לסובב את הסוויץ' בראש

ולהפסיק לוותר לעצמנו

(תמונה: Bigstock)

אחד הנושאים שהכי מעסיקים אותי, הן כבן אדם והן כמטפלת, הוא נושא הוויתור לעצמנו.
הרי כולנו יודעים, שכדי לעשות שינוי אמיתי בחיים שלנו, מכל סוג, אנחנו נדרשים לעשות ויתורים, חלקם לא קלים, וכל מי שמבטיח הבטחות כמו: "תרדו במשקל בלי לוותר על אוכל" או "תפסיקו לעשן בלי לוותר על סיגריות", זה הרי במקרה הטוב בולשיט (סליחה) ובמקרה הרע פשוט רמאות.
חייבים לוותר על ההרגלים הרעים, שהביאו אותנו עד הלום ,אם אנחנו רוצים להתקדם הלאה.

אחת הקלישאות השחוקות, אבל החכמות (מה לעשות, קלישאות נעשות קלישאות כי הן נכונות), היא ההגדרה, שאיינשטיין הגדיר את חוסר השפיות: לעשות את אותו דבר ולצפות לתוצאות שונות, או במילים אחרות: אם תעשו מה שתמיד עשיתם, תישארו היכן שתמיד הייתם.

בקיצור, הבנתם את הרעיון, חייבים לוותר כדי להשתנות.

אבל לוותר זה קשה, קשה מאוד. לפעמים אנחנו דורשים מהילדים שלנו להימנע מדברים שלא טובים בשבילם, כמו לשתות משקאות מוגזים או דיאט, לאכול ג'אנק וממתקים, ללכת לישון מאוחר וכו', כי הם חשובים לנו ואנחנו דואגים להם. אבל אנחנו בעצמנו כן עושים את כל הדברים האלה. למה? אנחנו לא חשובים לעצמנו? לעצמנו אנחנו לא דואגים? אם אנחנו נהיה חולים או לא נהיה בכלל, מי ידאג להם?

(תמונה: Bigstock)
(תמונה: Bigstock)

העובדה, שיש לנו את כח הרצון לעמוד ולמנוע מהם דברים שמזיקים להם, אבל אין לנו את כח הרצון למנוע זאת מעצמנו, היא נושא שמעסיק אותי מאוד.

למה כל-כך קל לנו לוותר לעצמנו כשאנחנו מחליטים לעשות שינוי?

לפני מספר ימים נפגשתי עם קרובת משפחה שהיא גם חברה טובה. היא ירדה המון במשקל מהפעם האחרונה שראיתי אותה, והיא טענה שהסיבה היא הימנעות מגלוטן ומסוכר.

יש טרנד כזה בשנים האחרונות להימנע מגלוטן ומסוכר. הוציאו לגלוטן שם רע ממש (לא בצדק), לסוכר יש שם רע כבר שנים (בצדק), ואנשים נמנעים.

אממה, אם אין לכם רגישות לגלוטן או צליאק, אתם לא באמת צריכים להימנע מגלוטן כשלעצמו. גלוטן הוא חלבון, ככל החלבונים, ואין איתו שום בעיה.

אז למה אנשים שנמנעים מגלוטן מרגישים טוב יותר ומורידים במשקל? כי גלוטן נמצא במאכלים משמינים בדרך-כלל: מאפים, עוגות ועוגיות, ממתקים שמכילים קמח חיטה, שעורה או שיפון וכו', ואם הם נמנעים מכל המאכלים האלה, ברור שהם יירדו במשקל וירגישו טוב יותר. זה לא קשור לגלוטן עצמו. הרי יש אנשים שיורדים במשקל יפה מאוד גם בלי להימנע לחלוטין מגלוטן ומסוכר (כולל שפחתכם הנאמנה, שלא מאמינה בלהוציא משהו מהתפריט לגמרי).

אבל אותה בחורה מאמינה בכל ליבה, שההימנעות מגלוטן (וסוכר) עוזרת לה להוריד במשקל, וזה עובד בשבילה. זה עוזר לה להימנע מכל אותם מאכלים, שבלי המנטרה הזאת, היה לה קשה להצדיק לעצמה את הוויתור עליהם.

מה שאני מנסה לומר, זה שהיא מצאה את הדבר הזה, אמונה אם תרצו, שזה הדבר הנכון לעשות, וזה נותן לה את הכוח להמשיך ולהתמיד בדרך שלה.

