ללכת בדרכך-הסרט

קחי איתך חברה, אחות, שותפה (סליחה, אבל זה סרט בנות מובהק), הכניסי לתיק חבילת טישו קטנה, ולכי באהבה לאולם הקולנוע החביב עליך, לפגוש את ויל טריינר ולואיזה קלרק, גיבוריה של ג'וג'ו מויס.
בסרט שהכי מצפים לו כרגע בעולם – 'ללכת בדרכך', המבוסס על ספרה הנפלא.

ללכת בדרכך-הסרט

 

MeBeforeYou1

 

״הי, קלרק,״ אמר. ״ספרי לי משהו טוב.״

לפני שנתיים קיבלתי במתנה את ספרה המקסים של ג'וג'ו מויס – 'ללכת בדרכך', קראתיו ונשבתי בקסמם של שני הגיבורים שמויס מספרת את סיפורם.

התאהבתי, בכיתי וחיכיתי יחד עם כל העולם, שהסרט על פי הספר הזה, יצא לאקרנים, כי היה לי ברור כשמש שאכן יופק סרט קולנוע המבוסס עליו.

אז, בשנייה שהייתה לי האפשרות להתרווח בכורסא באולם קולנוע, ולתת לדמיות לשחק לפני, הלכתי לצפות באחד הסרטים המסקרנים ביותר מבחינתי.

ואתחיל בשורה התחתונה –  א נ י   א ה ב ת י ! ! !

 

קחי איתך חברה, אחות, שותפה (סליחה, אבל זה סרט בנות מובהק), הכניסי לתיק חבילת טישו קטנה, ולכי באהבה לאולם הקולנוע החביב עליך, לפגוש את ויל טריינר ולואיזה קלרק, גיבוריה של מויס.

 

את לא חייבת לקרוא את הספר קודם, הסיפור מוצג על המסך, נאמן למקור ועושה את מלאכת האדפטציה בין שני המדיומים באהבה ואכפתיות.

את העיבוד למסך הגדול עשתה מויס עצמה, ואי לכך נשארה נאמנה לסיפורה ולדמיות שרקמה.

AAA AA

*מויס בחברת השחקנים שמגלמים את הדמיות שרקמה

****

"אני פשוט… רוצה להיות בחור שהיה כרגע בקונצרט עם בחורה בשמלה אדומה, רק לעוד כמה רגעים…"

01

אז מה יש בסיפור?

מישהו 'הזיז את הגבינה' של הגיבורה – לואיזה (לו) קלרק, בת מעמד הפועלים בעיירה הקטנה בה היא גדלה וחייה: 'הבאטר בן' – בית הקפה הקטן – בו עבדה נסגר, והיא נאלצת לחפש פרנסה על מנת לעזור למשפחתה שחיה בצד הלא נכון של העיירה, כיוון שגם אביה על סף פיטורין. בנוסף על כל זאת גם החבר שלה מזה 7 שנים, מתעניין בתחרות ספורט ובתחרויות אקסטרים, יותר מאשר בה.

11

בחיפושיה אחר עבודה מגיעה לואיזה, לטירה שמעבר לפינה, לשמש בתפקיד מטפלת יומית לבנם הנכה של בעלי הבית, ויל טריינר, גבר בן 35 שהיה בעברו איש עסקים מצליח, יפה תואר, עשיר, הרפתקן וחביב הבנות. ואילו עתה, אחרי תאונת דרכים טיפשית, נותר משותק ארבע גפיים, שנזקק לטיפול 24/7.

05 06_resized (1)

במסווה של סיפור סינדרלה-אגדת ילדים, סיפור על נערה מהצד השני של הטירה, שמאהבת בנסיך, אבל במקום לקבל אביר על סוס לבן, האביר של לואיזה קלרק, (לא רק שאינו אוהב סוסים, הוא גם נכה בארבע גפיים המרותק לכסא גלגלים), הוא לא נושא אותה אל האופק, אך במקום זאת מלמד אותה על אהבה (גם לעצמה) ונותן לה אופק.

