למה נשים צריכות לשקר בראיון כדי להשיג משרה

עובדות המעוניינות להשיג משרה ונשאלות באם כוונתן להרות בקרוב צריכות לשקר ללא מצמוץ. בעולם תעסוקתי שעדיין מפלה נשים זה מותר.

העדרות מהעבודה:מה ההבדל בין חופשת לידה לשירות מילואים?

לפני מספר שנים רואיינתי למשרה נחשקת. המראיינת,אגב, הייתה אישה. הכל היה טוב עד שנשאלתי את ה-שאלה. "האם את מתכננת להביא בקרוב ילדים?". נאלמתי. האם זו שאלה לגיטימית? אולי. האם זה חוקי לשאול דבר כזה? לא. מסתבר שמאז,ועברו כמה שנים טובות, לא הרבה השתנה.
בחודש האחרון נחשפתי לסיפורן של שתי נשים צעירות, אחת אמא והשנייה נשואה ללא ילדים. שתיהן מחפשות עבודה. את חסרת הילדים שאלו אם בכוונתה להרות בקרוב ואת רעותה האמא שאלו איך היא בדיוק יכולה לעבוד אם יש לה ילד קטן בבית. ומה לגבי שעות העבודה? כשהיא הבהירה מראש שהיא צריכה לצאת יומיים בשבוע מוקדם יותר אבל תשלים שעות אלה בשאר הימים הסתכלו עליה כמו על סחורה פגומה. מיותר לציין ששתי הנשים לא התקבלו לעבודה.

מילואים זה משהו אחר

אם להוסיף על כך, עוד יותר מקומם  ששאלות מפלות אלה לא  מופנות כלפי גברים (הם לא אבות?)  והן מייצרות בעיה תמידית רק לנשים: אם את נשואה ללא ילדים את בחזקת מועדת לפורענות (הריון). אם את אמא צעירה את גם לא להיט (הילד בטח יהיה חולה הרבה או שאת תצאי מוקדם מדי בחלק מימי השבוע). ואם את כבר עם ילדים גדולים את כבר זקנה ולא רצויה. דומה שאין אף גיל או סטטוס משפחתי שנוח למעסיק.
גברים שהולכים למילואים, משום מה, נחשבים מוצר סקסי יותר עבור המעסיק, למרות שגם ההעדרות שלהם היא כאב ראש לא קטן.מתי פוטר פה איזה גבר בגלל שהלך לשירות מילואים או למלחמה?
מה השתנה מאז שחוקק חוק האוסר על שאלה כמו "האם בכוונתך להרות בקרוב?"
כלום.
השאלות ממשיכות להישאל בראיונות. והאפליה של נשים, אמהות צעירות, ממשיכה.

לא מצליחה להשיג עבודה, מה הפתרון?

רק שקרים לבנים בחדר הראיון יעזרו. כן. מותר ורצוי לשקר למעסיק ששואל שאלות אלו.
מותר לשבור את הכלים אם הם ממילא נשברו. הרי לא נתכנן את הילודה שלנו ואת חיינו בהתאם לרצון של הבוס.
נותר רק לקוות שיותר מעסיקים יבינו שעובד טוב הוא נכס (במקרה זה -עובדת) ושום הריון, הורות, או חופשת לידה לא יפגעו במקום העבודה כשיש לך עובד מסור, חדור  מוטיבציה, יעיל וחכם.
 

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com