למה המשקל לא זז?!

עד שלא נבין את הסיבות מדוע המשקל שלנו "תקוע" ומדוע המשקל מסרב לרדת – לא יקרה הנס הזה ולא נרזה. הפתרון טמון בדיאטה מותאמת אישית. באבחון אירידיולוגי אני רואה מה נכון לכל אחד ומה הגוף שלו רוצה על מנת לשתף פעולה ולרזות.

בחורה עם מחשב נייד

שלום יקרה,

אם כבר ניסית דיאטת פחמימות, דיאטת אטקינסון, ניסית לצום, לאכול מקרוביוטי, לשתות  תה משלשל, ועדיין לא הצלחת לרזות, זה סימן שהגוף רומז לך שהוא מעדיף דרך אחרת…

עד שלא נבין את הסיבות מדוע המשקל שלנו "תקוע" ומדוע המשקל מסרב לרדת – לא יקרה הנס הזה ולא נרזה.

הפתרון טמון בדיאטה מותאמת אישית. באבחון אירידיולוגי אני רואה מה נכון לכל אחת ואחד ומה הגוף רוצה על מנת לשתף פעולה ולרזות.

דבר ראשון חשוב לנקות את הגוף מרעלים

הכבד אחראי על פירוק רעלים וכשיש עומס של רעלים הכבד נחלש ומייצר שכבת שומן סביבו. יתרת הרעלים עוברים לכליות וחלק מצופה בשכבות שומניות, ולכן במקרים רבים אנשים סוחבים עליהם קילוגרמים של פסולת עטופה ריר.

כשעוברים ניקוי רעלים העומס משתחרר מהכבד ופעילותו חוזרת לתקינות וכך השומן משתחרר וגם הכליות מתפקדות שוב ביעילות.

איך עושים את זה?

ראשית, כדאי להוריד מוצרים מחי ולא רק בגלל שבגבינות ובבשר יש היום הרבה הורמונים וכימיקלים, אלא גם השומן הרווי "תוקע" את הזרימה של הדם ואת הכבד.

כדאי לאכול הרבה ירקות ופירות (פירות במידה, בגלל הסוכר), לא לאכול אוכל מעובד כמו סלטים מוכנים ומזונות עם חומרים משמרים וצבעי מאכל, כדאי לאכול פחמימות מרכבות (ולהימנע מחיטה, גם מלאה), לא לשתות משקאות מומתקים ומוגזים (אפשר להוסיף למים לימון או נענע וכדומה), לא אלכוהול (אם קשה – כוס יין בשבוע זה בסדר, עדיף אדום) ולא מתוקים.

רגישות לגלוטן

יש הרבה אנשים שרגישים לגלוטן שאפילו לא יודעים את זה. כמו סוג של אלרגיה שגורמת דלקת בגוף, כתוצאה מכך מתנפחים וההרגשה הכללית משתבשת. לפעמים הרגישות היא רק לגלוטן חיטה ולא לגלוטן שיפון או כוסמין. ניתן לראות בעין רגישות לגלוטן.

גם בלי רגישות מיוחדת, כשאוכלים נטול גלוטן (טבעי ולא ג'אנק) זה מאוד עוזר להרזיה.

iStock_000012608676XSmall - whole bread

דיכאון

גם דיכאון "תוקע" את המשקל בין אם בגלל חוסר תזוזה הנובע מדכדוך, ובין אם בגלל תרופות נוגדות דיכאון שגורמות לעלייה במשקל בין 2 ק"ג ל-7 ק"ג לשנה.

בנוסף אנשים שנמצאים בדיכאון מעדיפים מזונות מנחמים. כדאי לנסות צמחים נוגדי דיכאון במקום תרופות ולהצטרף לקבוצות תמיכה כדי לצאת מהמצב.

תת פעילות של בלוטת התריס

אני יכולה לזהות בעין כשיש בעיה בבלוטת התריס, השולטת בחילוף החומרים של כל הגוף.

אולי הגוף שלך חומצי

מחקרים מובילים חדשים מצביעים על הקשר בין חומציות לבין השמנת יתר: משקל עודף תורם להתפתחות חומציות וחומציות תורמת להשמנה.

אורח חיים לא נכון הכולל לחץ נפשי, אלרגנים במזון, עישון, תרופות, סוכר, חלבונים ושומן מהחי, גורם לגופינו להיות במצב חומצי, לכן השאיפה צריכה להיות הבאת הגוף למצב בסיסי. גופינו אמור לתפקד בסביבה בסיסית של 7.35-7.45. אם הוא חורג מרמה זו והופך להיות חומצי מתערערת המערכת החיסונית. כתגובה ל– PH  חומצי גבוה, הגוף מייצר תאי שומן לאחסן את החומצה. לסיכום: כשאין איזון, הרקמה נוטה להיות דלקתית הגוף חשוף יותר למחלות החל מהשמנת יתר וקושי בירידה במשקל ועד לסרטן.

