למה כדאי לכם להיות חברים של הילדים שלכם בפייסבוק

בחורה עם מחשב נייד

נטע דורון
הורים- אל תלחמו בפייסבוק (מקור: fast company)

בזמנו הגדולה ביקשה ממני חברות ולא הייתה מאושרת ממני. נמנעתי מאז ועד היום להתערב לה בשיחות,להגיב או להדגים בדל הוכחה לקיומי, אבל אנחנו חיות בדו-קיום מופתי, כאשר היא יודעת שאני "צופייה" במעשיה בפייסבוק. הכל בסדר..
לאחותה הצעירה פתחתי בעצמי את החשבון טרם היותה בת 13, אבל עם בקרה שלי הרגשתי שזה בסדר. מאז אנחנו גם בקשר טוב, ואפילו נקראתי לדגל לתרום לייקים לעמודים שפתחה עם חברות.
והפיצפונית..התחילה לדרוש גם היא להיות שם אבל אני מנסה לדחות אותה ככל יכולתי…(זה לא קל..אבל יש גבול לכל דבר.. -היא רק בכיתה ב'!)
פייסבוק היא דרך חיים
הפייסבוק אצלנו בן בית מוכר, שלא לומר "דרך חיים".
מכאן שלמרות טרגדיית אמנדה טוד והדברים הרעים שיש לרשת להציע (העצמת חרמות שבזמני היו אוף – ליין ונתנו לנו מנוח לפחות בביתנו המוגן), הרי שאני חושבת שהיתרונות עולים על החסרונות.
בנוסף, לא ניתן לאסור או להגביל את המציאות המידפקת על דלתנו : פייסבוק הוא עובדה מוגמרת בחיי ילדינו. הילדים מחוברים בהגדרתם. אין טעם ללחום בזה. צריך לשתף פעולה ולהפיק את היתרונות שבכך.
אז מדוע כדאי לכם להיות חברים של הילד שלכם בפייסבוק?
1. אתם יכולים לבדוק מה קורה בחיי היום יום שלהם בלי לחפור להם. זה כי נפלא לעקוב אחרי מה שהם עושים, חוויות שעוברות עליהם והווי החיים שלהם. אין מדובר בריגול הורי, אלא בדרך תקשורת נוחה, חיים בדו-קיום של יכולת הורית "לרחרח" ומודעות והסכמה מצד הילד להיחשף. בעיני זה נפלא. זו תקשורת לשמה.
2. חסל סדר סמסים או טלפונים מיותרים. בצ'ט הפייסבוק תייצרו קשר ישיר ועכשוי עם הילדים. אנחנו במשפחה מ-ח-ו-ב-ר-ו-ת. הן מצדן גם יודעות שניתן להשיג אותי בכל רגע נתון, בכל שאלה/בקשה או צורך גם אם אני באמצע פגישת עבודה והיא בבית הספר או אצל חברה.
3. תדעו בדיוק מי החברים שלהם. הם הרי לא ישבו ויספרו לכם מיד בדיוק החברים שלהם ואיפה הם מסתובבים. אבל הפייסבוק יספר גם יספר לכם. אני לא מתביישת להסתכל ביוזרים שמופיעים אצל הבנות בפיד ולשאול אותן מי זה ואיפה הכירו. הכל ברוח טובה, כי יש אמון ואז הן מגלות. מידע כזה לולא הפייסבוק מעולם לא הייתי יכולה לחלץ מהן.
4. תוכלו לזהות מצבי רוח. אין עדכונים הרבה זמן? חשוד! יש עדכונים מדוכדכים משהו? ראדאר אמא פועל! מיד שיחה. זה ברומטר הרגשות ואני מודה לאלוהים (למעשה,לצוקרברג) על הכלי הנפלא שנותן לי את היכולת לעקוב,לנטר ולהתערב אם יש צורך ואם אני מזהה קושי מסויים או חשש כלשהו.
5. תהיו מחוברים להווייה שלהם. מכיוון שהפייסבוק הוא דרך חיים הרי שמאחוריו יש שפה מיוחדת (אייקונים ,קיצורים, סלנג ). אני מאמינה שזה עוזר לתקשורת שלי עם בנותיי. אני לא ה"חברה" שלהן, אלא האמא, אבל אני חיה, קשורה ומבינה את העולם וההוויה בהן הן נמצאות 24/7.
6. כשדלת חדרם נסגרת היא בעצם אף פעם לא נסגרת. למעשה, הבנות שלי לא יכולות לברוח ממני…אם הכוכב הירוק דולק מאוחר בלילה, היא לא הקשיבה לי ולא הלכה לישון בשעה שקבענו…מכאן ועד כניסה לחדר שלה לדרוש שתכבה ע-כ-ש-י-ו את המחשב הדרך מאוד קצרה!
7. אפשר לגלות מה עולם התוכן של הילדים. הרי לא הגיוני שתתקיים שיחה בין אמא לבן או בת "מה מעניין אותך?", "את מי אתה מעריץ", אבל לפי העמודים להם עשו לייק תוכלו לגלות יותר מחצי דבר וזאת מבלי "לחפור" להם. תאמינו לי – דבר מבורך.
8. ניטור הורי מפני פדופילים ושאר חלאות – אישית אני לא מאמינה בתוכנות ניטור הקיימות בשוק. אני מאמינה בחינוך לגלישה בטוחה. אבל אם אתם מחוברים 24/7 לילדים בפייסבוק אתם בהחלט יכולים להרגיש אם מתרחשת פעילות מסוג לא רצוי, לפי התגובות המתחמקות של הילד, במידה והוא התחבר לאנשים שלא אמור להתחבר. זו אינטואיציה מחודדת שרק הורה שחי את הרשת יכול לפתח.
אני בטוחה שקיימים עוד יתרונות רבים בעניין. חפשו אותנו בפייסבוק!

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com