לעזור לילדים השקופים: על ביישנות, חרדה חברתית ועמותת רקפת

בחורה עם מחשב נייד

"איזה ילד טוב יש לך. בקושי שומעים אותו."

"איזו ילדה מקסימה. לא מרגישים אותה…"

את המחמאות האלה אני שומעת לא פעם מהצוות החינוכי.

אבל להיות ילדים שקטים, אולי לפעמים שקטים מידי, זה לא תמיד לטובתם.

אם בגיל הרך הביישנות היא עוד חיננית, בגיל הנעורים המופנמות והביישנות הופכות להיות לעיתים בעיה של ממש. נערים ונערות מופנמים לא תמיד מצליחים להביא את עצמם לידי ביטוי בחברה, לעמוד על שלהם כשצריך, ולעיתים הם נותרים בודדים מידי וללא חברים.

אנחנו כהורים חייבים להיות עירניים, מתי הביישנות החיננית הופכת למעשה לחרדה חברתית.

מתי הילד שלנו הולך ומפסיד – מפסיד חברים, מפסיד חוויות, מפסיד את מימוש הפוטנציאל הגלום בו, מפסיד את ההנאה והכיף שבנעורים.

IMG-20190809-WA0006

אז מה יש לעשות? איך אפשר לעזור לו?

זה לא הולך להיות פשוט! במיוחד כי אותם נער ונערה יעדיפו לרוב להישאר באיזור הנוחות שלהם. החרדה מתעתעת וגורמת להם לחשוב שעדיף בעצם להישאר בבית, עדיף לא לבלות עם חברים, עדיף לא להזמין חברים, עדיף לא לדבר בכיתה…

אז אולי בעצם כדאי לעזוב אותם לנפשם?

כנראה שלא. כשאין התנסות – גוברת תחושת חוסר המסוגלות. ילד שנמנע, למשל, מלדבר מול הכיתה – יחשוב עם הזמן שהוא פשוט אינו מסוגל לכך.

לוגו טקסט ארוך
עמותת רקפת, שהוקמה על ידי אדם חשין שסבל בעברו מחרדה חברתית, מפעילה כיום 28 קבוצות חברתיות ברחבי הארץ המיועדות לבני נוער מופנמים בגילאי 11-18.

הקבוצות פועלות כקבוצות "רכבת" – כלומר בכל שלב אפשר להצטרף לקבוצה, ובכל שלב אפשר לפרוש ממנה. הן מאפשרות לבני הנוער המופנמים להרחיב את המעגל החברתי שלהם ולתרגל חשיפה לסיטואציות חברתיות בדרך מהנה וחוויתית, ובמסגרת מכילה ומעצימה.

מנחי הקבוצות הם בעלי ניסיון עשיר בהנחיה ספציפית מול אנשים בעלי חרדה חברתית ומביאים איתם רגישות לאוכלוסייה זו, כאשר בכל קבוצה יש לפחות מנחה אחד שהתמודד בעצמו עם חרדה חברתית או עם ביישנות

"יום יום אנו עדים לשיפור משמעותי בחייהם של המשתתפים בקבוצות", משתף אבנר דפני, מנכ"ל העמותה, "ילדים שלא היו יוצאים מהבית מתחילים להופיע לאירועים חברתיים ולהיפגש עם חברים אחר הצהריים, תלמידים שקטים נפתחים ולוקחים חלק בשיח הכיתתי, נער ביישן אוזר אומץ לגשת למישהי שמוצאת חן בעיניו ומוצא אהבה ועוד שלל דוגמאות מרגשות, כמו זו:"

Screenshot_20190916-191724_2

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר העמותה: www.rakefet-group.org.il

ובעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/group.rakefet/

לפרטים והרשמה לקבוצות ניתן להתקשר: 077-2017032

[youtube UlcEFpdFkoA]