לצאת מהארון

הספר שפתח לי דלת, למעשה דופן אחורית של ארון, לעולם של פנטזיה הוא ללא ספק "האריה, המכשפה וארון הבגדים", ובעקבותיו כל סדרת נרניה המופלאה.

הספר שפתח לי דלת, למעשה דופן אחורית של ארון, לעולם של פנטזיה הוא ללא ספק "האריה, המכשפה וארון הבגדים", ובעקבותיו כל סדרת נרניה המופלאה. המהדורה העברית הראשונה אותה קראתי יצאה במחברות לספרות בתרגומה של שושנה וידל ב1971.

אני קוראת מגיל צעיר, מאוד. אבל הספר הראשון שאני ממש זוכרת שבחרתי, או נכון יותר בחר אותי זה הספר הזה. הייתה לי יום הולדת, גיל שמונה אני חושבת, אני נמצאת בחנות ספרים, מרתף נדמה לי עומדת מול המדפים והספר ממש מושך אותי לקחת אותו, השם המוזר, העטיפה המסקרנת ומן הילה פיזית ממש כל אלו משכו אותי לספר, ופתחו בפני עולם חדש ונפלא.

כמה רציתי להיות בנרניה הקרה והמושלגת,כמה היא קסמה לי בימי הקיץ המהבילים בילדותי בבת-ים, רציתי לשבת בביתו החמים של טומנוס, לטעום מהממתק התורכי שהגישה המלכה לאדמונד וללטף את פרוותו של אסלאן. רק כשגדלתי הבנתי שהסיפור על אסלאן האריה המקריב את עצמו כדי להציל את אדמונד הבוגד, וקם לתחייה מחדש הוא אלגוריה נוצרית. פתאום הבנתי את הכוח הגדול של הסיפור הנוצרי הגדול מכולם. כמה רגש יש בו.

אחר כך קראתי על ק.ס.לואיס ולמדתי באמת על המשמעות של הנצרות בחייו, ריגש אותי לדעת שהיה חבר קרוב של טולקין עוד קוסם נפלא שברא עולמות דמיוניים. שניהם היו פרופסורים באוניברסיטת אוקסופרד, לואיס לספרות ימי הביניים, שניהם הקימו מועדון ספרותי בו בין היתר נהגו להקריא מיצירותיהם. למעשה לואיס הפך לנוצרי מאמין בהשפעתו של טולקין.

אחר כך הגיעה הסדרה והסרטים, ואחותי הקטנה התאהבה בסדרה וכמובן שהקראתי את הספר לבני,ולשמחתי לכל אורך כיתה א' אחד הספרים הראשונים שקרא לבד היה "המסע בדורך השחר" אחד ההמשכים הנפלאים של הסדרה. לא כולם אחידים ברמתם אבל מי שנשבה בקסם כמוני קרא את כולם.

הסדרה זכתה בארץ להצלחה רבה ובעקבות הסרט יצא תרגום מחודש של נורית גולן. ניתן לקרוא על התרגומים בבלוג של המתרגמת גילי בר הילל סמו "עוד דף אחד ודי".

מעריצי הסדרה אף הקימו אתר בשם נרניה ופורום בו ניתן למצוא מאמרים וקישורים רבים.

מאז קראתי עוד המון ספרי פנטזיה, ואני מקווה לכתוב יום אחד ספר כזה בעצמי, אבל מי שפתח לי את דלת הארון, היה הספר הקסום והנפלא, העצוב והמרגש הזה.

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il