ליצור בעור – כל אחת יכולה

"ליצור בעור". סדנת אמן עם שולי גויטיין – מעצבת ומומחית ביצירת פריטים ייחודיים מעור – היא הזדמנות מהנה למעצבים להיחשף לסודות מקצועיים ולטכניקות עבודה מפתיעות עם החומר, ולאנשים שאינם משדה העיצוב ללמוד על התחום וליצור אובייקטים ואביזרים.

בחורה עם מחשב נייד

.

יום חמישי. ערב. הפקקים בדרך מהצפון לכיוון רעננה ארוכים ואני מרגישה איך העייפות שהצטברה כל השבוע משתלטת עלי. שעת תחילתה של סדנת האמן אליה קיבלתי הזמנה כבר חלפה ולרגע שקלתי לוותר ולהמשיך הביתה וישר למיטה – שלוש שעות מאוחר יותר עם צמיד עור על היד וקומפוזיציה לקלאץ' על השולחן חשבתי לעצמי שמזל שלא עשיתי זאת.

בהזמנה שקיבלתי היה כתוב: "אני מזמינה אותך לסדנת עיצוב בעור שאני מעבירה. בסדנה אלמד טכניקות לעיבוד של עור והפיכתו מדו מימד לתלת מימד ובסופו של דבר ניצור ממנו תכשיטים". על ההזמנה הייתה חתומה שולי גויטיין – מעצבת ומומחית ביצירת פריטים ייחודיים מעור בטכניקות שהיא פיתחה.

גויטיין החלה את הרומן שלה עם עור כחומר גלם עוד כסטודנטית, כשלמדה עיצוב נעליים במחלקה לצורפות ואביזרי אופנה בבצלאל. לימודים מקצועיים באיטליה ועבודה כמעצבת נעליים בKeds וב- Cole-Haan, (חברת בת של Nike ) בארצות הברית, שייפו והעצימו את המיומנויות שלה. 10 שנים בארץ כמעצבת בכירה בחברת טבע נאות היא חיה על הקו בין מרכז הארץ (משפחה וילדים) לצפונה (עבודה), וכשהריחוק מהבית הפך קשה היא עזבה את תפקידה והחליטה להשתמש בידע הרב שהיא צברה ובמומחיות שלה בתחום העורות ולהציע סדנאות אמן בהן מעצבים יכולים להיחשף לסודות המקצועיים ולטכניקות עבודה מפתיעות עם החומר, ואנשים שאינם משדה העיצוב יכולים ללמוד על התחום וליצור אובייקטים ואביזרים.

בהתבוננות על גויטיין בעבודתה עם העור רואים את אהבתה הרבה לחומר כמו גם את המיומנות המוחלטת שלה בעבודה איתו. "הפיתוי שלי לעבוד עם עור בא מהיותו חומר חי ונושם, פשוטו כמשמעו. כמעצבת אובייקטים תלת ממדיים, אף פעם לא הסתכלתי עליו כחומר שטוח. הוא חומר פיסולי ממש, גמיש, שכשחותכים אותו ,לחתך יש אופי משלו, לא צריך בהכרח לקפל ולהסתיר ויש אין ספור אפשרויות חיבור…". למול הסוגיה האתית של שימוש בעור היא מסבירה שרב העורות איתם עובדים הם תוצר לוואי של תעשיית הבשר כך שהשימוש הוא בשאריות קיימות וניצולן באופן מקסימאלי.

שולי, דפנה, שירה, ענת, גיל ומיקה (אסף מצלם ואני עוד בדרך…)

בסדנה בה השתתפתי ישבו לצידי סביב שולחן העבודה יוצרים מוכשרים ומנוסים כל אחד בתחומו. המפגש נפתח בהרצאה קצרה על החומר ואפשרויות העבודה איתו וכשאני הגעתי (באיחור… הפקקים…) בדיוק החל שלב ההתנסות המעשית עם העור. שולי לימדה חיתוך אלכסוני, הסבירה שיטות הדבקה וניוט, בדקה שאנחנו מתרגלים ומבצעים נכון את הפעולות ושלחה כל אחד מאיתנו לבחור עורות לאובייקט הראשון שנעשה. שעה קלה מאוחר יותר, מחוייכים, ענד כל אחד מאיתנו צמיד עור בטכניקה של חיתוכים ואריגה.

הטכניקה הבאה בה הוזמנו להתנסות הייתה ניפוח עור. שולי הסבירה, אנחנו תרגלנו, וכל אחד מאיתנו החל לשחק עם האפשרות החדשה אליה נחשפנו. אסף יצר עדי לאשתו, דפנה עשתה טבעות, מיקה הכינה צמיד, אני הכנתי "חומר גלם" והתחלתי לבנות קומפוזיציה של עור מנופח כעיטור לקלאץ' (ובכך פלשתי לסדנה אחרת ליצירת ארנקים…). הזמן חלף ביעף. שולי סיפרה על טכניקות נוספות לעבודה בעור, הראתה דוגמאות לאפשרויות של שימוש בחומר והותירה אותנו סקרנים לכיווני עבודה אליהם לא הספקנו להיחשף. בתום המפגש כל אחד מאיתנו החזיק באובייקט מעשה ידיו ובמחשבות על האפשרויות האין סופיות שהחומר פותח..

המפגש אליו הוזמנתי התקיים בסטודיו של ירון אליאסי בגבעת חן, אך ניתן להזמין את גויטיין לכל מקום והיא תגיע עם הציוד, החומרים והידע. אני כבר חושבת על מפגש יצירה עם החברות הכי טובות או סדנת יום הולדת עם בני המשפחה ועם הידע שכבר רכשתי יש לי רשימת אובייקטים שאשמח לעשות.

.

.

לעמוד הפייסבוק של שולי בו ניתן לראות דוגמאות נוספות:

http://www.facebook.com/shullidesign

.

ליצירת קשר עם שולי ולהזמנת סדנאות:

"ליצור בעור"- סדנת אמן

נייד: 052-4495706  l  פקס: 077-2077209

infoshulli@gmail.com

.

צילומים: אסף אמברם, שולי גויטיין, מירב רהט

.

.

מירב רהט
יוצרת, אוצרת, חוקרת, כותבת ומרצה אודות עיצוב-אמנות-תרבות ומגמות בעיצוב עכשווי. http://meravrahat.wordpress.com