הדרך למלא את החלל

אז מה היה בסרט " למלא את החלל" שכל כך ריגש אותי? ואת האחרים?

אעיד על עצמי : חשיפה לאורח חיים שכל כך רחוק ממני החילונית. הארה שמאפשרת תובנות אחרות לגבי ההתנהלות של אנשים שאנו פוגשים.
תובנה שמה שרואים מפה לא רואים משם ולהפך………..


צילום: קארין בר

הפעם הוזמנתי על ידי נורמה הפקות וסלונה לצפות בהקרנת טרום בכורה של הסרט הישראלי "למלא את החלל"

אתחיל בווידוי קטן במהלך הזמן שחלף מאז צפייתי בסרט המלצתי לצפות בו לכל מי שפגשתי.

אני  שבדרך כלל יודעת לכלוא דמעות לא הצטיידתי בטישו והייתי מאד זקוקה לו . במעלית ביציאה מהסרט יצא לי לשוחח עם צופים נוספים והבנתי שגם העיניים שלהם לא נשארו יבשות.

על הסרט

הסרט מציג תיאור של חיי הקהילה החרדית המתגוררת בלב תל אביב. במרכז הסרט סיפורה של שירה, אותה מגלמת  הדס ירון.  שירה היא נערה חרדית שהגיעה לפרקה. בעודה מתרגשת מהשידוך  עם בחור שבמבט ראשון מצא חן בעיניה , מות אחותה האהובה טורף את הקלפים. שירה נאלצת לבחור בין הרצון שלה לבין לרצות את משפחתה.

צילום: קארין בר

אז מה היה שם שכל כך ריגש אותי ואת האחרים ?


צילום: ורד אדיר

אעיד על עצמי : חשיפה לאורח חיים שכל כך רחוק ממני החילונית. הארה של אורח החיים של החרדים שמאפשרת תובנות אחרות לגבי ההתנהלות של אנשים שאנו פוגשים. תובנה שמה שרואים מפה לא רואים משם ולהפך.

נושא השידוכים בעולם החרדי הבחירות שנעשות עבור הבנות, הלחץ להנשא, הבושה כשדברים לא מסתדרים ולא מתחתנים בזמן התואם את לוח הזמנים עליו החליטה החברה.

תהיות איך לצד העולם המוכר לי מתקיים עולם אם חוקים ,כללי התנהגות ,התנהלות אחרת לחלוטין וכל זה במרחק נגיעה.

תהיות לגבי מעמדה של האשה החרדית.

חשיבה על הלחצים שמפעילה חברה סגורה על היחיד.

תהייה לגבי החיים מתוך השלמה: איך מרגישה אשה מרצה שאינה רוצה?

מצאתי את עצמי שואלת: מי הייתי אני עם הייתי שם? האם הייתי זורמת, מורדת? שאלות שאת התשובה להן כמובן לעולם לא אדע אבל באמצעותן הצלחתי לרגע להבין יותר טוב מה אני מרגישה.

שמתי לב שהיום אני מסתכלת בעיניים קצת אחרות על בני זוג חרדים שיוצא לי לראות לעיתים בבתי קפה, בגינות מרחק נגיעה אמרתי , כל כך קרוב וכל כך רחוק.

ואי אפשר בלי להתייחס  למשחק הכל כך מרגש ומשכנע. הצילומים שפתחו את הדלת והכניסו לתוך עולם ששמעתי עליו אבל החוויה הוויזואלית של המפגש איתו יצרה את כל סמני השאלה.

קטע מאד חזק שעבד עבורי היה האינטראקציה במפגש בין יוחאי ושירה  השאלות ששאל יוחאי ורמת ההקשבה שהייתה בין השניים.

צילום: ורד אדיר

קטע נוסף חלוקת מעות פורים בביתו של הגביר. האינטראקציה בין הגביר וחברי הקהילה

צילום: ורד אדיר

לסכום

אני רואה חשיבות בצפייה בסרט משום שהוא מנגיש עולם לעולם  וזה חלק חיוני ליצירת מרקם של חברה.

לדעתי שונה מוכר יותר ידידותי משונה אפוף מסתורין ולכן השם למלא את החלל יש לו בעיני כפל משמעות ,מחד למלא את החלל שנוצר עם מותה של אסתר ומאידך למלא במעט את החלל שקיים אצל החילונים לגבי החשיפה אל העולם החרדי.

המוניטין של הסרט

הסרט זכה בשבעה פרסי אופיר בקטגוריות שונות בשנת 2012, הסרט גם זיכה את השחקנית הדס ירון בפרס השחקנית הטובה ביותר ב"פסטיבל ונציה", הישראלית היחידה שזכתה עד כה בפרס זה. הסרט עלה על השטיח האדום אתמול 17.10.12 בפסטיבל לונדון.

אז  אמרתי כבר לא לפספס!


נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים