לעטלפים של קרן גלר יש נורת לד בבטן

"פרסונה פיקטה" או בשמה העברי "דמות פיקטיבית" היא תערוכה חדשה של האמנית קרן גלר,  המתעדת את קורות חייהם של עטלפים מקסיקניים במיצב וידאו מרשים. התערוכה המוצגת ביד לבנים שבמתחם מוזיאון פתח תקווה לאמנות, מציבה מראה לשימוש בבעלי חיים ובבני אדם כנשק בעת מלחמה עם מקרה הבוחן של פצצת העטלף. האמנית מייצרת בדייה פיקטיבית חדשה לסיפור פצצת העטלף מימי מלחמת העולם השניה.

1

צילום: שרה פלד

את "מבצע אקס-ריי", או "פרויקט פצצת העטלף", הגו בארצות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה. הוא נועד לבחון את האפשרות לשחרר מעל יפן, עטלפים נושאי פצצות תבערה זעירות, שיופעלו בעת הנחיתה ויגרמו להתלקחות מבני הנייר והעץ, האופייניים לאדריכלות היפנית. למשימה נבחר עטלף מזן מקסיקני, שמשקלו 14 גרם, ובמקביל פותחה פצצת תבערה ממוזערת, שהכילה נפאלם. הוכחה ליעילות הפצצה התקבלה, כשקבוצת עטלפים "חמושים" הצליחה להימלט ממעבדת הניסויים והציתה דליקות רבות באיזור. בניסוי שנערך בדצמבר 1943, נחל הפרויקט הצלחה, כאשר כפר, שנבנה במיוחד עבורו, נשרף כליל. בשנת 1944 הושלם פיתוח פצצת האטום ב"פרויקט מנהטן". לאור החלופה היעילה והנחרצת יותר שנמצאה לסיום המלחמה, בוטל "מבצע אקס-ריי", והמטוסים, שיועדו במקור לנשיאת העטלפים, הוסבו לכלי לשיגורן של פצצות אטום. אם נעמיד מצד אחד של המתרס את טייסי הקמיקזה היפניים, ומצִדו האחר את "פצצות העטלף" המעופפות, שפעלו ופותחו באותו פרק זמן היסטורי, נוכל להבין, שאלה וגם אלה הם קורבנותיה של תעשיית המלחמה המודרנית.

גלר שבילתה ימים ושעות בצילום עטלפים במכלאה ממוסחרת במקסיקו, מציגה את קטעי הוידיאו על מסכים ששזורים בהם נורות לד זעירות המדמות פצצות המחוברות לגופם.

2

צילום: שרה פלד

אוצרת: שלומית ברויר

מוזיאון פתח תקוה לאמנות, קרית המוזיאונים