למה לצפות מהיציאה לגמלאות – של בן הזוג שלכם?

כאשר פרישה משותפת אינה עומדת על הפרק צפויים בני הזוג להתמודד עם תקופת מעבר שכוללת בתוכה אתגרים חדשים, איך מתמודדים?

לירון ויגודסקי

גם אם הפרשי הגילאים בין בני זוג אינו כביר כמו זה שבין נשיא ארה״ב, דונלד טראמפ למלאניה קנאוס (59 שנים), או "ממוצע" כמו זה שבין נשיא צרפת עמנואל מקרון ובריז׳יט מארי-קלוד מקרון (24 שנים), האפשרות שאחד יצא לגמלאות לפני השני שרירה, קיימת ונפוצה. על פי חוק גיל פרישה בישראל יכולים גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62 לצאת לפנסיה, מה שאומר שגם אם התחתנתם עם אהבת נעוריכם, מועד הפרישה שלכם אינו זהה.

כאשר פרישה משותפת אינה עומדת על הפרק צפויים בני הזוג להתמודד עם תקופת מעבר שכוללת בתוכה אתגרים חדשים. אלו יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון אספקטים, החל מסוגיות כלכליות, דרך הזמן שהתפנה לאחד וגם באופן שבו מתנהל לפתע המרחב הביתי-זוגי. המשימה שלפניכם לא קלה אך אפשרית, כל מה שאתם זקוקים לו זה תקשורת טובה.

אל תפחדו לדבר על כסף

״בצעירותי סבור הייתי כי אין חשיבות נודעת אלא לכסף. עתה, לכשזקנתי, יודע אני כי אמת הדבר״

–          אוסקר ויילד

על אף שאין דבר רומנטי בשיחות בעלות אופי כלכלי, מערכות יחסים הן גם שותפות כלכלית. בדיוק כפי שאתם מנהלים את התקציב הביתי בהתבסס על שתי משכורות נכנסות, אתם צריכים לתכנן את תחזית התקבולים וההוצאות בגיל הפרישה. על פי חוק הפנסיה בישראל חייב כל עובד, שכירים ועצמאים כאחד, בהפרשה לביטוח פנסיוני, כשהמבוטח עצמו יכול לבחור בין הפרשה לקרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל. תוכנית הביטוח הפנסיונית בה תבחרו תהווה את רשת הבטחון הכלכלית העתידית שלכם, והתכנון הפיננסי לתקופה צריך לקחת בחשבון הוצאות חיוניות כגון תשלומים קבועים או טיפולים רפואיים – ואולי גם קרוז בים התיכון שהרווחתם ביושר.

זמן פנוי

״העיקרון הראשון לכל עשיה הוא פנאי״

–          אריסטו

תקופת הגמלאות מביאה עימה זמן פנוי למכביר, הזדמנות מצויינת לעשות את כל הדברים שתכננתם לפנסיה. אבל כשאחד מבני הזוג ממשיך ללכת לעבודה מדי יום, ולאחר אין סיבה מיוחדת לקום בבוקר, אתם עלולים למצוא את עצמכם במצב של מתח תמידי. חשוב לגלות סבלנות כלפי מי שעובר ׳תקופת הסתגלות׳ או מגלה את עצמו מחדש.

יציאה של אחד מבני הזוג לגמלאות היא הזדמנות מצויינת לחלק מחדש את תחומי האחריות בבית, צעד שנשמע מאוד הגיוני ופשוט אך יש כמה דברים שמומלץ להתחשב בהם מראש. זה נכון שלבן הזוג שפרש יש יותר זמן לקחת על עצמו יותר מטלות, אבל הוא גם עלול להתרעם על כך ש״נגזל״ ממנו החופש לו הוא חיכה ועליו עמל קשה במרוצת השנים. דברו וחלקו ביניכם את הדברים כך ששניכם תהיו מרוצים, וקחו בחשבון ששיטת קיפול הכביסה או סידור המדיח תתבצע באופן מעט שונה.

ביחד ולחוד

״להיות יותר מבוגר יכולה להיות הרפתקה מלאה באפשרויות חדשות ומלהיבות״

–          רוברט אטוול

יש עוד כמה שנים עד שתוכלו להגשים את כל מה שתכננתם לעשות ביחד בגיל פרישה, ובינתיים חשוב לאפשר לצד הפורש ללכת בעקבות רצונותיו. העובדה שאתם ממשיכים ללכת כל יום לעבודה, אין פירושה שהוא צריך להישאר בבית ולחכות לשובכם. בין אם מדובר בהתנדבות בעמותה, חוג חברתי חדש, עבודה במשרה חלקית ואפילו נסיעה לחו״ל – קחו בחשבון שלא את כל הדברים תוכלו לעשות ביחד ושמניעתם מבן הזוג עלולה לעלות בתסכול.

היבטים רבים של החיים משתנים כשאחד מבני הזוג פורש לגמלאות, וגם הזוגות המאושרים ביותר עוברים תקופת הסתגלות למצב החדש. אם תשמרו על תקשורת פתוחה וכנה שלוקחת בחשבון את הצרכים החדשים, תצלחו גם את תקופת המעבר בשלום ולאחריה תוכלו להנות משנות הפרישה יחדיו. אם קשה לכם לדמיין את החיים בעידן הפנסיה, או שכל השיחות החשובות קצת מכבידות על האווירה, צפו ביחד ב״פורשים בסטייל״ עם מורגן פרימן, טומי לי ג׳ונס וג'ו פנטוליאנו, המככבים בסרט שמתרחש בגרסה הפאלם-ספרינגית לדיור-מוגן, קומדיה-טראשית חביבה שתקליל את האווירה.