לפתוח פה גדול! על רופאי שיניים,שתלים,ומה שבינם! חוה ברק.

בעקבות השידור המצוין של תוכנית התחקירים "עושות חשבון" החלטתי
לבדוק מה באמת מכניסים לנו לפה רופאי השיניים?ומי צריך לעשות מה?
סדר שיהיה כאן !קבלו שרות עם חיוך!


מודה וגם מתוודה אני פוחדת פוחדת פוחדת,יש לי פוביה וזיכרון ילדות לא משהו מרופאי שיניים.

לקח לי זמן לצפות בתוכנית  התחקירים המצוינת "עושות חשבון "( שאפו)  שהגישו לינוי בר גפן ונטע אחיטוב  על רפואת השיניים.

 בעקבות זאת החלטתי לראות מה מציעים לי מספר רופאים להכניס לפה,  במה הם מתמחים,מה הם עושים לי ? אלו תוצאות הם מבטיחים  ובאילו חומרים הם משתמשים? בעצם כל מה שצריך להיכנס לי לפה ,ומרוב פחד לא העזתי לשאול.

  אומנם זה זרק אותי ל"חוויות" ילדותי ,שלא לדבר על המחוזות. שם פגשתי את אחד הרופאים שמתבצר  במקום קסום, תחת ססמאות של מתן בסתר, עזרה לזולת,שקט ,דממה ,ורצוי גם שלווה .ומי יודע כמה הוא יכול לעשות הכוווול!! הכול זאת אומרת גם לעדור ,גם לקצור, גם  לשתול,וגם באותו הרגע להחליט איך הוא מתייחס אליך, מגבוה עד נמוך תלוי במצב הרוח שמלווה את שירת ארצנו בקליניקה.

   בפגישה האחרונה שלנו ,משהו לא הרגיש לי טוב ,לא בגלל שבתור אחת שיודעת כמה עובדות על החיים, בעבר אחזתי גם בתואר " מזכירה רפואית" ( עדין יש תעודות) ואחרי 20 שנות עבודה בבית חולים הבנתי שלכול כאב יש מומחה, וכאן כולם יודעים לעשות הכוווווול? אז זהו שתלוי מי .

קפצתי  לעוד  "תותח "הפעם חמוד,וראה זה פלא, הוא הדגיש שלכל שן ושן שלי ,ושלום לחניכיים,ושלום לסינוסים,ושלום לכוולם יש מומחה אצלו בקליניקה ,והוא מחכה לי שאעזור אומץ ואגיע.

האורות התחילו להידלק והפכו לפנסים,לא שאני לא יודעת, אבל שונאת  שעושים לי טובות בכסף שלי,( גם אם זה בתשלומים …)ועוד יותר שונאת שלא מספרים לי מה הולכים להכניס לי לפה ,אז עשיתי מה שהציעו לי מביני עניין לברר .

וזה מה שעשיתי ,קיבלתי חוות דעת  נוספת ממומחה בשטח שלו, שלא התבייש לומר לי שיש מה שהוא עושה ויודע,ויש את מה שיעשו הקולגות המומחים .

 , חזרתי אל הדוקטור שלי לספר לו ,ורק רציתי לדעת מה אתה שם לי בפה ? הבאתי  לו מכתב ותוכנית עבודה משותפת ,כן המומחה הוותיק הגיש בפניו את הדברים בחלוקה משותפת צודקת( ועכשיו גם מובנת … )ממש ילדה טובה וראו זה פלא הוא הפך מחביב מאוד מאוד , למרוגז עד מאוד, ופשוט זרק אותי לשלום ולא להתראות.כשהוא מוסיף כמה משפטים מרוגזים  מעליבים למדי.

 נו שוין, אני אהיה בסדר ,כי לקחו אותי  עכשיו בידיים הכי טובות  ( המלצות תגענה רק תבקשו). ואחרי המחקר שעשיתי רציתי לשתף אתכם דווקא בנושא הכי חשוב, מה ניכנס לנו לפה,וזה לפני שאני אפילו מתחילה לטפל בעצמי ,למה ?

