לכי לך. #1 #2 #3

את שבת לכי לך קיבלתי בים הפתוח, במשט וורוד להגברת המודעות לסרטן השד. הגברתי בים ומגבירה גם כאן וכותבת פרשת שבוע "לך לך" בתרגום אשה. כי עכשיו תורה, שלה ושל כולנו. #לכי_לך #לכי_להיבדק

לכי להיבדק
לכי להיבדק
לכי להיבדק

לכי לך

בפרשת השבוע של השבת הזאת אלוהים אומר לאברם – קום ולך. לך לך.

 ההליכה. הציווי. ההבטחה. עם זה אני נכנסת לשבוע חדש.

שבוע שמעביר מאוקטובר לנובמבר. ההליכה של חשוון. שעון חורף יבוא הלילה, לקראת הצעידה אל תוך החורף.

 לך לך – צא לדרך למען משהו.

לכי לך.

ההליכה היא מאד משמעותית ביהדות. השורש ה.ל.ך חזק מאד בתורה. לכן גם ההלכה נקרית "הלכה". הוי הוי ידיתי ההלכה. ולמה נקרא שמו של המשפט העברי "הלכה" כי היא הולכת. מתקדמת. מתפתחת מתוך מציאות החיים. משתפרת, משתכללת ומתאימה את עצמה כל הזמן לתנאי השטח החדשים לזמן ולמקום. הולכת.

המחזוריות השנתית של העונות, המועדים, הערכים והסימנים – חוזרים על עצמם כל שנה. כל שנה מחדש נטען הגלגל ויוצאים ויוצאות שוב לדרך.

לך – לך הוא מסר לחיים שעומד על 3 רגליים – צו. ייעוד. ברכה.  מרתק – כנסו ללינק הזה – 929 תנך ביחד על הפרשה.

#1  – לכי לך להיבדק

בשישי של שבת לך-לך,  הזדמנה לי חוויה מבורכת. מעוררת. פוקחת. הלכתי לשוט.

אפרת רומן אחותי אהובת ליבי הזמינה אותי להצטרף אליה להצעה מרגשת של חברתה הנהדרת -אילת, כדלקמן: להפליג ביאכטה ממרינה של הרצליה, במשט ורוד להגברת המודעות לסרטן השד. ולהניף את דגל EZBra, הסטארטאפ הגאוני של רומן הגאונה, על התורן של היאכטה. "דקל בואי איתי" היא אמרה. ובאתי. בטח באתי, אלה מה.

אפרת ואני. וונדרוומן. EZBra

להזמנה כזאת ברור שאני אומרת כן בכיף. על אחת כמה וכמה שהכתרנו את הארוע כחגיגת האניברסרי שלנו, של רומן ושלי – חוגגות עשור לחברותנו, מאז הנחתי את התיק שלי על הכיסא שלידה בהכשרה הראשונה של הֲוָיָה. דור המייסדות של הֲוָיוּש אנחנו. ואוהו, הלכנו דרך מדהימה יחד בעשור הזה. אכן, אחותי, כמו שאת אומרת – היה קשוח. אבל היתה גם המון ברכה. ברוכהשם. ממך למדתי לזכור שהאופק פתוח. תמיד להאמין ש Good Times Are Ahead. שהכל אפשרי. רק את יכולה לעשות קסם כזה ולהביא אותנו לים הפתוח כדי להזכיר לנו את מה שחשוב באמת.

הגענו בבוקר למרינה. ויצאנו למסע.

בהתלהבות יתר עליתי על היאכטה המהממת

לא האמנתי שאשכרה נכסנתי לבית על המים!

לא בית על החוף. בית במים!

ופתאום אני קולטת שבחיים לא הייתי על יאכטה! בחיים שלי! אני ההרצליינית, הצפונית, בחיי שלא הייתי ביאכטה. הייתי בסירה קטנה. הייתי באוניה גדולה מלון צף. אבל ביאכטה, בבית במים, פירסט טיים אין מיי לייף! יה!

מצלמת ושולחת בוואטסאם לנעים – זה הדבר הבא! אשכרה קראוון במים! (בקיץ טיילנו בקראוון באמריקה, ההבנה שאפשר לעשות את זה במיים העיפה לי את החלומות!)

וכך התחיל לי יום מושלם של משט מרגש של יאכטוש שמשיטות לים המון נשים בוורוד שמשלחות שושנים ורודות למים. מפריחות בלונים פוקסיה באויר (מזה פחות התלהבנו כי בלונים לא טוב לסביבה, לדגה ולצבה…). זכיתי להכיר את רינה מנצור המוארת שהפליגה איתנו. רינה בסרטן כבר פעם שניה. אמן אמן רפואה שלמה. ודיברנו ודיברנו וצחקנו מלא. ושמחנו. ושתינו Zero כשהיתה לנו קצת בחילה. וצילמנו והצטלמנו. אוי כמה נהנינו.

ואחרי שהסתיים המשט המאורגן והנוסעות הוורודות האמיצות שבו לחוף מבטחים – יצאנו עם המארחים שלנו, אנשי הים, לשיט תענוגות עם סנדוויץ חלליות וקאווה מקפצת, ושיחות היכרות נעימות וים ים ים ים ים.

רינה מנצור - חיה!

בסוף היום, חיפשתי את המילה להרגשה שלי. אמרתי לאילת ולרומן שאני Overwhelmed   . מוצפת אושר כחול של מים ושמיים. מחוייכת באופן חדש ומורגש.

