לימודי ליבה, זה לא בשבילנו

מי באמת נפגע מביטול חוק לימודי ליבה? לא רק הציבור העובד שצריך לשאת על גבו גם את אלה שאינם עובדים, אלא גם ובעיקר, הציבור שממנו נמנעים לימודים אלה

אמש, אישרה מליאת כנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול חובת לימודי ליבה במוסדות חרדיים מתוקצבים. אם אכן יעבור החוק, מוסדות חינוך המקבלים תקציבים מהמדינה לא יחויבו לכלול מספר מינימלי של שעות מדעים, מתמטיקה ואנגלית בתכנית הלמודים. שיקול הדעת על תקצוב מוסדות אלה יישאר בידי שר החינוך.

משמעות החוק בפועל היא שבוגרי מוסדות חרדיים המקבלים תקצוב מהמדינה יסיימו את לימודיהם ללא כישורים בסיסיים הנדרשים בעולם העבודה ויפגע אנושות ביכולתם להתפרנס בכבוד. האבסורד הגדול הוא שהמדינה תממן בכספי המיסים שלכם ושלי מוסדות לימוד שייצרו בוגרים שהסיכויים שלהם להזדקק לקצבאות מהמדינה גבוהים מאוד. הנה לכם מתכון בדוק להרחבת מעגל העוני והמצוקה, בחסות המדינה.

אבל הבעיה לא נעוצה רק בתרעומתו (המוצדקת) של הציבור היצרני, העובד והמשלם מיסים על כך שימשיך לממן ציבור שלם שלא יתאפשר לו להיות חלק ממעגל העבודה, העוול האמיתי כאן נעשה לתלמידי המוסדות שלא ילמדו את מקצועות הליבה.

החוק שעבר הוא חלק מההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה (ומנוגד להסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו). ולמה עומדים אנשי יהדות התורה על חוק זה? כי אנשי יהדות התורה הם עסקנים שלהם אינטרס אחד בלבד – שימור כוחם. ואיך הם משמרים את כוחם? לא דרך שירות האינטרסים של הציבור שבחר בהם והביאם לכנסת. העסקנים כבר הבינו מזמן שסוד כוחם הוא בשימור חולשתו ותלותו של ציבור הבוחרים שלהם.

לא באמת מעניין אותם שצעיר חרדי יוכל לפרנס את משפחתו בכבוד, שיחיה בעוני מקצבה, העיקר שביום בחירות ישים את הפתק הנכון בקלפי.

לא באמת מעניין אותם שהם מרחיבים את מעגל העוני, להפך, זה מגדיל את בסיס הכוח שלהם ומחזק את כוחם בממשלה ואת יכולתם להמשיך לסחוט ולסחוט אותנו עד תום.

מאיר פרוש ויעקב ליצמן (צילום: מארק ניימן)
מאיר פרוש ויעקב ליצמן (צילום: מארק ניימן)

עסקני יהדות התורה מתנגדים ללימודי הליבה (ולא רק), אך ברחוב החרדי ישנם קולות שונים, קולות שלא מיוצגים על ידי המפלגה המתיימרת לייצג ציבור זה. ישנם אלה שרואים את החשיבות שבהשתלבות בשוק העבודה וביכולת שלא להיות תלויים באחרים. ישנם מוסדות לימוד חרדים שמשלבים לימודי ליבה ללא צורך בחקיקה. ישנם הצעירים החרדים לשעבר שתובעים את המדינה כי מצאו את עצמם מול שוקת שבורה בגלל כישוריהם החסרים כיוצאי מערכת הלימוד החרדית וישנם גם קולות של הורים, כמו קולה של אמא אחת, חרדית שהיא גם חברה, שכתבה לפני מספר ימים לבנה:

