למען החופש להניק

בזמן האחרון הרשת נסערת מקמפיין למען החופש להניק. כמניקה בעבר ובהווה – ניסיתי להבין על מה מדובר, הצצתי, נפגעתי והצטרפתי. רוצות לדעת למה?

רגע האמת , רפי מגיש לתוך הצלחת ,עוד רגע נטעם מהתבשיל המדהים הזה

11990842_10153360542543381_1396012497_o

בקצרה, הקמפיין הוא בעד זכותה של אישה להניק בכל מקום, לפי צרכי היונק, לא בהתרסה, לא בדווקאיות, לא ב"בואו נחשוף כמה שיותר", אלא בגישה של – הצורך של התינוק שלי הוא מה שחשוב עכשיו, ואותו אני ממלאת. ואם זה מפריע לך – תסיט מבט.

נשמע ממש פשוט אבל מהתגובות ההזויות לקמפיין מתברר שהוא לא יצא לאור אפילו שניה אחת מוקדם מידי.

כי יודעות מה מרתיח אותי בכל הסיפור?

מרתיח אותי שזה מחזה לגיטימי בראש חוצות, מרוח בענק בכל פינה:

shutterstock_304752812

(התמונה מתוך אתר שאטרסטוק)

בעוד שזה איננו מחזה לגיטימי:

IMG_2714

(צילום – עדי לבנון, פשוט מצלמת)

האם שימוש בחזה למטרתו הטבעית הוא דבר בזוי יותר משימוש בו למטרות פרסום? האם התרבות המערבית הרגילה אותנו שחזה = מיניות = מותר לשימוש רומזני בלבד? האם זו המקבילה המודרנית של האמירה כי האישה מקומה במטבח? חזה האישה נועד לגירוי מיני בלבד ואוי לה אם תעשה בו בפומבי שימוש אחר?

בשיחה שהתנהלה בקבוצת פייסבוק סגורה אמרה אחת הנשים "את בניי המתבגרים יביך מאוד לראות אישה מניקה מולם בגן השעשועים" ולשאלתי ענתה "לא, לא יביך אותם לראות את אותה אישה בביקיני בחוף הים, ביקיני הוא דבר מקובל בחוף הים, הנקה אינה דבר מקובל בגן שעשועים".

מודה, אישית אופנת הביקיני רחוקה ממני מרחק כה רב שאני תוהה עליה לא מעט, אבל היא אכן נורמלית ומקובלת כבר עשרות רבות של שנים, ולכן נשארת התהיה – איך כחברה הפכנו למקום בו ביקיני בחוף הים הוא לגיטימי, בעוד הנקה פומבית איננה לגיטימית?

זו גם הסיבה שהצטרפתי בעצמי לקמפיין, ושאני כותבת עליו.
אני מעוניינת שהנקה תהיה דבר טבעי, נורמטיבי, יומיומי. לא בטרור הנקה ו"אל תתני בקבוק" (שניים מילדיי בוקבקו, שניים לא). אלא כמובן מאליו שהחזה נמצא שם בראש ובראשונה כדי לספק לתינוק חלב ורק אחר כך בשביל כל שימוש אחר. וכשיש תינוק בסביבה, בעיקר בגיל צעיר, הצורך שלו לאכול אינו בר דחיה, וזכותה של כל אישה לבחור כיצד ואיפה היא מניקה, בדיוק כמו שזכותה לבחור אם היא לובשת היום מכנסיים או חצאית ובאיזה אורך.

IMGP7727

(אני וראם, צילום ארז ו.)

מעבר לחוסר ההיגניה בהאכלה בפינת שירותים, מעבר לחוסר הנוחות בהאכלה תחת כיסוי (לא כל התינוקות מוכנים להיות מכוסים. לא לכל האמהות קל להצמיד בלי לראות. וזה פשוט חם), מעבר לחוסר ההסכמה להיכלא בבית חצי שנה ויותר (עד ששעות ההאכלה מסתדרות באמת), יש חשיבות גדולה לכך שבנותינו יגדלו בעולם בו הנקה היא דבר נראה, מדובר, מובן מאליו.

רוב הדור שלי (בת 40, להזכירכן) גדל בלי לראות אישה מניקה, עם אמהות שהניקו במקרה הטוב חודשיים, בלי לדבר על הקושי שיש לעיתים בהתחלה ועל התנוחות שנכונות.
ורובינו התקשינו מאוד (לעיתים עד ייאוש וויתור) בהנקה הראשונה. מחוסר מודעות ומחוסר יכולת להיתמך באמא, כי היא בעצמה לא הניקה כלל או לא הניקה הרבה. חבל.
אני רוצה שהבת שלי והדור שלה יגדלו בעולם אחר. בעולם בו הנקה היא האפשרות הראשונה, ויש עם מי לדבר וממי ללמוד, ולא מתביישים כי ההנקה נמצאת בכל מקום כדבר הטבעי שהיא.
גם מי שלא מניקה יכולה לתת יד לשינוי הנורמה הזו, על ידי מתן לגיטימציה למראה נשים מניקות, ולא לצפות שהן יעשו זאת בחדרי חדרים ואיכשהו בנותיה ידעו להניק בבוא היום.
(ואפילו אעז ואומר שאם בנינו יראו שהנקה היא הנורמה הם יעודדו בבוא היום את נשותיהם ויסייעו להם בה).

בעד הנקה ללא מגבלות? רוצות להצטרף גם? היכנסו לקבוצת הפייסבוק "למען החופש להניק"

**************

וכמה מילים על עדי לבנון, אל עדי התגלגלתי בפייסבוק כבר מזמן וראיתי שהיא גרה פה בעוטף עזה, שהיא מצלמת משפחות ועוד ועוד, ושיש לה הרבה תמונות הנקה.

בשיחה קצרה שערכנו היא "הודתה" שתמונות ההנקה הן הבייבי שלה, ולי נותר רק להזמין אתכן להתנסות.

רשות הדיבור (והצילום) לעדי:

IMG_2569

(צילום – עדי לבנון, פשוט מצלמת)
עדי לבנון – פשוט מצלמת
נייד 052-2593409
 
 
ממליצה להכנס לעמוד הפייסבוק שלי שם אני משתפת תמונות וטיפים