמנה. זה מוצא חן בעיניי.

 

שתי הכותבות פרסמו בתחילה את הספרים בהוצאה עצמית. הן פתחו פורום באינטרנט וכך החלה לעבור השמועה על הספרים ומעריצים רבים הצטרפו לקוראים. בשנת 2009 נפתח מועדון מעריצים שכתבו מכתבים להוצאות הספרים ודרשו להפיצם בקנה מידה נרחב. מנ"כל הוצאת XO הסתקרן, קרא את הספר והחליט לחתום עם המחברות חוזה ל-5 ספרים הכובשים את טבלאות רבי המכר במדינות רבות. בצרפת יצא בקרוב הסרט על אוקסה פולוק.

 

התרגום הוא של ליאורה לוי מלינסקי.

 

הוצאת "דני ספרים" 344 עמ'. מחיר לצרכן: 58 ₪.

 

"אני ג'ייק " מאת ג'ייק מרשונט

unnamed[1]

 

הספר הראשון בסדרה אותה כתב ג'ייק כשהיה בין 12, תלמיד כתה ז'. הסיפור שהוא מספר הוא אמיתי ועוסק בהתמודדות שלו כתלמיד חדש בבית ספר חדש, מורים חדשים ותלמידים חדשים. משפחתו של ג'ייק עוברת מפלורידה למרילנד וג'ייק צריך להתמודד עם כל מה שצופן המעבר. למרות שמדובר בילד אמריקאי ובבית ספר אמריקאי הרי שהחוויות הן אותן חוויות וההתמודדות עם ילדים בכתה, הרצון להיות פופולרי ולהצליח, ההתמודדות עם בריונים- כל אלה קיימים גם אצלנו ואין לי ספק שהקוראים יזדהו עם עלילותיו של ג'ייק.

 

הספר כתוב כיומן, מודפס בפונט דמוי כתב יד ומלווה בתמונות ואיורים הממחישים את הכתוב באופן משעשע וחביב.

 

ג'ייק כותב באתר שלו שהחל לכתוב כאשר היה עדיין בבית ספר יסודי וזאת לאחר שאימו הכריחה אותו לכתוב. אחרי שנים של כתיבה התחיל ליהנות מהכתיבה. לאחר שנוכח שרוב הספרים לילדים בגילו מיועדים לבנות החליט לכתוב ספר המבוסס על חייו, מנקודת המבט של בן המספר איך זה להיות ילד חדש בבית ספר ועל כל הטיפוסים המוזרים והמעצבנים שהוא פוגש שם. כשסיים לכתוב הראה לחבריו שחשבו, כמוהו, שהספר מצחיק ומוצלח ואז החליט להוציאו לאור.

 

התרגום הוא של חגי ברקת.

 

הוצאת "דני ספרים" 155 עמ'. מחיר לצרכן: 54 ₪.

 

" הרפתקאותיו של עלה הפיקוס בארץ הקקטוסים"- מאת מאיה גלפנד

unnamed[2]

 

ספר חמוד להפליא שיש בו חן רב, הומור וחוכמה. גלפנד כתבה ספר המספר על הרפתקאות של עלה פיקוס. תתמהו- מה לעלה פיקוס ולהרפתקאות? ובכן, מפתיע לגלות עד כמה דמיון ויצירתיות מצליחים למצוא אתגרים מפתיעים גם לעלה פיקוס קטן. הקוראים יפגשו, בין היתר, את הקוסם לוטוס שעלי הכותרת שלו האפירו מזקנה, את מלכת הקקטוסים המרשעת, את הפרחים האסירים, את הצמח הטורף, את מלכת העכבישים ועוד דמויות מעולם הצומח והחי העוזרים לעלה הפיקוס הקטן במסעו להתבגרות.

unnamed[1] (5)

 

מאיה גלפנד היא אשתו של בוריס גלפנד, סגן אלוף העולם בשחמט וזהו ספרה השני. הספר הראשון "איך להאכיל אלוף? – יומנה של בעלת מקצוע" כולל עשרות מתכונים, מחשבות וסיפורים אישיים כאשתו של בוריס. היא מספרת שאת ההשראה לכתיבת הספר קיבלה כאשר נסעה עם בתה בת החמש לטיול. הילדה התעייפה ומאיה החלה לספר לה סיפור על עץ הפיקוס הענק והישן אותו ראתה מחלון הרכב. היא חשבה על עלה פיקוס קטן, האם יצליח להיות אחד במינו למרות שנמצא בין אלפי עלים זהים. האם ילך לאיבוד בין העלים האחרים? או שמא יהפוך ליחיד ומיוחד? כך התחיל הסיפור. כשחזרו הביתה דרשה הילדה עוד ועוד פרטים והתוצאה היא הספר על הרפתקאותיו של עלה פיקוס- עלילה מרובת המצאות, דמויות ואירועים.

 

האיורים המקסימים והמקוריים הם של ולדימיר קדירבייב.

 

הוצאת "גוונים" 95 עמ'. מחיר לצרכן: 65 ₪.

 

"הרפתקאות ספרית רימונים 1- אל עמוד הימיני" מאת יקהת רוזן

unnamed[3] (2)

 

הספר מביא את סיפורו של הרב שאול ישראלי דרך סיפור הרפתקאותיהם של אורי ויעל מכפר רימונים. זה הספר הראשון בסדרת "הרפתקאות ספרית רימונים". יקהת רוזן כתב עוד את "משפחת ישראלי" ואת "משמיע ישועה המהדורה הצעירה".

 

כבר שנים שאורי חושש מהספרייה בישוב ומתרחק ממנה. הוא מרגיש שמתרחשים בה אירועים משונים, שומע קולות בלתי מזוהים הבוקעים ממנה ונוכח שהספרן נעלם ומופיע ללא כל סיבה הנראית לעין. יום אחד נאלץ אורי לבקר בספרייה כדי לקחת משם ספר וכתגבורת לוקח איתו את יעל אחותו ושניהם נחשפים לסודה של הספרייה. בעזרת דפדוף בדפי הספרים מובילה אותם הספרייה לתקופות קדומות ולמפגשים מפתיעים עם מחברי הספרים והדמויות המוזכרות בהם.

 

אורי ויעל פוגשים דמות מסתורית ולאט לאט חושפים את עברה והשפעתה לדורות. הם לומדים להכיר את הרב שאול ישראלי, ממנהיגי ורבני הציונות הדתית ויחד עימו חווים את מסלול חייו המיוחד. במסעם הם נופלים בשבי הפולני, נלחמים במלחמת השחרור וחשים את מוראות התקופה.

 

הוצאת "דני ספרים" – ספריית אלומות בשיתוף עם אור עציון ספרי איכות תורניים.

 

איורים- הדס חורי. 148 עמ'. מחיר לצרכן: 54 ש"ח

 

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.