IMG_9844

הרמנו כוס לחיים לכבוד שבת ואני חושבת על הברכה של היום הזה. באתי עם רומן אחותי ליום כיף. לא ידעתי לאן. לא ידעת איך ולמה וכמה. לא הבאתי בגד ים. באתי ככה. עם תיק בלי כלום כמעט. לא ידעתי את מי אפגוש בדרך ומה ומי נראה ונחווה.

שישי שלם התארחתי בבית על המים, אצל עודד איש הים. עם איילת המלאכית ואלי הארוך. הצלם. החבר.

פשוט הייתי. הייתי בים. באחריות אנשים אחרים. ומצאתי עוד משמעות בדברים בזמן שהייתי פיזית בנקודת מבט חדשה לגמרי. נקודת מבט חדשה על הים שלי. על החוף שלי. על העיר שלי. על הארץ שלי. מכורתי.

כל אחת היא #אחת.  #אחותי_ לכי_להיבדק 

המועדון של חולות סרטן השד הוא מועדון שאף אחת לא רוצה להיכנס אליו. כולנו חוששות. וכולנו חשופות לזה. כל הזמן. אחת מתשע. משמונה. משבע. תלוי איפה. יש לי אחיות שהן מה שנקרא "חברות מועדון" סרטן השד. אין לי אחיות ביולוגיות אלא רק כאלה של הלב, אחיות עם גנטיקה אחרת. אני מכירה את המחלה הזאת מהצד ממש מקרוב. יש לי מודעות אחושילניג לסרטן השד. אני מודעת יום יום בחיים שלי ובחיים של החברות שלי. וטוב שכך. כי טוב שהן נבדקו.

רגע לפני שמסתיים אוקטובר הוורוד של המודעות. תקבעו תור לכירורגית שד, לממוגרפיה, למה שצריך. קחי חברה, אחות, בת דודה. תזכירי לכולן. ולכי לך.

כמו שאומרה רינה מנצור כששטנו היום- "מי שכבר בתוך הסיפור הזה, מי שבפנים – מטופלת. היא כבר יודעת. היא "מסודרת" כי יש טיפול. אבל מי שעוד לא יודעת, אליה אני רוצה להגיע – זו המשמעות של הגברת המודעות – להגיע לכל אשה ולהגיד לה לכי! לכי להיבדק".

 "רינה – את יודעת שהיום פרשת לך לך?" אמרתי

"כן?"

"כן" אני עונה

לכי לך להבדק – בול פגיעה על הפרשה.

#לכי_לך_להיבדק

עכשיו תורה בשפת אשה

שבת של לימוד עוברת עלי. אני קוראת את לך לך. הולכת למורים ומורות. לבינ"ה. ל 929. לניירות ותכנים שיש לי מלימוד צוות, קוראת הרבה שירה עברית נשית ישנה וטובה. לאה גולדברג, חנה סנש, יונה וולך. נעמי שמר.

כותבת המון. יש לי תוכן לעוד 2 טורי לכי לך שאני יכולה עוד לכתוב. אולי בהמשך השבוע. אולי בשנה הבאה…

לוקחת את התנך הסגול הגדול ומתחילה לקרוא. פרשת לך לך. ספר בראשית.

לא חושבת על אברהם מתעלמת מהסיפור המטורף שלו ושל שרה (איך הוא "מוכר אותה" לפרעה בסיפור כיסוי שהיא "אחותו" זה תכלס זוועה)

אני לא מנסה להבין אותו או את הסיפור אלא אותי –

מה זה אומר ללכת לי? לאן? לאן אני הולכת ומי זאת שאומרת לי – "קומי והתהלכי בארץ" "לכי לך" "יש הבטחה".

מי אומרת לי "לכי לך". מה אומרת לי אלוהימא באיזו שפה ואיך זה נשמע? כי בשבילי הסיפור הזה הוא בכלל סיפור של אשה.

מוצאת את עצמי מתרגמת את לך לך ללשון נקבה.

"למה את עושה את זה אמא?" שואלת אותי בכורתי

"כי אני אוהבת את החידוש הזה בשפה, זה נעים לי לאוזן, זה מאפשר לי להתחבר למילים, לסיפור, לרעיון"

ואני באמת חושבת שלדבר ולכתוב בשפת אשה זה לא רק בסדר, בעיני זה הכרחי. והגיוני. אני מדברת לבנות שלי בלשון נקבה. לא אומר להן "אנחנו הולכים עכשיו" אלא "אנחנו הולכות עכשיו". שיגידו לי עד מחר "מה את מרב מיכאלי?". אפילו ב"לאשה" החליטו כך שהגיעה העת לדבר לאשה בגוף אשה רבות ולא ברבים. הגיוני.

כך ישבתי עם עפרון ודף לבן וכתבתי לי בתרגום הכי הכי חופשי את לך-לך, ב- לכי.

ואם כבר יצא ככה מוצלח, נותנת באהבה גם לך. אם בא לך. לכי לך

לכי לך - כחול על שפת הים - חילוניה

לכי לך חברה, אחות, אשה. לכי תחשבי על זה. וספרי מה.

אמן אמן שנלך לשבוע טוב. חורף מגיע.

מים משמיים ברכה רבה

#הולכת #חילוניה

מכורה שלי / לאה גולדברג. שרה האחת והיחידה – חווה אלברשטיין. אימנו.

[youtube wkboCR1d7ko]