"ילד שלי.
אני כותבת לך למרות שברור לי שלא ממש תבין את הדברים האלו.
מה לך ולהם כרגע? אותך מעניין הכדור וה"מחנה" שאתה בונה ומטלת הקריאה שקיבלת היום בתלמוד תורה. אבל יום אחד בטח תיחשף למה שנכתב כאן מלב אוהב ודואג.
תמיד כשמחליטים על מקום לימודים חושבים על המון דברים. מנסים לקחת הכל בחשבון ולקבל החלטה שקולה. גם כשרשמתי אותך לתלמוד תורה חשבתי על מכלול שלם של פרמטרים. מדובר בתלמוד תורה קטן וצוות מדהים! דבר אחד הפריע לי וצרם לי, עניין של לימודי הליב"ה שזה בעצם שם לארגז כלים קריטי לחיים שלך.
מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה מעבר לפיתוח השכלי יש בהם אוצר בלום של אפשרויות התקדמות בחיים.
יום אחד תהיה לך משפחה ותרצה לפרנס את בניי ביתך בכבוד .
תרצה לממש את עצמך ולרכוש השכלה.ויהיה לך סיפתח מצוין לחיים. ותהיה מסוגל ללמוד ולהתקדם.
בממשלה הקודמת היתה סיעה שדאגה לך.
סיעה שלא ממש עוברת למגזר החרדי בקלות בגרון.
אבל הם נלחמו בשבילך על העתיד שלך.
כן.
לא אלו שבחרנו אנחנו כמגזר שייצגו אותנו.
כשזה קרה כל כך שמחתי אני ולא רק אני, אלא שמחו גם חברותיי והיו הרבה קולות מעודדים בסביבה.
מבחינתי ראיתי בהם שליחים טובים וכשמדובר בכאלו שמסייעים אנחנו מקבלים אותם תמיד בברכה .
אך בימים האחרונים חל מפנה במערכה.
כזה אחד שצורם וכואב.
גורמים מ"שלנו" החליטו כי הם מונעים מימך ומכל חברייך למגזר את היכולת הזאת והיה מי שעזר לכך מבחוץ.
למה??
למה גוזלים ממך אפשרות שתיתן לך כוח בחיים?
למה עכשיו עלייך לעשות מסלול קשה ועיקש על מנת להתקדם?
תרצה ללמוד ויהיה עלייך לטפס על הר. תגלה שאתה איי שם הרחק מאחור. ויש לך דרך מיותרת ובלתי נסבלת לעבור בשונה מכל אחד בגילך. תהיה "מפגר" לא כי אתה לא חכם ומוכשר.
כי שללו מימך את מה שמגיע לך.
עושקים אותך ואת חברייך.
למה יוצרים תלות כל כך גדולה בממסד. יש להם עניין שלא תצליחו לפרנס?
מה קורה כאן?
ובכן-
אין לי תשובות!
הריי לא מדובר בלימודיי כפירה. ולא חלילה בדברים שיורידו אותך מטה! ההפך, זה רק יתרום לך.
אני נזכרת בדוד שלך שרצה להיות עורך דין ובגיל 25 פלוס נזקק לעשות הכרות לראשונה בחייו עם משוואה מתמטית פשוטה ונחמץ לי הלב. ודוד שלך הגדול בגיל 20 הבין שבעצם יש גם אותיות קטנות וגם גדולות באנגלית.
בורות שנתנו להם במתנה ומבחירה!
משהו לא טוב קורה כאן. משהו שרחוק מהאמת. משהו שמונע משיקולים זרים שבסופו של דבר רק מעכבים.
כולי תקווה שמהר מאוד מישהו פה יתעורר ויבין כי יש לנו זכות לקבל חינוך חרדי וראוי שבו לכל ילד יש זכויות שוות לאלו של ילד בחינוך אחר. שיפסיקו להתעסק בפוליטיקה מכוערת. כי אין שום סיבה טובה לחסוך מכם דברים של ברכה.
אוהבת אותך! ודואגת לך ולכל חברייך.
אמא"

את כל הקולות האלה דואגים עסקני התורה לא לשמוע, שחלילה לא יפעלו לשיפור מצב ציבור הבוחרים, זה עלול להיות מסוכן.