ליצור כל יום מחדש

איך מציאת עיסוק או תחביב יצירתי מכל סוג תורם לנו להיות נוכחים ברגע הזה

כל אדם יוצר זקוק להשראה, יש יוצרים שזקוקים לשקט והתבודדות כדי להגיע להארה ואחרים מוצאים אותה דווקא ברעש והמולה. כששואלים אותי מאיפה ההשראה לפריטים שאני יוצרת התשובה היא שההשראה מגיעה מכל מקום, זה יכול להיות בזמן המקלחת, בטיול עם הכלבה, שיחה עם לקוחה, שיטוט בפינטרסט או בזמן יצירה כשהידיים עסוקות והמוח חופשי לשוטט, לפעמים הוא גם חוזר עם הברקה.

הכיף הגדול בעבודה עם בטון היא שאפשר להתנסות ולנסות כמעט הכל. לפעמים אני אוהבת ליצור ממש מההתחלה, זאת אומרת להכין את המודל בעצמי בעזרת טכניקת קיפולי נייר על קרטון ביצוע כשמדובר בכלים גיאומטריים או להכין פסלון מחימר או דאס שהצורה מופשטת יותר.

ניסיון ליצור כלים גיאומטריים לעציצים ופמוטים
ניסיון ליצור כלים גיאומטריים לעציצים ופמוטים

במקרים אחרים אני מוצאת פריטים מוכנים שיכולים לשמש כמודל ומשדרגת אותם, למשל צלחת הגשה מלבנית שלה הוספתי אותיות שיצרו ביחד את המודל למגש תכשיטים עם הכיתוב המעצים בצבע זהב שמצליח להעלות חיוך בכל פעם מחדש.

צילום: רותם יונגר
צילום: רותם יונגר

הפריטים שאני יוצרת מכוונים לשמש כפתרונות פרקטיים מבלי לגרוע מהאסטתיקה שלהם, כמו המעמד לטבעות שנוצר מהצורך שלי למקום קבוע במטבח שבו אוכל להניח את הטבעות שלי בזמן הבישול או ניקוי הכלים מבלי שאצטרך לחפש אותן אחר כך. פעם אחת הן הגיעו בטעות לפח, זה היה הטריגר ועכשיו יש לי וללקוחות שלי מעמדים שמפוזרים בכל מקום בבית.

צילום: רותם יונגר
צילום: רותם יונגר

חלק מהפריטים נוצרו מתוך העדפות עיצוביות שלי וטרנדים שחביבים עלי. הטרנד הגיאומטרי, לדוגמא, מאוד נקי בעיצוב שלו, בהשראתו, אני יוצרת עציצים וכלים לסידור שולחן העבודה שמעניקים לכל חלל נגיעה של תחכום וסטייל. פריטים אחרים נועדו להיות כיף טהור, אני מאמינה גדולה בעיצוב שלא לוקח את עצמו ברצינות גדולה מדי. אם עברתם ליד אחד מהפריטים שלי והוא גרם לכם לחייך, עשיתי את שלי.

צילום: רותם יונגר
צילום: רותם יונגר

במקרה שלי התחביב הפך במרוצת השנים לעסק ואת ההשפעות המטיבות שלו על הנפש אני מגלה מדי יום כשאני יוצאת לסטודיו. גיליתי שכשאנחנו יוצרים אנחנו נוכחים ברגע הזה, קשה מאוד לעסוק במולטיטסקינג כשהידיים מלוכלכות וטוב שכך. בחיי היומיום קל לנו לקפוץ מדבר לדבר, זה כמעט מתבקש כשמנסים להספיק הכל, המח רץ קדימה, המחשבות קופצות ומבקשות שנתייחס אליהן. כל הברברת הזו נפסקת כשאנחנו עובדים עם הידיים, במיוחד שזו פעילות חדשה שדורשת מאיתנו תשומת לב.

עיסוק יצרני או תחביב יצירתי עוזר לנו להתחבר לרגע הזה, לחומר, לכלים, לצלילים ולמראות, כל הקיום שלנו מרוכז במה שנמצא מולנו, יש שיאמרו שמדובר בסוג של מדיטציה, אני נוטה להסכים איתם, כך או כך זה מפלט של כמה שעות טובות לצורך חיבור והטענה מחדש של הנפש.

אתם לא חייבים לעזוב את העבודה כדי לחוות את כל הטוב הזה. חפשו תחביב שעושה לכם טוב ודורש מכם ללמוד מיומנויות חדשות, היום אפשר ללמוד כמעט הכל מסרטוני יוטיוב או בסדנאות של כמה שעות, תאמינו לי שזו תהיה החלטה שלא תתחרטו עליה.

לכל פריטי הבטון לעיצוב הבית בחנות האינטרנטית של "באלה הידיים" לחצו כאן

רותם יונגר
הי, נעים להכיר, אני רותם :) חיה ונושמת יצירה מאז שאמא שלי הכירה לי את העולם המופלא של DIY (-עשה זאת בעצמך). התענוג הגדול ב-DIY הוא היכולת להתנסות בפרויקטים מעולמות שונים ומגוונים. ככה מצאתי את עצמי לומדת איך לשפץ רהיטים, לצייר, להכין חרוזים ותכשיטים, לסרוג בטריקו ולפני חמש שנים התנסתי לראשונה ביצירה עם בטון. מהפעם הראשונה ההיא העניינים התגלגלו מהר, ראיתי את הפוטנציאל העצום של הבטון, עשיתי מחקר שלם על הכנת התבניות והתערובות עד שהגעתי לאיכות שסיפקה אותי ופתחתי את החנות שלי 'באלה הידיים' המתמחה ביצור אקססוריז מבטון לעיצוב הבית והמשרד. בבלוג הזה אני מתכוונת להכיר לכם את עולם ה-DIY בעזרת פרויקטים שונים שיהפכו אתכם למכורים כמוני.