למה לגרושים יכול להיות קל יותר לנהל את ההורות שלהם במשבר הקורונה?

מי היה מאמין שעבור הורים גרושים משבר הקורונה טומן בחובו הקלות ביחסים זה עם זה ובקשר לילדיהם, ביחס לבני זוג נשואים.

הייתם מאמינים כי בשונה מזוגות נשואים שנמצאים במשבר הקורונה 24/7 זה עם זה ועם הילדים, מצבם של בני הזוג שהתגרשו טוב יותר?

כתבה זו מבוססת על בני זוג גרושים שהגיעו אלינו לחדר הטיפול ולחדר הגישור, מהם למדנו על היתרונות המפתיעים שיכולים להתרחש במערכת היחסים ההורית, דווקא בתקופת משבר הקורונה.

ילדים בין שני בתים
אצל הזוגות הנשואים הילדים נמצאים כל הזמן באותו הבית ולא יכולים להתאוורר בבית אחר. בעוד שילדים להורים גרושים נעים בין שני בתים, ויכולים לחוות אווירה שונה בין בית האם לבית האב. מצב זה יאפשר לילדים לקבל כל הורה עם יותר כוחות ואנרגיה ובכך לסייע לאותם ילדים להורים גרושים לעבור את התקופה הלא פשוטה, ביתר קלות ובעזרת סביבה סבלנית ומכילה.

מתנת זמני השהות
לזוגות נשואים אין אפשרות לשים את הילדים בבית אחר ולקחת רגע להטענה מחדש, היות והילדים כל היום איתם בבית ובהשגחתם. לעומתם, ההורים הגרושים זוכים לאוורור מהלחץ והאינטנסיביות הכרוכים בהשגחה מתמדת על הילדים כאשר הילדים נמצאים בבית ההורה השני. זמן ללא הילדים מאפשר לכל הורה בנפרד להיות כאשר הילדים נמצאים עמו, יותר קשוב ובעל אנרגיה.

תקנות מחייבות
התקנות לשעת חירום מחייבות את הילדים להישאר בבית רוב הזמן, ולהימנע ממפגשים ופעילויות מחוץ לבית, למעט עניינים דחופים וחיוניים המופיעים בהן. מאחר והעמידה בתקנות מחייבת את בית האם ובית האב באותו האופן, ההורים נשארים עם פחות נושאים וסיבות על מה לריב. למשל, וויכוחים בנושא היגיינה, אירוח חברים ומפגשים עם משפחה, לא רלוונטיים בזמן זה ומפחיתים נקודות חיכוך.

שותפות גורל
משבר הקורונה מחייב התמודדות עם מצבים שלא הכרנו קודם. לכל ההורים חשש משותף לבריאות ילדיהם, הוריהם, מצבם הכלכלי ומצב המשק בכללותו. בשונה מהשגרה בה לעיתים ההורים הגרושים מוצאים את עצמם משני צידי המתרס, נלחמים זה בזה על מי צודק, איך נכון לפעול, מי יקבל החלטות וכד'… במאבק נגד הקורונה, שני ההורים הגרושים נמצאים באותו צד, כשהם בעלי אינטרסים זהים והם טובת ילדיהם. לשם כך נצפה לראות את ההורים הגרושים משתפים פעולה ברמה גבוהה יותר מהרגיל.

הסכם גירושין מחייב
משבר הקורונה יכול להעמיד את ההורים בפני אתגרים חדשים שידרשו מהם התאמה מחדש בענייני הילדים. היה והורים גרושים לא יצליחו להגיע להסכמות חדשות המותאמות לשינויים הנדרשים בעקבות משבר הקורונה, יהיה עליהם להיצמד להסכם הגירושין שלהם, או לפסק הדין בעניינם. כך הם יוכלו לפתור סוגיות של אי הסכמה שהתעוררו ביניהם.

טיפים:
גמישות– משבר הקורונה דורש מההורים הגרושים התארגנות המותאמת למציאות החדשה.
למשל, אם באופן רגיל ההורים היו אוספים את הילדים ממסגרות החינוך סביב השעה 16:00, ייתכן ובזמן הקורונה, תידרש גמישות לשינוי בשעת האיסוף מבית לבית, בשל היעדר מסגרת ולוז קבועים. הגמישות בין ההורים תסייע להם ולילדים לעבור את התקופה הזו ביתר קלות. הורים שלא ישכילו להפעיל שיקול דעת בנושא זה, יוכלו להיצמד להסכם הגירושין.

תקשורת– משבר הקורונה דורש מההורים הגרושים להתאים את דפוסי התקשורת ביניהם למצב החדש שנוצר. חשוב שנזכור שהתקופה המשברית משפיעה באופן ישיר גם על חיי הילדים. הילדים מבודדים חברתית, ללא מסגרות בכלל, מופרדים מהמשפחה המורחבת (בעיקר מסבא וסבתא) ומרגישים ללא קבוצת השתייכות ותמיכה של בני גילם. בשל זאת נוסף להורים תפקיד משמעותי של מעקב אחר מצבם הנפשי של ילדיהם, כולל זיהוי מצבי דיכאון וחרדה. עדכונים בין ההורים הינם משמעותיים ביותר על מנת לזהות מצבים אלו בשני הבתים, ולקיים מעקב שוטף אחר מצב הילדים.

לסיכום,
על אף היתרונות במצבם של הורים גרושים וילדיהם כפי שפירטנו לעיל, נדרשים הורים גרושים להתעלות מעל הרגשות השליליים כלפי ההורה השני, ולפעול בשיתוף פעולה למען בריאותם הפיזית והנפשית של ילדיהם.

עדי פנחס- מדריכת הורים ויועצת משפחתית 050-9934144
אורנה שפטר- עו"ד ועו"ס, מגשרת זוגית ומשפחתית 050-5794548

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/