ליידי לייק – רומן מתח של יובל אברמוביץ'

בחורה עם מחשב נייד

PicMonkey Collage

ליידי לייק מקבלת ממני עוד כמה לייקים לאוסף. הליידי השנונה והפקחית שמכורה לרשת וחיה בה, מניחה מראה גדולה מולנו כאומרת לנו תביטו בי ותראו אתכם.

אלי, קיצור של אלכסנדר, עוסקת בניהול מדיה חברתית או כפי שהיא אומרת על עצמה, זונת לייקים. רווקה מתבגרת שמחפשת את ה-אחד ולא מוצאת ולכן קוברת את עצמה בקבר הכי חברתי שבנמצא, פייסבוק כמובן, ושם מנהלת את חייה העיסקיים והחברתיים. פתרון מושלם למי שנואש ממה שקורה מחוץ לרשתות החברתיות. מוכר למישהו? לאלי יש חבר טוב שהוא גם קאוצ'ר ידוע ומצליח שמצליח לשכנע אותה להתחיל ב"פרויקט בעל". תוך שנה מאמין החבר שאלי תמצא בעל ותתחתן, זאת בתנאי שתצא מדי שבוע לדייט ותיתן הזדמנות לגברים שתפגוש. אלי מסכימה, בחוסר חשק, להתחיל במשימה ותוך כדי המפגשים היא מוצאת את עצמה מעורבת בפרשיית רציחות ומחליטה למצוא את הרוצח המאיים גם עליה.

זה סיפור המסגרת שטווה אברמוביץ' ובו הוא משתמש כדי לעסוק בנושא נוסף ומאד משמעותי בימינו. סיפור הרשתות החברתיות והזהות האינטרנטית שאנו מציגים לפני אחרים ברשת. התמונה שהוא מציג לפני הקורא אמינה ועדכנית. אין לי ספק שאברמוביץ' שוחה ברשתות החברתיות כדג במים וזה בא לידי ביטוי ברומן. עבורי, אלו היו החלקים המרתקים שבהם עצרתי כדי לבחון גם את עצמי ואת התנהגותי ברשת. יכולתי להזדהות לגמרי עם הגיבורה שניהלה שיחות צ'ט עם אנשים עלומים וחשפה את עצמה בצורה שעלולה הייתה לפגוע בה.

כתיבתו של אברמוביץ' חדה ושנונה. הוא יודע לספר סיפור ויודע לשזור עלילה מותחת שמושכת את הקורא להפוך עוד דף ועוד דף. תחילת הספר או אם תרצו האקספוזיציה, התארכה לי מדי ונלחמתי בעצמי כדי להמשיך לקרוא. לקח לי זמן להיכנס לתוך הסיפור. החל מעמוד 67 נכבשתי והעלילה זרמה. לעיתים היה נדמה לי שאברמוביץ' מאוהב במשפטים שלו ובהוספת עוד פרט ועוד פרט. משפטים מפותלים וארוכים מדי, למרות שהם נוטפי שנינות וציניים. עריכה אסרטיבית יותר הייתה מועילה כאן. היו גם קטעים שחזרו על עצמם ועסקו במחשבותיה של הגיבורה. כמה פעמים אפשר לקרוא אותה יורדת על עצמה בעניין היותה רווקה מזדקנת? הבנו, די, הלאה.

בסיכום הכללי, אין בנקודות שהעליתי כדי לפגוע בהנאתי מספר מתח מעניין שיש בו פניות מפתיעות וסיבובי פרסה שעליהם לא חשבתי. ספר כייפי שמעורר מחשבה על הזהויות שאנו לובשים ברשת ועל המקום שהיא תופסת בחיינו.

הוצאת כנרת, 335 עמודים, מחיר לצרכן-69 ₪.

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.