"למה מי מושלם? …"

בובות תצוגה נכות בחלון הראווה מציבות לנו מול העיניים שאלות על אופן קבלת ה"אחר" והלא "מושלם" בחברה ה"רגילה"

.

בובות תצוגה בחלונות ראווה הן בדרך כלל בעלות פרופורציות גוף שמוגדרות כמושלמות אך כמעט ובלתי ניתנות למימוש בחיים האמיתיים. גם אופן ההצבה של הבובות בחלונות הראווה היא בדרך כלל בפוזיציות רפרזנטטיביות שמנותקות מחיי היום יום.

בשנה שעברה, בשבוע העיצוב במילנו, בתוך חלל התצוגה של חברת  MOOOI, הציגה חברת HANS BOODT בובות שעוצבו בהעמדה ותנועות גוף שמייצגות סיטואציות של חיים ומקרבות לכאורה את הנשגב אל היומיומי, אך למול השינוי והכנסת התנועות היומיומיות לתוך התצוגה, מבנה הגוף של הבובות עדיין נותר "מושלם".

בטיול שלי ביפן, בחלון ראווה של בית אופנה יוקרתי, צילמתי את התמונה הזו: בובת תצוגה נמוכה עם כרס, שמכניסה דימוי גוף מציאותי לתצוגה ומנגישה את הסחורות היוקרתיות גם למי שלא זכו ב"גוף מושלם".

בדיעבד הסתבר לי שגם הפעם חברת HANS BOODT אחראית על קירוב המציאות והכנסתה לחלון הראווה תחת הכותרת: “Beauty is in the eye of the beholder” . ברשת ניתן למצוא מגוון תמונות של הדמויות המציגות מודלים אחרים של יופי:

.

מי שלקח את הצפת המציאות וסוגיית דימוי הגוף המושלם צעד אחד קדימה הוא ארגון הצדקה "פרו אינפירמיס" (Pro Infirmis), שהציב בחלונות הראווה של חנויות ציריך בובות ייצוגיות של אלה שלא זוכים לייצוג – קטועי רגליים, נמוכי קומה, בעלי עקמת ואחרים. הארגון, שמייצג בני אדם בעלי מוגבלויות פיזיות, חשף את הבובות במסגרת שבוע המודעות לאנשים בעלי מוגבלויות. בסרט שהופק עבור הארגון, מתועד תהליך היצירה של בובות תצוגה של קבוצת אנשים בעלי נכויות פיזיות משלב המדידה ועד שלב הצבת הבובות בחלונות הראווה, כולל תגובותיהם של האנשים למול חלונות הראווה יוצאי הדופן.

.

בשבוע בו מוקרנת ביס סדרת הדוקו על חייהן של אבי ובריטני הנסל – זוג תאומות סיאמיות שהמראה הויזואלי שלהן הוא גוף אדם בעל שני ראשים – ניתן לתהות על אופן הכנסת השונה לתוך הקונצנזוס ועל הגבול בין מציצנות לקירוב ה"אנשים הרגילים" אל "האחר".

.

.
פרוייקטים מסוג זה, שמרחיבים את מעגל החשיפה עלולים להתפס כגימיק, אך דרך המפגש המרגש עם הדמויות והמעקב אחרי התהליכים, הגימיק הזה הופך נדבך בחינוך לקבלת השונה והפיכתו של כל אחד מהאנשים הללו לקצת פחות "אחר".

ואולי הדרך הטובה ביותר לסיים את הפוסט הזה היא בציטוט משפט של בחור קטוע גפיים: "אף אחד לא מושלם, אצלי זה פשוט הדבר הראשון שרואים…"

.

.

את הסרט על בובות התצוגה הנכות של ארגון "פרו אינפירמיס" ניתן לראות כאן:
http://www.youtube.com/watch?v=E8umFV69fNg
[youtube E8umFV69fNg nolink].

צילומי הבובות לקוחים מתוך:
http://iinjanai.wordpress.com/2011/05/03/%E2%80%9Cbeauty-is-in-the-eye-of-the-beholder-%E2%80%9D/
http://creativity-online.com/work/pro-infirmis-because-who-is-perfect/33322
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2518194/Pro-Infirmis-advert-creates-mannequins-based-bodies-disabled-people.html

.

.

מירב רהט
יוצרת, אוצרת, חוקרת, כותבת ומרצה אודות עיצוב-אמנות-תרבות ומגמות בעיצוב עכשווי. http://meravrahat.wordpress.com