באמת, קודם אני צריכה להתגבר על הפוביה של הילדות ,וגם לעשות או לא לעשות זאת השאלה ?

 עכשיו קבלו את הדוקטור של השיניים,המומחה שנקרא לשיחה רצינית איתי בפה הסגור שלי.

אליך הדוקטור אילן ביתלתום ספר לי מה מכניסים לנו לפה?

אילן ביתלתוים


בוא נזעק ביחד:

 

 צריכים לעבור השתלת שיניים?

 


שימו לב מה מכניסים לכם לפה!!

 
 ומה קורה אצלנו בתחום? 

 מדינת ישראל נחשבת למעצמה בתחום השתלים הדנטליים כאמצעי לשיקום שיניים חסרות. לפחות 100,000 איש ואשה עוברים השתלות דנטליות מידי שנה, עם כ-3-4 שתלים בממוצע למטופל, נתון המציב את ישראל במקום הראשון בעולם במספר ההשתלות הדנטליות ביחס למספר התושבים. יחד עם זאת, רמת הידע של המטופלים על השתלים שיוחדרו לפיותיהם לוקה בחסר. על פי סקר מכון מדגם, שנערך לאחרונה בקרב 400 רופאי שיניים, נמצא כי רק 18% מהמטופלים שואלים על סוג וטיב השתל הנבחר עבורם, זאת מתוך ההנחה השגויה כי כל השתלים זהים.

אבל כל השתלים נראים אותו דבר? ואיך נדע??

 נכון, מרבית השתלים מיוצרים מאותו החומר – סגסוגת טיטניום – אולם הם נבדלים זה מזה במספר פרמטרים מהותיים.

לפיכך, מומלץ למטופל לבחון יחד עם רופא השיניים את הנושאים הבאים:


כמה שנים השתל קיים בשוק ומהם אחוזי ההצלחה שלו?

תהליך השתלות השיניים נחשב לתהליך כירורגי עם אחוזי הצלחה גבוהים מאד, המוערכים, בממוצע, בלמעלה מ-90 אחוזי הצלחה. אולם, עדיין חשוב ומומלץ לבחון את אחוזי ההצלחה של השתל המסוים שנבחר, מהי רמת התיעוד והבקרה אודותיו, והאם מדובר בשתל מסדרת יצור חדשה או בשתל הקיים בשוק שנים רבות.

על פי איזה תקן מיוצרים השתלים?

כל השתלים המשווקים בישראל צריכים להיות בעלי תו תקן. תווי התקן המקובלים בעולם הם תו התקן האמריקאי ותו התקן האירופי. לשתלים הנחשבים כאיכותיים יותר יהיו שני תווי התקן, אמריקאי ואירופי. תו התקן נועד להבטיח שהשתל עמד בסטנדרטים המקובלים של איכות החומרים, עמידות בתנאי הפה, והסטריליזציה הנדרשת מהמוצר כמוצר למטרות כירורגיות.

 מה לגבי עיצוב השתל?

שתלים נבדלים זה מזה בעיצוב שלהם. מרביתם מגיעים בתצורת תבריג (בורג ישר ומקביל או מתכנס בסופו), אולם קיימים גם שתלים בתצורות אחרות. לכל עיצוב יש יתרונות, וישנם גם חסרונות. חשוב לבחור בשתל שהעיצוב שלו עמד במבחן הזמן, כלומר, צורת שתל שמבטיחה את שרידותו בפה למעלה מחמש שנים ובמינימום תופעות לוואי שאינן רצויות, כגון מחלת חניכיים מסביב לשתל (פריאימפלנטיטיס).


איך ניראים פני השטח של השתל?