לו, הגיבורה בת ה 26, שחיה את חייה ללא תשוקות או רצונות אישיים כבירים, בלי רצון או יכולת להשיג לעצמה חיים טובים מאתגרים וראויים יותר. היא מסופקת מעבודתה בבית הקפה הקטן, חיה בזוגיות ללא אהבה מסעירה שלא מתקדמת לשום מקום, מבלי שתנסה לשנות או להזיז דבר. אבל הנסיבות מאלצות אותה לזוז והיא מתקבלת לעבודה שאין לה כל ניסיון בה, ומכאן תלמד לו דברים חדשים על יכולותיה, רצונותיה, על מסירות  ועל אהבה אמיתית.

ואילו ויל, הגבר בן ה 35 שעבורו נשכרה לעבוד, חי בעברו חיים הפוכים משלה, חיים מלאי כל טוב: הוא היה גבר מצליח ומושך, עם עבודה מצוינת ורווחית, אינטליגנט, עשיר, הרפתקן, מלא תשוקה, שחיי את החיים עד הקצה במילאם. אך תאונת דרכים תפגיש בין השניים ותשנה את חייהם מהקצה אל הקצה

המפגש הראשוני בינם נוחל כישלון, הם לא מחבבים זה את זו בלשון המעטה, אבל החיים והנסיבות גורמים להם להתקרב להתאהב ולרצות לשנות, כל אחד עבור השני. עד הסוף.

02

לו מגלה בטעות שיש לה ששה חודשים בלבד לשנות את חייו ולגרום לו לשנות את דעתו, אבל במהלך אותו הזמן גם חייה משתנים.

הסרט מציג שני גיבורים, שאני כצופה, חשתי אהבה ואמפטיה עצומה כלפיהם, ממש רציתי בטובתם, רציתי באושרם, רציתי בסוף טוב של שניהם.

לכל אורך הסרט, היה ברור לי סופו ה'מבכי', אבל בסתר ליבי, רציתי סוף טוב, הפי אנד כמו באגדות. אולי משהו ישתנה ממה שהכרתי בספר שקראתי. אבל בהגיעי אל הסוף, ידעתי, שוב, כי זו הבחירה הנכונה לעשותה, גם עבורו וגם עבורה וגם עבורנו הצופים, והדמעות פשוט זלגו מעצמן.

הסרט מציג מסביב לשני הגיבורים דמיות משנה שמאירות את הגיבורים ומציירות רקע הולם ומשלים להם.

משפחתה של לואיזה: הוריה, אחותה, אחיינה, סבה המשותק, ובן זוגה מצד אחד, ומשפחתו של ויל: אמו, אביו, חברתו לשעבר וחברו הטוב, מן הצד השני.

ובאמצע בין שני הקטבים האלו נתן האח/המטפל של ויל, כל אלו יוצרים סיפור שלם ומלא גם על ההבדל בין המעמדות והחיים באנגליה גם בת זמננו

את דמותה של קלרק בסרט מגלמת אמיליה קלארק (Emilia Clarke) הבריטית, בת ה-29, שמוכרת לעולם כ 'חאליסי' מסדרת הטלוויזיה המדהימה והממולצת 'משחקי הכס'. שם היא מגלמת דמות נשית שהתחילה כאישה קטנה ומובלת, וגדלה להיות 'אם הדרקונים' והאישה שהולכת לכבוש את כל הממלכות. כאן עושה קלארק דמות מנוגדת וקטנה, נירוטית ומשעשעת אך יחד עם זאת נוגעת ללב, מרגשת ושגורמת לצופה להתאהב בדמות שנכתבה כאילו עפ"י מדידותיה.

16(1)_resized 03 18

את ויל טריינר מגלם סאם קלאפלין (Sam Claflin), המקסים. המוכר לנו מתפקידו בסדרת הסרטים שגם התבססה על ספרים 'משחקי הרעב'. קלאפלין כובש כויל טריינר, צ'רמר גם במצבו. קשוח, חכם ויפה שסוחף את לו ואותנו הצופות בכל מבט כועס בעינייו הירוקות ובכל חיוך מקסים, שמגיע בהמשך.

