לימודי תואר – האם עדיף לבחור בתואר חד חוגי או דו חוגי?

מה ללמוד, היכן ללמוד וכיוצא בזה. בטרם קבלת ההחלטה ההמלצה היא לשים דגש על מספר פרמטרים אשר יובילו לקבלת ההחלטה הנכונה והמתאימה ובין היתר הפרמטרים הבאים:

לימודי תקשורת

כידוע, לפני שמתחילים בלימודי תואר ראשון יש לא מעט החלטות אותן הסטודנטים לעתיד אמורים לקבל – מה ללמוד, היכן ללמוד וכיוצא בזה.. במקרים רבים אחת מההחלטות הללו נוגעת לשאלה אם לבחור בלימודי תואר חד חוגי או דו חוגי – כאשר לכל אחת מההחלטות הללו יש את היתרונות שלה.
כמובן, שבטרם קבלת ההחלטה ההמלצה היא לשים דגש על מספר פרמטרים אשר יובילו לקבלת ההחלטה הנכונה והמתאימה ובין היתר הפרמטרים הבאים:

באיזה ידע אתם מעוניינים – עומקי או רוחבי?
אם אתם בוחרים בתואר חד חוגי, אתם למעשה מאפשרים לעצמכם להתעמק בתחום אחד בלבד – מה שאומר שתקבלו יותר ידע וכלים באותו התחום.
לעומת זאת, אם תבחרו באפשרות של תואר דו חוגי, אתם עתידים להיחשף לתחומי ידע רבים יותר ולזכות במיומנויות רבות יותר. לכן, חשוב שתבינו אם עצמכם באיזה סוג של ידע אתם מעוניינים.

מהן המטרות שלכם?
לא משנה איזו תוכנית לימודים אתם בוחרים: לימודי תקשורת, לימודי מחשבים, לימודי חינוך או כל תוכנית אחרת, סביר להניח שהבחירה שלכם מתבססת על המטרות אותן הצבעתם לעצמכם – לגבי קריירה.
אם אתם עדיין לא מרגישים ממוקדים מספיק, זה בדיוק הזמן לחדד את המטרות שלכם ולהבין באיזו צורה יהיה לכם יותר קל להשיג או לממש אותן – האם באמצעות הבחירה בתוכנית החד חוגית או בבחירת האופציה הדו חוגית.

לימודי תקשורת

תחומי העניין
קבלת ההחלטה אמורה להתבסס במידה רבה גם על תחומי העניין שלכם ובאופן כללי, גם למאפיינים שונים באישיות שלכם.  אם אתם אוהבים ללמוד ויש לכם תשוקה לצבור ידע בכמה שיותר נושאים, סביר להניח שהאפשרויות של לימודי תואר במסלול דו – חוגי יותר תקסום לכם מאשר לימודי תואר במסלול חד – חוגי. לכן, כדאי לקחת בחשבון גם את השיקול הזה בעת קבלת ההחלטה.

תחום הלימוד
חשוב להדגיש שלא בכל תחומי הלימוד יש את האפשרות של מסלול דו – חוגי ויש גם תוכניות שהאפשרות היחידה אותה הן טומנות בחובן היא תוכנית חד חוגית.
כמובן, שיש לקחת בחשבון שאם מדובר בתוכנית אשר מתווה את הדרך לעבר מקצוע ספציפי – לדוגמא, לימודי משפטים עבור מי שמעוניין לעבוד כעורך דין, ההמלצה היא לנסות ולצבור כמה שיותר ידע וכלים בתחום ולכן, האופציה של תואר חד – חוגי תתאים יותר.
אם אתם בוחרים בתואר אשר פותח צוהר למגוון רחב של תחומי עיסוק שונים – כמו לדוגמא, לימודי תקשורת, כדאי לשקול את האפשרות של המסלול הדו – חוגי ובצורה כזאת אף להרחיב את האפשרויות.

לוחות זמנים ומחויבות ללימודים
בשביל להשלים לימודי תואר יש צורך לצבור כמות מסוימת של נקודות. עכשיו, מי שבוחר את האופציה של תואר במסלול דו – חוגי, ימצא שיש לו יותר אפשרויות בחירה מבחינת הקורסים. ככל שהאפשרויות הינן גדולות יותר, כך ניתנת גמישות גדולה יותר בכל מה שנוגע ללוחות הזמנים ללימודים – נניח מי שמבקש ללמוד 3 או 4 ימים מלאים בלבד, יעלה את סיכוייו להשיג את המטרה באמצעות הבחירה במסלול הדו חוגי. לכן, כדאי לבדוק גם את הנושא הזה בטרם קבלת ההחלטה.

שיקולים נוספים
בשביל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר ההמלצה היא להשוות בחירה במסלול חד חוגי לבין בחירה במסלול דו חוגי בכל ההיבטים – קורסים, מחויבות, שעות לימוד, עלויות וכיוצא בזה.. ברגע שיהיה לכם את כל המידע הרלוונטי על כל אחת מהאפשרויות, תוכלו לבצע השוואה מדויקת יותר ולקבל בסופו של דבר את ההחלטה הנכונה והמתאימה בעבורכם ביותר.