באבחון האירידיולוגי אני יכולה לראות אם הסיבות הן גנטיות או התנהגותיות ולעזור בעזרת צמחים ותזונה נכונה. כאמור, סטרס גורם לחומציות. כמו כן מוצרים מהחי, אוכל מטוגן וסוכר ובכלל זה קמח לבן ומוצריו, הינם חומציים מאוד וכך גם משפחת הסולנים –  עגבניות, חצילים, פלפלים ותפוחי אדמה.

להפחתת החומציות/הדלקת ניתן להיעזר ב:

צמחי מרפא כגון: ג'ינג'ר, תה ירוק, כורכום ועוד.

תוספי תזונה: פרוביוטיקה, אנזימי עיכול.

הג'ינס לא נסגר על הבטן?

השמנה ביטנית יכולה לנבוע ממספר סיבות:

 • נשמי עמוק והירגעי… איך זה קשור לבטן שלך? בזמן מתח מופרש הורמון הקורטיזול, הגורם להשמנה ביטנית ולקושי להוריד במשקל. לכן חשוב מאד להקטין את רמות המתח.
 • גם סוכר גורם להשמנה ביטנית – סוכר ופחמימות פשוטה יוצרים שומן בבטן שהוא סמן לסוכרת בעתיד. אכלי פחמימות עם אינדקס גליקמי נמוך, המעיטי בסוכר הפשוט, עברי ללחם שיפון או כוסמין, המתיקי עם סוכר קוקוס או סטיביה.
 • הימנעי מצריכת תחליפים כימיים לסוכר –  תחליפי סוכר מלאכותיים מעלים את רמות השומן בבטן וכמובן רעילים לגוף.
 • הימנעי ממיצי פירות – הם גורמים להשמנה ביטנית ולכן עדיף לאכול את הפרי עם הסיבים.
 • הרבי באכילת ירקות ממשפחת המצליבים – הם מווסתים את הפרשת הורמון הקורטיזול (ראו סעיף 1).
 • צרכי שמן זית, אגוזים ושקדים לא קלויים – אלו גורמים לשריפת השומן הביטני ונותנים תחושת שובע. הכמות המומלצת: 2-3 כפות שמן זית, עד 15 יח שקדים ואגוזים.
 • אל תדלגי על ארוחות! כשהגוף רעב הוא מגביר את הפרשת הקורטיזול, שמגביר את אגירת השומן בבטן ומגביר את הרעב.

Head Massage

ומה עם מערכת העיכול?

האם חילוף החומרים שלך תקין – הולכת לשירותים לפחות פעם ביום? האם יש לך בעיות עיכול? רגישויות למזון? ואולי את סובלת מקנדידה שגורמת לך לאכול יותר?

בקשתית העין אני יכולה לראות מה מונע מהמערכת לפעול כראוי, למה היא רגישה, ואיזה מזון נחוץ או לא נחוץ לה. כשמערכת העיכול לא מתפקדת כראוי, יש לנו עצירות שמשפיעה על הכבד, וזה גורם לנו להשמנה.

דבר ראשון אני ממליצה לקחת תוספת חיידקים ידידותיים למעיים – פרוביוטיקה – על מנת לחזק את המערכת.

בדקי האם אפשר להחליף תרופות בעשבים או תזונה

תרופות רבות "תוקעות" את המערכת וגורמות לעלייה במשקל: גלולות למניעת הריון, עודף הורמונים לטיפול הורמונלי, סטרואידים, חוסמי בטא למחלות לב ולחץ דם, תרופות נגד אפילפסיה, תרופות לסרטן השד כמו טמוקסיפן, כמה טיפולים לדלקת מפרקים שגרונית, ואפילו כמה תרופות נגד מיגרנה וצרבת.

חלקן משפיעות על התיאבון (לכאן או לכאן), חלקן על המטבוליזם, וחלקן "רק" "תוקעות" את הכבד.

החדשות הטובות הן שחלק מהמקרים ניתן להחליף תרופות קונבנציונליות בטיפולים אלטרנטיביים (כמובן שרק בליווי מרפא מוסמך ואחראי!)

לסיכום, טיפים קטנים גדולים

 • תה ירוק –  התה מכיל פוליפנולים שמחזקים את מערכת החיסון, משפיעים על המרצת חילוף החומרים טוב לכולסטרול ושומנים בדם.
 • מיץ ירקות שמורכב מברוקולי, מלפפון, חסה וחצי סלק אדום טוב לאיזון בסיסיות, לשיפור באנרגיה, שיפור במצב רוח ובמערכת העיכול.
 • היום אנו חיים בסביבה מזוהמת מרעלים שמכבידה על מערכות הגוף ולכן מומלץ לעזור לגוף להתמודד עם הרעלים בכל מיני דרכים, ואחת מהן היא נטילת תוספי מזון: אצת ספירולינה, אצת כלורלה וכורכום.
 • שתיית מים – לפחות 6 כוסות ביום – מגבירה את האנרגיה ומקל על העייפות, מקדמת ירידה במשקל ומסייעת ליציאת רעלים החוצה דרך השתן והזיעה.
 • הליכה מסייעת לירידה במשקל, מאזנת את הסוכר בדם, מונעת כולסטרול ומרגיעה את מערכת העצבים.
 • הקטניות מש, עדשים ושעועית אזוקי עשירות בחלבון ובסיבים, מאזנות את רמות סוכר, עשירות בוויטמיני B ובפיטו כימיקלים. כשמשלבים אותן עם דגן כמו אורז או חיטת כוסמין מקבלים חלבון מלא.
 • כדאי להימנע או להפחית חלבונים מהחי כמו בשר בקר, כבש, כל סוגי העוף, ביצים ומוצרי חלב פרה.
 • חשוב לישון היטב. מחקרים רבים הוכיחו כי שינה מועטה מביאה לעליה במשקל ולסיכון מוגבר של מחלות. שנו 7-8 שעות בלילה.