24 28

לתפקיד נתן בסרט לוהק שחקן אוסטרלי סטפן פיקוק (Stephen Peacocke) שזיהיתי מהסדרה האוסטרלית שאהבתי בעבר 'קרוב רחוק'. גם בספר דמותו של נתן היא של אוסטרלי, אבל למיטב זכרוני ממוצע מורי ולא גבר לבן. אבל פיקוק מגלם את הדמות בחן ורגש רב, ומקרין יופי על המסך.

08 10_resized

 

אנקדוטה משעשעת שמצאתי בסרט הייתה שאת את תפקיד אביו של ויל מגלם השחקן הבריטי, צ'רלס דאנס (Charles Dance) שגילם אף הוא תפקיד מרכזי בסדרה 'משחקי הכס, כ 'טיווין לאניסטר', אחד מאויביה של חאליסי (אמיליה קלארק).

09

במסווה של רומן רומנטי מצליח הסרט, לפרוש לפנינו סיפור אהבה, עם כל המרכיבים הנכונים, ולשאוב אותנו לתוכו, כשאט אט מתגלה האמת, אין זה רק רומן רומנטי, אלא למעשה, זו דרך מבריקה,  להכניס בדלת האחורית  את נושא זכותו של אדם לעשות בחירות על איכות החיים שלו, הזכות לבחור אם ואיך לחיות את חייך ועל הבחירה מתי ואיך לסיימם.

למרות הקלילות כביכול שבדרמה רומנטית הסרט מעלה נשאים כמו מאבקי חיים, אבטלה, ושיתוק בכל ארבע גפיים, בעומק ושנינות ויחד עם זאת דילמה עמוקה, בסיסית, מעוררת מחשבה טמונה בלבו של הסיפור, דילמה מוסרית ענקית, המוצגת תחת מעטה של סיפור אהבה בדיוני ועצוב.

אבל חוץ מהדילמה המרכזית המוצגת בו, מצליח הסרט לשזור שאלות נוספות למרקחת, והסיפור מלא באמירות העצמה נפשית.

לדידי, 'ללכת בדרכך' הינו  הסרט המושלם לצפייה בחום הקיץ בתוך אולם ממוזג, סיפור מקסים על אהבה, ויתור ושיחרור של אהוב:

כמו ששר סטינג: (If you love somebody, set them free)

אני רוצה לסיים בציטוט שאהבתי:

"אתה…אמרת לי פעם שהלילה ההוא במבוך לא צריך להיות הדבר שמגדיר אותי. אמרת שאני יכולה לבחור מה מגדיר אותי, טוב, אז גם אתה לא צריך לתת ל…לכסא הזה להגדיר אותך."

"אבל הוא כן מגדיר אותי, קלרק. את לא מכירה אותי, לא באמת. אף פעם לא ראית אותי לפני הדבר הזה. אהבתי את החיים שלי, קלרק. ממש אהבתי אותם. אהבתי את העבודה שלי, את הטיולים, את כל הדברים שהייתי. אהבתי להיות אדם פיזי. אהבתי לרכוב על אופנוע, לקפוץ מבניינים. אהבתי לרסק אנשים בחוזים עסקיים. אהבתי לעשות סקס. היו לי חיים גדולים.". "לא נועדתי לחיות בתוך הדבר הזה – אבל לכל דבר ועניין, זה הדבר שמגדיר אותי עכשיו. זה הדבר היחיד שמגדיר אותי."[….]

הסתכלתי עליך במשך שישה חודשים הופכת לאדם שונה לגמרי, מישהי שרק מתחילה להבין את האפשריות שלה. אין לך מושג כמה אושר זה הסב לי. אני לא רוצה שתהיי כבולה אלי"

[…]אני לא יכול להיות מסוג האנשים שפשוט…משלימים. אני לעולם לא אשלים עם זה."

 

Official Sitehttp://mebeforeyoumovie.com/#/    (האתר הרשמי)

[youtube /GKSC-tXVa9U nolink]

לי-את הלר
אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים – על חוויות הקריאה שלי מן הסתם אכתוב בהמשך. - תיאטרון, אבל טוב (אני בוגרת של החוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, במגמת בימוי). - קולנוע, אחרת לא יכולתי לעבוד במקצוע המופרע הזה שלי. - אמנות - וכל מה שיבוא לי. בפייסבוק אפשר למצוא אותי: @li-at heller