למה הן שותקות?

למה השרות שותקות?. למה הן לא מדברות על נשים, על "מי טו" או על הבן של ראש הממשלה? האם זה קשור לימין ושמאל? האם זה קשור לשמרנות או ליברליות?

למה הן שותקות? נשים חזקות, נשים מצליחות, נשים שהגיעו לפסגה. למה הן שותקות? העולם משתנה מול עינינו, עולם שהיה פעם גברי יותר, דתי יותר ושבטי יותר הופך לעולם נאור יותר, נשי יותר וגלובלי יותר. העתיד שייך לנשים. סדרי עולם משתנים ובינתיים, מנהל העולם הישן את מלחמת ההישרדות חסרת התקווה שלו.

אז למה הן שותקות? נשים מצליחות שאוהבות לדבר ולהשמיע את דעתן על כל נושא כמעט. למה הן לא מדברות על נשים? על "מי טו", על הבן של ראש הממשלה? למה? האם זה קשור לימין ושמאל? האם זה קשור לשמרנות או ליברליות? האם אלה נושאים מפלגתיים? הפסיכולוג החברתי ג'ונתן הייד שחקר את השורשים של המוסר האנושי נותן לנו כלי מרתק לניתוח התופעה.

משפחת נתניהו בביקור ביפן (צילום: קובי גדעון / לעמ)

הייד מבקש מאתנו בשלב ראשון לא לייחס את המוסר לצד אחד. מוסר הוא לא עניין של שמאל או ימין. כולם שואפים להיות מוסריים וכולם רוצים להרגיש שהמוסר לצדם. העניין הוא בהגדרה – מה זה אומר להיות מוסרי. הייד מציג לנו חמישה בסיסי מוסר שלטענתו טבועים בנו האנשים עוד מרגע הלידה. במהלך החיים אנחנו מייחסים יותר או פחות חשיבות לכול בסיס מוסרי ולכן הבדלים בין השמרנים לליברלים מתעצמים.

חמשת בסיסי המוסר לפי הייד הם:

1. הימנעות מפגיעה

הרצון למנוע או להפחית פגיעה באחרים.

2. הוגנות

הרצון בהגינות וצדק.

3. שבטיות

הרצון לשמר ולהגן על הקבוצה שלך.

4. סמכות

הצורך לכבד ולהישמע לסמכות.

5. טהרה

הרצון להיות טהור.

גרף המוסר:

גרף מוסר

עכשיו מגיע השלב המעניין. כשהייד סקר עשרות אלפי אנשים ושאל אותם "האם אתה שמרן או ליברל?" ובחן את החשיבות שהם מייחסים לחמשת בסיסי המוסר שהגדיר, הוא מצא תבנית ברורה המבחינה בין שמרנים לליברלים. ליברלים שמים דגש על הימנעות מפגיעה והוגנות, שמרנים על שבטיות, סמכות וטהרה. שני הצדדים מוסריים בעיני עצמם. כל צד מגדיר את המוסר במדדים שונים.

ינקי מרגלית
רגב, גמליאלי ושקד לא שותקות כי הן סבורות שפגיעה בנשים וזלזול בנשים הם מוסריים. הן לא שותקות כי הן חושבות שזה לא קורה. הן לא שותקות כי הן חושבות שנשים שקרניות ומעלילות.  הן לא שותקות כי מאמינות ש"הוא רק היה שיכור, אמר שטויות וכולם עושים את זה…". הן שותקות כי בקוד המוסרי שלהן שבטיות וסמכות חשובים יותר מהוגנות. מוסר הוא תוצאה של תרבות אנושית בזמן נתון. אני חושש שהעתיד ישפוט את השרות בעיניים לא אוהבות. העתיד שייך לנשים. העולם הגברי הישן מתפורר. בעצם, אני לא חושש. אני יודע, ואני שמח על כך.

** הכותב, ינקי מרגלית, הוא יזם, משקיע, נואם, כותב טורים ואיש הייטק ישראלי.