 

זכרי כי המלצות אלו הן כלליות. אני ממליצה לכל אדם לעבור אבחון אירידיולוגי לפחות פעם בחיים, כדי לדעת איך לנהל את גופכם תזונתית ובריאותית.

מאחלת בריאות בגוף ושמחה בלב.

שלך, רומי חוכמה – אירידיולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא

לקריאת עדכונים נוספים

רומי חוכמה
רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא.רומי בוגרת 6 שנות לימוד אירידולוגיה (אבחון דרך קשתית העין), נטורופתיה וצמחי מרפא. עוסקת בתחום מאז שנת 2000.במסגרת השיטה הייחודית אותה פיתחה מאבחנת ומטפלת רומי בבעיות בריאותיות שונות - החל מבעיות מטבוליות ועד מחלות אוטואימוניות. דרך הקשתית היא מאבחנת את מצב הגוף והנפש והשפעתם זה על זה, והטיפול נעשה באמצעות התאמה אינדיבידואלית של צמחי מרפא ותזונה, תוך התחשבות באבחון האירידיולוגי, בתרופות שהוא לוקח ובבדיקות דם. תפקיד צמחי המרפא הוא להעצים את כוח הריפוי של הגוף והנפש ולזרז את תהליך הניקוי, הריפוי ושיקום הגוף. התאמה של הצמחים הרלוונטיים, מגדילה את סיכויי ההחלמה ומקטינה למינימום את הסיכון לתופעות לוואי.בנוסף מנהלת רומי סדנאות שונות בשיטה זו, ביניהן: סדנאות הרזיה וניקוי רעלים, הכנת הגוף להריון, בישול בריא, בישול טבעוני, בישול דל סוכר, בישול בעל אינדקס גליקמי נמוך, בישול דל חומציות ובישול דל גלוטן. כמו כן, מרצה ומלמדת אירידולוגיה במכללות שונות, ומעבירה כנסים והרצאות בנושא.למקצוע הגיעה רומי כאשר קרובת משפחתה, מדרגה ראשונה חלתה בסרטן השחלות והרופאים נתנו לה כשנה לחיות. באחד הביקורים שלה בבית חולים שמעה את הרופא ממליץ לקרובת משפחתה לאכול שוקולדים ובשר בקר. "ברגע ששמעתי את זה חשכו עיני והבנתי שאני צריכה להציל את קרובת המשפחה שלי", היא מספרת. "כבר ידעתי שסוכר מזין את הסרטן ובשר מכיל כל כך הרבה רעלים שהגוף שלה לא יוכל להתמודד איתם. לקחתי את המושכות לידיים ועברתי איתה תהליך ריפוי טבעי בשיטת אן ויגמור וכמובן טיפול רגשי. היא יצאה מהמחלה ובריאה כבר מאז 1996".מהי אירידולוגיה? אירידולוגיה היא שיטת אבחון דרך קשתית העין, הקיימת אלפי שנים וידועה עוד מתקופת האיסיים. לכל אדם מבנה גנטי משלו ובעיות הייחודיות לו, והעיניים הן למעשה הפתח החיצוני של המוח המשמשות כמפה קטנה של הגוף שלנו, בה משתקפים כל אברי הגוף. כל שינוי בריאותי או נפשי נותן את אותותיו בעין, עוד לפני התוצאה בבדיקת הדם. הצבע ומרקם של קשתית העין מייצג את התכונות התורשתיות: החולשות הנרכשות והמולדות, השינויים ההורמונליים, מידת העומס הרעלי בגוף (המקומי והכללי), אלרגיות ועוד ומשקף את אורח החיים, בעיקר דרך התזונה. האירידולוגיה מפנה אותנו לעידן החדש בהתאמת תזונה – תזונה גנטית, התאמת טיפול תזונתי אישי שבו ניתן לנתח את השפעת המזון, בהתאם לגנום המבדיל אדם אחד ממשנהו. דרך האבחון ניתן לראות איזה סוג מזון אינו מתעכל טוב ומה גורם לאלרגיה ולכאבי ראש.רומי חוכמה, רעננה טל': 09-7745305, 052-8781537 מייל: rhochma@gmail.com אתר: www.hochma.co.il