לעולים לכיתה א' משחק מגנטי-לימודי כיפי: "פשוט לספור"

צילום: אופיר וייס.

יצרנית המשחקים הישראלית "גאוני", המתמחה בפיתוח משחקי חשיבה ולימוד מקוריים לילדים, מציעה לקראת העלייה לכיתה א' (ולא רק) משחק מגנטי-לימודי כיפי – "פשוט לספור" – המלמד להכיר את המספרים, מנייה ותרגילי חשבון, בדרך של משחק והנאה.

המשחק מכיל ספרות  מ-0 עד 9, 5 סימני פעולות חשבון (+, – , =, x,:)  ו- 12 לוחות  מאויירים שבכל אחד מהם כמות פריטים מ- 1 עד 12. על הילד להצמיד מתחת לאיורים את המספר הנכון, או את התרגיל המתאים. כל חלקי המשחק מגטיים.

צילום: אופיר וייס.
צילום: אופיר וייס.

אפשר לשחק במשחק בכמה רמות:

רמה 1: זיהוי המספרים ומנייה – הילד צריך לספור את כמות הפריטים שבלוח המאוייר שנבחר ולהניח מתחתיו את המספר הנכון. למשל: מתחת ללוח בו מאויירות 3 פרות, להניח את הספרה 3.

צילום: אופיר וייס.
צילום: אופיר וייס.

רמה 2: תרגילי חשבון – אחרי שהילד שולט בזיהוי מספרים ויודע למנות – מסבירים לו את סימני החשבון, כיצד מניחים אותם בתרגיל, ואז מתרגלים תרגילי חשבון. למשל: אם הילד מנה 3 פרות, אז במקום להצמיד את הספרה 3 מתחת לאיור, הוא עושה את התרגיל  3=1+2. אופציה נוספת: לתת לילד שני לוחות ולבקש ממנו למנות את הפריטים המופיעים בכל לוח ולהניח את המספר המתאים לכל לוח. לאחר מכן מניחים בין הלוחות את הסימן (+) ומבקשים ממנו לחבר את כל הפריטים יחד ולומר בקול לאיזה מספר הגיע בסך הכול. לאחר שהגיע לפתרון, מניחים את הסימן (=) ואחריו את התוצאה. לאחר שהילד ישלוט בתרגילי חיבור, אפשר לעבור לתרגילי חיסור.

רמה 3: הילד פותר תרגילים בחשבון באופן עצמאי בעזרת המספרים וסימני החשבון. אלה יכולים להיות תרגילים שהוא מחבר לעצמו, או תרגילים שמחברים עבורו.

פשוט לספור

שיחקנו ביחד במשחק, האפשרויות של המשחק הן אינסופיות ולשמחתי המשחק מעולה גם ללימוד פרונטלי של פעולות חשבון, סדר פעולות חשבון, חיבור, חיסור, כפל וחילוק. הרבה יותר קל ללמד עם אביזרי המחשה והערכה נפלאה לכך.

לדעתי זה משחק מעולה לבעלי לקויות למידה כדיסקלקוליה (לקות למידה במתמטיקה המאופיינת בליקוי במיומנות חשבונית, בעיקר בהקשר של ארבע פעולות החשבון הבסיסיות: חיבור, חיסור, כפל וחילוק.) ודיסגרפיה (קשיי כתיבה ויכולת נמוכה לכתוב טקסט או ספרות).

הערכה כוללת גם סימני פעולות חשבון של כפל וחילוק, כך שהמשחק יכול ללוות את הילד עד כיתה ד' .

חלקי המשחק המגנטיים מאפשרים לשחק בישיבה או בעמידה, בבית או בנסיעה. אפשר להיעזר בכל משטח מגנטי: לוח מגנטי, המקרר, הדלת בחדר וכדומה.

המשחק מכיל: 12 לוחות מגנט מאויירים, 30 מספרים מגנטיים ו-5 סימני חשבון.

המשחק מתאים מגיל 4 ומעלה.

להשיג ברשתות "טויס אר אס", "צומת ספרים", "סטימצקי", ובחנויות הצעצועים.

למידע נוסף באתר http://www.geoni.co.il/

לילך
בלוג על אמהות, בריאות, טבע, יופי, אופנה, נשים ואוכל טוב ובריא ♥ בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק "אמא טבע".