"לציבור יש זכרון קצר" -האמנם??!

מיומנה של מתמודדת לראשות עיריית אשקלון – ד"ר ריקי שי

28795491_10215720954559575_4187819309943100856_n

"אני לא מבין למה את עסוקה בעשייה במקום בקמפיין??" שמעתי לא מעט פעמים בחודשים האחרונים. הרי לאנשים לא ממש אכפת מה העשייה הציבורית הם כבר לא זוכרים במקום זה תתחילי לאסוף שמות זה הכי חשוב!!! ותזכרי- יש כאלה מאז שהם נבחרים ככה הם נבחרים שוב ושוב, הם משמרים את מקומם בציבור שלהם…"

האמירות האלה תמיד באיזשהו מקום נתנו לי להרגיש כאילו מדובר בעדר רב של אנשים שלא חושב, שמובל ולא כך הדבר… גם אני כתושבת תמיד בחנתי את המנהיגות על פי רמת העשייה שלהם למען הציבור ואפילו מאוד הערכתי והוקרתי פעילי ציבור שעשו שינוי והשפיעו על מעגלים שונים בחברה ולכן העולם הזה כל כך קסם לי (מעבר לחינוך שקיבלנו בבית "לעשות משהו בשביל המדינה").

הפוליטיקה המקומית מצליחה עם השנים למצוא את מקומה ולקיים חיים פוליטיים עצמאיים בלי קשר לנעשה בפוליטיקה הארצית. מה שאומר שברוב המקרים אין קשר בין ההצבעה של הבוחרים בקלפי הארצי לבין בחירתם במקומי.

בכל הקשור לבחירות מקומיות הבוחר בקלפי ישקול נושאים הנוגעים לו ולבני משפחתו אישית: מערכת החינוך, טיפוח סביבתי, דת, קשרים חברתיים ואפילו מקום עבודה. הבוחרים משאירים לבחירות לכנסת סוגיות אידאולוגיה כלל-ארציות

אני חושבת שבמרוצת השנים הפוליטיקה הפכה מאוסה, הציבור הפך אפטי אבל בשנים האחרונות יש דווקא התעוררות – הציבור שופט דווקא על פי מעשיו ותרומתו של נבחר ציבור ולא כל כך מאמין לססמאות בחירות והבטחות ריקות מתוכן. כי זה כל כך נוגע לחייו היומיומיים.

12365927_10208372315088181_5735013304478682525_o

ובכל זאת , עדיין…כל כך רבים מהתושבים לא מעורים בנעשה וכל כך סולדים מפוליטיקה שהם נעדרים מהזכות הכל כך חשובה שלהם לבחור…

הניחוח  החריף של שנת הבחירות באוויר מצליחה להוציא מאנשי הפוסטים ברשתות החברתיות,את המיטב מהם וזה לא תמיד משאיר ריח טוב.ישנם כאלה שמאמינים שאם ידם קלה על המקלדת הם יכולים לכתוב כל מה שהם רוצים גם אם הדבר לא אמת..

השאלה היא האם התושבים הפכו מעורים יותר בנעשה בפוליטיקה? עושה רושם שלא – אמנם פוליטיקה מקומית, מפאת ממדיה המצומצמים, מעניקה לתושבים יותר הזדמנויות להשפיע, אך נראה שאין זה המשתנה הבלעדי שמעודד השתתפות אזרחית. הפעילות הפוליטית מתנהלת סביב קבוצה די מצומצמת זו הקרובה למתמודד/ת זה או אחר ולא מנסה לפרוץ את הגבולות האלה. בחינה בתגובות ברשתות החברתיות תעלה שמדובר כמעט קבוע באותם מגיבים סביב אותו מתמודד/ת.

כשמדובר במצביעים סביב מועמד הנמצא בשילטון ובעיקר כזה הנמצא תקופה ארוכה בשילטון, הכוחות של קבוצות האינטרס השונות הפועלות סביבו אינן עשויות מבוחרים זהים, אבל כשהן מקושרות לשלטון הן חזקות מכוח ההצבעה של כלל התושבים.

אחת הדוגמאות:להשפעת הציבור במרחב הציבורי הוא בנושא  תכנון עירוני ובו  שיתוף הציבור שמעוגן בחוק התכנון והבנייה לופיו על הרשות לספק לאזרחים מידע על אודות תכניות בנייה בעתיד, כדי שמי שרואה את עצמו כנפגע מתכניות בנייה אלו יוכל להגיש התנגדות לרשות. סוג זה של שיתוף הוא דוגמה מובהקת למצב שבו השלטון מספק את המידע ופותח לפני התושבים אפיק להגיב על מידע זה. אולם זהו שיתוף לאחר מעשה, ולא שיתוף בתהליך התכנון עצמו. התושבים אינם לוקחים חלק בקבלת ההחלטות, אינם יכולים להעלות הצעות ופתרונות, ואף לא להביע התנגדות בטרם התקבלה ההחלטה. לדוגמא גני הילדים שכונת נווה הדרים שבוצעה  ללא מחשבה , ללא תכנון כבישים אלא החלטה שרירותית ללא חשיבה על האוכלוסייה במקום.

10945820_10206205245952807_8634678456701458452_o

לכן, חשוב מאוד שהצעירים יבינו שזהו כלי סיוע רב לעתידם , הנשים שאני חייבת לומר שהפעם יתנו את הטון והבינו את כוחן והשפעתן והזוגות הצעירים שרוצים להיות חלק מבניית עתידם כאן באשקלון. ואיך אמר אבי ,יחזקאל נגאוקר עליו השלום:"אל תשבו בבית..תעשו משהו למען המדינה". שבת מבורכת לכם ולבני ביתכם.

#אשקלוןמנצחת_ריקישי

rikishai
ד"ר ריקי שי חברת מועצת העיר אשקלון - מתמודדת לראשות עיריית אשקלון 2018 כחברת מועצת העיר ממונה על החינוך הבלתי פורמלי,קידום נשים ועסקים, ולאחרונה ממונה על השירות לתושב. ריקי שי אשת חינוך, PhD במדעי ההתנהגות ו-M.Aבניהול חינוך, מרצה ובעלת מכללה מזה 15 שנים (משנת 2000) . בתפקידי כמנכ"ל מכללה הכשרתי אלפי עובדים ומנהלים מכל הארץ בסדנאות לשיפור מיומנויות ולמימוש עצמי. עוסקת גם במחקר ופיתוח בתחום החברתי ובנושאים הקשורים לקידום והעצמת נשים, מרצה בקורסים ללימודי נשים ומגדר ולימודי תעודה מנהלות מעון,מטפלות וסייעות בחינוך מאמנת (coaching) אישית ומתמחה בהפרעות קשב וריכוז, סופרוויזרית למאמנים מתחילים מלווה ומכשירה אנשים מכל התחומים להציב מטרות ולהגשים חלומות. מחברת הספר "להתחבר לטבע שבך" במטרה להביא את ההתחברות לאדם ולכל העוצמות שבו ולהביא אותן למימוש עצמי. הקימה את "בית האישה" באשקלון, ומשמשת מנהלת בפועל, תפקיד הכולל כתיבת תכניות ההדרכה, הכשרת מנחים, מאמנים,שיווק, ניהול, ייעוץ לארגונים ולפרטיים והנחייה. בין היתר מעבירה סדנאות לארגונים הבאים: רשויות,עיריית באר שבע, מועצות מקומיות,תמ"ת- הכשרה מקצועית, מתנס"ים, מכללות ,קתדרות שונות ועוד.