למה רדיוהד חייבים לבוא

זו לא רק פוליטיקה, אלא הרבה מעבר. על אף שלא רכשתי דיסק של הלהקה מאז 1997, אם חברי רדיוהד יושפעו ממכתב האמנים הבינלאומיים, הקורא לביטול המופע בישראל, זה יזיק ויכאב מכמה סיבות

פשוט מוזיקה ורוח נעורים. בלי פוליטקה רדיוהד. צילום מתוך ויקיפדיה By Kollision [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

אני מודאגת, וכדי להרגיש כך הספיקה לי חצי דקה של עיון רופף בחדשות האינטרנט. זו אולי קצת עזות מצח לחשוש מביטול ההופעה, בתור מישהי שלא קנתה דיסק של רדיוהד מאז 1997 (כן, זה אז היה באמת דיסק) וטרם החליטה לרכוש כרטיס להופעה הצפויה שלהם בקיץ , כי היי לא הגזמתם קצת עם המחיר?

אבל עכשיו המוטיבציה שלי לשים כסף בקופת דן חסכן בשביל ההופעה גדלה משהו. עוד קודם, אבל עכשיו יותר מתמיד חשוב לי שהם לא יבריזו וישאירו לנו את הקיץ בעיקר עם בריטני ספירס.

קיצור הדברים: כאילו לשונו של רוג'ר רוטרס לא חדה, ועוינת מספיק, החליטו 46 אמנים בינלאומיים לקרוא תיגר על ההופעה של רדיוהד בישראל בקיץ הקרוב, להרוס לנו קצת את אווירת הרוק נעורים ולחתום על מכתב פתוח הקורא לחברי הלהקה האלמותית שלא להגיע לכאן, ולהחרים תרבותית את ישראל, ניחשתם נכון, בגלל המצב . "מאחר ורדיוהד עשתה קמפיין למען חופש לטיבט, אנחנו תוהים למה דחיתם בקשה לעמוד לצד עם אחר הנמצא תחת כיבוש זר", הם כותבים.

הטוקבקיסטים כבר מיהרו למלא את הכתבות ברשת , חוץ מקריאות זעם ועלבון גם בלעג ש"מי הם בכלל האמנים האלה, מי מכיר אותם?" וכו', אבל צריך להגיד שבין החתומים נמצאים שמות כמו הבמאי קן לואץ', הארכיבישוף דזמונד טוטו  ותו'רסטון מור שהיה חבר בלהקת סוניק יות' שקצרה היריעה מלדבר עליה, אבל היא בהחלט הותירה חותם ברוק האמריקאי . אפילו לי יש 4 דיסקים שלהם.  סוניק יות' אגב הגיעו להופיע בישראל, במרחק רבע שעה מביתי,  בחיפה ב-1995 כמדומני. נראה שאז מור היקר הרגיש אחרת. בעסה.

פשוט מוזיקה ורוח נעורים. בלי פוליטקה רדיוהד. צילום מתוך ויקיפדיה By Kollision [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
פשוט מוזיקה ורוח נעורים. בלי פוליטקה רדיוהד. צילום מתוך ויקיפדיה By Kollision [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
מה יהיו תוצאותיו של המכתב הזה? אני פוחדת לדעת. בעיני, אם חברי רדיוהד יקשיבו לקולות מסביב ויבטלו את המופע זו תהיה החמצה גדולה. כן, זה הולך להיות קיץ גדוש מופעים, כלומר הוא צפוי להיות כזה. כי מי יודע האם יחליטו עוד אמנים ללכת בעקבות רדיוהד ואני אאלץ להסתפק השנה באיל גולן ותיסלם מופיעים בקריית חיים? כי עם כל הכבוד להם, כבר חשבנו שמגיע לנו יותר.

אין בי רצון להכנס כעת לערבוביה רגשית של כעס, עלבון, הסתכלות פוליטית, שמאל וימין. בואו נדבר מוזיקה ותרבות. ברור שכואב לי שבעולם יכולים לראות אותי, נטע האדם הפרטי כ"פאשיסטית מתעללת ומקרבנת את החלש", כפי שיגדירו זאת החבר'ה החתומים במכתב . אבל שוב- בלי להכנס לפוליטיקה המצב הוא מורכב מאוד בשביל שכמה חבר'ה מחו"ל, שקרוב לוודאי ניזונים מרחוק  מCNN וגופים כאלה ואחרים, יגידו מה לעשות כאן. ואם הם כל כך מודאגים, שיבואו לבקר, יראו את המציאות בעיניים שלהם ואז יחליטו, מבחינתי מה שהם רוצים.

איפה ומתי הוחלט, ומי החוצפן שיקבע  שפוליטיקה צריכה להידחף לכל מקום, כולל מוזיקה?  ואם נניח ורדיוהד לא יגיעו – ב מ ה זה בדיוק ישנה את הסיטואציות המורכבות שאנחנו מתמודדים אתם שנים?  כאילו, יש מישהו מהאמנים שחושבים שזה דווקא מה שישנה את המנהיגים שלנו, יחליק את הקונפליקטים? זה מה שיביא את השלום, שלא יהיו הופעות מחו"ל בישראל? הרי גם תקופות כאלה עברנו.

מעבר לכך שביטול המופע יביא לעצב טהור עבור מעריצי הלהקה וכל מי שחושק לראות מופע רוק בישראל של אחת הלהקות החשובות בעולם, הנזק יהיה ארוך ועמוק יותר. לביטול יכולים להיות כמובן השלכות של ביטולים של מופעים עוקבים של אמנים מחו"ל שיתהו לפתע אם יש דברים בגו. קרוב לוודאי שגם רוחם של  האמרגנים שעובדים קשה  למדי כדי לשכנע את הבילאומיים להגיע לכאן- תיפול משהו. בסוף הם עוד יתאכזבו לאיזה עשר שנים. ושוב אנחנו נתמלא בתחושת קטנות ויאוש מול מצבים שלרובנו המוחלט אין שום יכולת להשפיע עליהם.

והנה הלך לכם החלום של הופעה בינלאומית במרחק מהרכבת או הבית , הופעה שמרעידה לכם את הבטן ומותירה בכם אנרגיות ותחושת היי שלא הרגשתם שנים, אם בכלל. זה מרגיש לפעמים כמו מעין איחוד עם הטבע, עם המוזיקה . אושר , שמחה,  נעורים.

טורי איימוס אמרה פעם שכשהיא הייתה בהופעה של נירוונה היא הרגישה כאילו היא פגשה את אלוהים. משהו כזה, אני מניחה.

כשחברה אמרה לי שההופעה של רדיוהד יקרה בעיניה, טענתי בפניה את הקלישאה של חוויה של פעם בחיים. הופעה של להקה כמו רדיוהד בישראל היא לא רק סימן לעולם שבלי קשר לדעות פוליטיות, גם אם לא הכל רגוע אז אפשר להופיע בישראל בשקט, שהפוליטיקה היא לא כל כך הרסנית וחזקה. כי התרבות גם יכולה להיות הדבר העיקרי. אני כבר מחכה לתמונה של טום יורק בכותל.