למה הקמנו את אוהל האמהות ומה קורה בו? / חגית לביא

באמצע חודש אפריל 2018 כשלרוח החמסין הצטרפו רוחות המלחמה, כשהגבול עם עזה התחמם ואיומים בפעילות צבאית נשמעו מכל עבר, הרגשנו שנדרשת פעילות עקבית ורציפה, ממוקדת מטרה, ישיבה במקום אסטרטגי ודרישה ליצירת קבינט / ועדת חוץ וביטחון שתעסוק בחלופות מדיניות ובהכנת הקרקע להסכם מדיני. הרגשנו שאי אפשר יותר לשבת בבית ולהקשיב לחדשות וחיפשנו מקום שבו נוכל להסביר למה אנחנו מתכוונות ולהביא את המסר שלנו לקהל הרחב ולנבחרי העם. כך נולד הרעיון להקים את אוהל האימהות.

tent

אוהל האימהות קם סמוך לחזרתם של חברי הכנסת לפעילות, כדי להישאר לאורך כל מושב הקיץ של הכנסת. האוהל מאויש 24 שעות ביממה ע”י נשים עושות שלום, שמזמינות את העוברים ושבים להיכנס, לשמוע ולהשמיע. אנחנו מארחות חברי כנסת, עיתונאים, תלמידים וסטודנטים, חיילים, תיירים, מורי דרך, והרבה מאד אזרחים מתעניינים. בנוסף, ישנה תכנית יומית ושבועית עשירה, הכוללת הרצאות, שיחות, פרקי לימוד וסרטים, שכולם נוגעים בנושאים הקשורים בדרישות שלנו: חלופות מדיניות, קידום הסכם מדיני, ושיתוף נשים.

חכים מהמחנה הציוני בביקור באוהל
חכים מהמחנה הציוני בביקור באוהל

מתי – לאורך 74 ימי מושב הקיץ של הכנסת, החל מ-9 במאי ועד ה-22 ביולי. שעות הפעילות באוהל הן 9:00 עד 21:00.
איפה – בגן הוורדים ממש מול שער הכנסת בירושלים.

חבר הכנסת אורן חזן בביקור באוהל
חבר הכנסת אורן חזן בביקור באוהל

איך – איך זה באמת עובד? איך מצליחות להניע תנועת שטח שטוחה של 38,000 נשים מרקעים שונים, בעלות דעות פוליטיות מגוונות, שחיות בכל רחבי הארץ ואין להן הנהגה שקובעת מה לעשות, מתי ואיך?
התשובה נמצאת במשותף שבינינו – הדאגה לבנים, לאחים, לאבות ולבני הזוג. אנחנו מבקשות, דורשת, זועקות, לשים קץ למצב המלחמה ולחפש בנרות פתרון אחר. לעשות הכול כדי לא להמשיך בסבב הבלתי נפסק של עימותים צבאיים, שעליהם נכתב בדו”חות מבקרי המדינה: “לא נבחנו חלופות מדיניות”.
יום 37 - נציגי כל הדתות מבקרים באוהל
יום 37 – נציגי כל הדתות מבקרים באוהל

האם זה עובד? מה בכוחו של אוהל אחד של תנועת שטח אחת להשפיע על קובעי מדיניות? על ציבור שבוחר את קובעי המדיניות? השאלה הזו פתוחה ונתונה לפרשנויות וכמובן שהדעות מגוונות. אנחנו מקוות שפעילותנו העקבית והמתמידה תביא לשינוי כלשהו, ותכשיר את הלבבות לכך שהסכם מדיני הוא דבר אפשרי, ונמצא בהישג ידינו.

קבוצת נוער מ"תגלית" מבקרת באוהל
קבוצת נוער מ"תגלית" מבקרת באוהל