"לקוח כשר" ו"חופש המידע"- זה לא מה שחשבתי

האם אתם "לקוחות כשרים"? מכיוון שידע הוא כח לפחות שנדע מה נשלל מאיתנו, ואם מישהי או מישהו יודע להסביר שיגיד

בחורה עם מחשב נייד

האם אתם "לקוחות כשרים"?

האם אנחנו חיים במדינה דמוקרטית שיש בה חופש מידע?

עיבוד חופשי לטור דיעה שכתבה אלה אלקלעי בדה-מרקר 26.11.2015

"במרחאות=ציטוט מדויק של אלה אלקלעי"

"אם אתם משקיעים בשוק ההון אבל אתם לא "לקוחות כשירים" כהגדרת המונח בחוק, אתם מנועים מלהיחשף למידע השקעתי מלא, כזה שהיה יכול דווקא לתרום רבות להחלטות ההשקעה שלכם"

בבקשה תקראו את המשפט הזה שוב ושוב

בארץ ה"דמוקרטית" שלנו, אין שיתוף מידע לכל העם אלא רק ליחידי סגולה.

"בימים אלו שוקדים ב IBI על הכנת חוברת מחקר שנתית – "מבט אל 2016". החוברת מבוססת על מחקר, מודלים, ניסיון ותובנות של כעשרה אנליסטים וכלכלנים העוקבים אחר מרבית הענפים במשק ולא מעט חברות הנסחרות בבורסה בתל אביב ובעולם. פעם בשנה אנחנו מרכזים את התובנות הניתוחים והדעות שלהם לחוברת אחת הנותנת תמונת מצב מעודכנת ומעמיקה על מה שקורה בכלכלה בארץ ובעולם – האנליסטים בהסתכלות מלמטה למעלה והכלכלנים בהסתכלות מלמעלה למטה"

אבל, אם החוברת הזו לא תגיע אליכם סימן שלא עמדתם בשניים מתוך שלושת הפרמטרים הבאים:

  1. מבחן הנכסים הנזילים – השווי הכולל של מזומנים, פיקדונות, נכסים פיננסיים וניירות ערך כהגדרתם בסעיף 30 לחוק ניירות ערך, שבבעלות הלקוח, עולה על 12 מיליון שקלים חדשים
  2. מבחן המומחיות – הלקוח בעל מומחיות וכישורים בתחום שוק ההון או הועסק לפחות שנה בתפקיד מקצועי שדורש מומחיות בשוק ההון
  3. מבחן מספר העסקאות – הלקוח ביצע לפחות 30 עסקאות, בממוצע, בכל רבעון במשך ארבעת הרבעונים שקדמו להסכמתו.

אם לא עמדתם בשניים מהפרמטרים הבאים סימן שאתם לא "לקוח כשר" או אתם לא "מומחה בשוק ההון"

"החוברת תופץ רק ללקוחות שהינם "מומחים" בשוק ההון, כיון שחל עלינו איסור להפיצה למי שאין לו מומחיות ואינו עומד בקריטריונים שנקבעו בחוק לסיווגו כלקוח כשיר. כלומר, מי שיש לו מומחיות ישמר את הידע שלו, כוחו ומעמדו, בעוד שמי שחפץ ללמוד, להחכים ולהתמחות יישאר בבורותו. "

"אז אנחנו מכינים חוברת, המכילה הרבה מאוד מידע מקצועי ושימושי לכל מי שרוצה לקבל החלטות השקעה. כל לקוחותינו, שיש להם מומחיות בשוק ההון,  יקבלו את החוברת ואתם לצערי תזכו רק לראות את הכריכה. אם את לקוחה של המסחר העצמאי, פתחת חשבון מסחר אצלנו או בבנק שלך – ועכשיו את רוצה גישה למידע שעשוי לאפשר לך לקבל החלטות השקעה טובות יותר, את לא זכאית. את יכולה לקנות ולמכור ניירות ערך על סמך ניתוח טכני, את יכולה לקרוא עיתונים (שאינם נגועים בניגודי אינטרסים) ולהסתמך על המידע המופיע שם לקבלת החלטות, את יכולה לשלם למי שמוכן לעמוד ברגולציה של הרשות ולקבל ממנו ייעוץ, אבל את "מבט אל 2016" גם השנה נחלק רק למשקיעים מוסדיים ופרטיים כשרים."

אלה אלקלעי הפנתה את תשומת ליבי לטור שכתבה בדה-מרקר, ואני חשבתי שכולנו צריכות לדעת את זה. כמובן שמה שהיכה בי כברק זה שהידע נמנע מהעם, והאמת אני לא מצליחה להבין למה.

מכיוון שידע הוא כח לפחות שנדע מה נשלל מאיתנו, ואם מישהי או מישהו יודע להסביר שיגיד.

הטור של אלה אלקלעי בדה-מרקר

חנה רדו
מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info