(תמונה: Bigstock)
(תמונה: Bigstock)

כמטפלת ומלווה לאורח חיים בריא, מגיעים אליי הרבה אנשים שרוצים לרדת במשקל, ניסו הרבה שיטות ונכשלו. אני אף פעם לא נותנת להם תפריט חדש ושולחת אותם הביתה להתמודד איתו, כי ברור לי שהאוכל הוא לא הבעיה. הבעיה היא החשיבה, מערכת האמונות, ההיכרות העצמית של אותו אדם עם מה שעוזר לו או מזיק לו.

ברוב הפעמים אני משתמשת ב-NLP או בדמיון מודרך כדי להביא את המטופל למצב, שבו הוא ממש ירגיש איך זה יהיה כשהוא יהיה רזה, וזה משהו שמשפיע מאוד חזק על רוב האנשים.

לכל אחד יש את המשהו הזה שעושה לו את הסוויץ' בראש.

היתה לי מטופלת שרצתה לרדת במשקל, כי רופא הפריון שלה אמר לה שהיא חייבת לרזות כדי להיכנס להיריון. המטופלת הזו מאוד מאוד רצתה להיכנס להיריון, אבל זה לא היה טריגר מספיק חזק בשביל שהיא תעשה את השינויים שנדרשו. מפתיע, נכון? הרי אותה בחורה היתה מוכנה לעבור טיפולי פוריות קשים במשך שנים, לקחת הורמונים, לעבור שאיבת ביציות, החזרת עוברים, ואת כל התהליך, אבל כשזה הגיע ללסגור את הפה, זה היה לה קשה מדי.

אז כשהיא באה אליי, ניסיתי להגיע אליה מכיוון אחר, והסתבר שבקרוב יש לה פגישת מחזור של התיכון. היא היתה מאוד בחרדה מהפגישה הזאת ולא רצתה ללכת, כדי שלא יראו כמה היא עלתה במשקל מאז התיכון. עבדתי איתה בשיטות של דימיון מודרך, וכדי לקצר את הסיפור אומר רק, שמה שהיה הגורם שגרם לה כן לסגור את הפה ולהוריד במשקל משמעותית, היה העובדה שהיא דמיינה את עצמה נכנסת לאולם רזה וחתיכה, עם שמלה מחמיאה וסקסית, וכולם מחמיאים לה ומתרשמים מהמראה שלה.

למרות שברור לכולנו ששמלה סקסית היא הרבה פחות חשובה מאשר להצליח בטיפולי פוריות, זה היה הדבר שרגשית השפיע עליה יותר וגרם לה להצליח בירידה במשקל. שטחי? אולי. או אולי זה כי היא היתה מיואשת מטיפולי הפוריות ולא האמינה שהם באמת יצליחו (גם על זה עבדנו), אולי כי הצלחה בטיפולים נראתה עוד רחוקה והמסיבה ממש מעבר לפינה. יכולות להיות הרבה סיבות לתגובות רגשיות של אדם, אבל העובדה היא שמצאנו את הדבר שהניע אותה ואז היא הצליחה (וגם הצליחה להיכנס להיריון בסוף, בדיוק כפי שנאמר לה).

אז מה המסקנה מכל זה?

אנחנו מוותרים לעצמנו כל עוד לא מצאנו את הדבר הזה שישפיע עלינו רגשית לעשות את השינוי.
אנחנו צריכים למצוא את אותו משהו שיעשה לנו סוויץ' בראש, ומאותו רגע שום דבר לא יזיז אותנו מההחלטה לשנות.
אנחנו צריכים להיות מעורבים רגשית בסיבה שבגללה אנחנו רוצים או צריכים לעשות את השינוי, ואז, ורק אז, זה יצליח.

אם אתם לא מצליחים למצוא את הסיבה או את המניע הזה לבד, אני פה כדי לעזור לכם לחפור 🙂

תתקשרו 052-5285250

לעמוד פייסבוק האישי  שלי, לעמוד המקצועי סיגל סיירס – נטורופתיה ורפואה טבעית

סיגל סיירס - נטורופתיה ורפואה טבעית
נטורופתית מוסמכת .N.D וביולוגית .M.Sc, מטפלת באנשים בגישה משולבת טבעית ומדעית. אישה לבעל מדהים ואימא לילדה קסומה. חולת ריקודים סלוניים, סלסה וזומבה כבר 20 שנה (בלתי ניתן לריפוי באף גישה).