השתלים מגיעים, לרוב, כשפני השטח שלהם מחוספסים במידה מסוימת. זאת משום שפני שטח מחוספסים מאפשרים קליטה טובה יותר גם בעצם רכה. חיספוס אופטימלי הוא כזה שמאפשר, מצד אחד, קליטה מהירה של השתל ובמקרה של פריאימפלנטיטיס, מצד שני, לא גורם להתפתחות מהירה של דלקת ולהרס מהיר של עצם, העלול להוביל לאובדן השתל. לאחרונה קיימים בשוק גם שתלים העשויים מחומר המדמה עצם ספוגית (Trabecular Metal), המאפשרים בניית עצם מהירה בשלושה ממדים – לא רק על פני השתל, אלא  גם לתוך גוף השתל – מה שמאפשר החדרת שתל לעצם רכה במיוחד.

אז מהי רמת השרידות של השתל בפה,או בקיצור ולעניין כמה שנים השתל יתפקד?

מספר השנים שהשתל יתפקד כראוי בפה כרוכה, כמובן, בגורמים קריטיים נוספים לאיכות השתל, כמו המצב הבריאותי הכללי של המטופל, ההיסטוריה של בריאות החניכיים של המטופל, איכות וכמות העצם מלכתחילה, האם המטופל מעשן או עישן בעבר, וכן רמת ההיגיינה הנשמרת סביב השתלים. 

Picture1TM TSV Group-001

 

איך אנחנו בוחרים את הרופא המטפל?

מעבר לטיב השתל שנבחר, כמובן שגם לגורם המבצע, קרי רופא השיניים, יש משמעות קריטית להצלחת הטיפול. חשוב להבחין בין ארבע קבוצות של רופאי שיניים שיכולים לבצע השתלות דנטליות:

1. רופאי שיניים כלליים שעברו הכשרה בתחום ההשתלות – לרוב, הם יבצעו הן את השלב הכירורגי, הכולל את החדרת השתל, והן את שלב השיקום, הכולל את הרכבת המבנה והכתר. יש מטופלים שימצאו יתרון בעובדה שאותו רופא יחיד יבצע את הטיפול בכללותו.

2. רופאי שיניים שעברו הכשרה בתכנית ההתמחות בפריודונטיה (מחלות חניכיים) במוסד אקדמי מוכר, תוך התמקדות בטיפולי חניכיים וביצוע השתלות בכלל המטופלים, ובמטופלים עם בעיות חניכיים בפרט.

3. רופאים כירורגים בתחום הפה והלסת – רופאי שיניים שעברו תכנית התמחות במחלקות פה ולסת בבתי החולים, תוך מתן דגש על ביצוע כירורגיה "גדולה" (כגון אבחון וטיפול בגידולים, מומים, או טראומה בעקבות תאונה או פציעה) וכירורגיה "קטנה", הכוללת גם עקירת שיני בינה והשתלות שיניים.

4. רופאי שיניים המתמחים בשיקום הפה – רופאים אלה מתמחים בחלק השיקומי של השתלות השיניים (הנעשה מעל החניכיים).לרוב, כאשר מדובר בהשתלות במטופלים בעלי נפח מספק של עצם, ואין דרישות אסטטיות גבוהות, יכול כל רופא שיניים שהוכשר לכך לבצע את ההשתלה. אולם, בטיפולים מורכבים יותר מומלץ לבחור ברופא מומחה בתחום, או ברופא שצבר ניסיון וידע רבים בנושא.

אז זהו שלא ילהיבו אתכם עם קליניקה מפוארת,מצויצת, מצוירת, מצולמת, כשלעתים הרופא מחליט שהטכנאי גם יעבוד רק אתו ,לבדו,שזה לגיטימי , ואני לא מלינה חלילה ,כל אחד יעשה את הבחירה שלו ,אבל עשו טובה תשאלו !! מה ניכנס לנו לפה?השידור בחזרה אליכן בר גפן, ואחיטוב.

*ד"ר אילן ביתלתום הוא רופא שיניים מומחה לחניכיים ויועץ במסגרת ש.ל.ה (שירותי רפואה מקבוצת "הכללית", המפעילים את "כללית סמייל") בנושא פריודונטיה ושתלים דנטאליים