למה להשקיע דווקא בסטארט אפ

איך לכתוב תוכנית עסקית כללית

■ Start Up Nation. ככה קוראים לישראל בעולם  במדינה הקטנטנה שלנו הוקמו יותר חברות סטארט אפ מאשר באירופה ובארה"ב. ■ האהבה ללקיחת סיכונים, יציאה מהקופסא ו"החוצפה הישראלית" הפכה את ישראל לחממת סטארט אפים ■ 

 

◄ כותבת ליאת מזרחי 

 

◄ מה זה סטארט אפ?

בעברית: חברת הזנק, היא חברה שקמה בגלל יוזמה וחדשנות של הבעלים שלה במהירות. רבות מחברות ההייטק הן חברות סטארט אפ. בישראל יש כמות שיא של כמעט 7,000 חברות סטארט אפ(!). המטרה של רבות מחברות הסטארט אפ היא להימכר לחברות ענק שמגייסות את המוצר / השירות שחברת הסטראט אפ מפתחת.

דוגמאות לכך בתעשייה הישראלית ניתן למצוא בחברת Waze שהתחילה בתור חברת סטארט אפ ונמכרה לענקית המידע Google בשנת 2013 תמורת סכום של 966 מיליון דולר או חברת Mobileye שנמכרה לענקית המחשבים Intel תמורת סכום של 15.3 מיליארד דולר, בעסקה הכי גדולה שהמשק הישראלי הכיר. מהלך המכירה לחברות נקרא Exit.

◄ מה זה אקזיט – Exit?

יציאה של מנהלי חברות הסטארט אפ מפעילות עסקית בחברות שהקימו. ישנן שתי אפשרויות עבור החברה שמבצעת אקזיט:

  1. מכירת מניות חברת הסטראט אפ לחברות הענק שישלבו את החברה תחת השירותים שלהם .
  2. הנפקת חברת הסטארט אפ בבורסה לניירות ערך – החברה ממשיכה לעבוד כרגיל אך המניות של משקיעיה נמכרו לציבור בתמורת להחזר למשקיעי החברה + תשואה גבוהה בהתאם להשקעתם, לפעמים אפילו ברווח כפול מהסכום שהם השקיעו בחברה.

◄ למה דווקא השקעה בסטארט אפ?

ישנם כמה מרכיבים למה להשקיע דווקא בסטראט אפ:

  1. רעיון חדשני ופורץ גבולות – סטארט אפ הוא קרקע פורייה לרעיונות שבעטו במוסכמות והמציאו כאן מוצרים / שירותים שהמציאו מחדש את כללי המשחק בארץ ובעולם.
  2. פרק זמן קצר – רוב חברות הסטארט אפ מוקמות במהירות ונמכרות במהירות כך שהתמורה עבור ההשקעה שלכם יכולה לקחת פחות זמן לעומת חברות אחרות שתשקיעו בהן.
  3. כגודל הסיכון, גודל הרווח – בחברות רגילות הסיכון בהשקעה שלכם יהיה סולידי ובהתאם יהיו גם התשואות שלכם מהמוצר / מהשירות. לעומת זאת, אומנם קיים סיכון גדול יותר בהשקעה בחברת סטארט אפ שיכולה להיכשל בכל זמן אבל אם היא תהיה מוצלחת, היא תוכל לתת לכם, פוטנציאלית, רווחים של יותר מכפול ממה שהשקעתם בה.
  4. סקרנות מחברות ענק בחו"ל – שוק הסטארט אפ בישראל מקבל המון תשומת לב מגופים ענקיים בעולם. מספיק רעיון גאוני עם טכנולוגיה מוכחת וטובה כדי לגרום לחברות אלו לרצות לשלב את חברות הסטארט אפ תחתן ולקנות אותן בסכומי עתק.

אז אם אתם בתור משקיעים פוטנציאליים שאלתם את עצמכם למה להשקיע דווקא בסטארט אפ, הרי התשובות לפניכם.

בהצלחה! 

liatmizrachy
בת 41 נשואה אמא ל 2 בנות מתגוררת ברמת גן בלוגרית ותיקה לעינייני הייטק, עסקים, סטארט אפ