לידה ביתית שהסתבכה, צעקה הכותרת

מי שמכיר אותי יודע שהדבר האחרון שיש סיכוי שאבחר בו – זה ללדת בבית, אבל החדשות האחרונות שלחו אותי למיני-מסע בעקבות האופציה הנ"ל

בחורה עם מחשב נייד

מי שמכיר אותי יודע שהדבר האחרון שיש סיכוי שאבחר בו – זה ללדת בבית, אבל החדשות האחרונות שלחו אותי למיני-מסע בעקבות האופציה הנ"ל.

הכותרת של ynet והכתבה כולה נשמעו כאילו הכל באשמת היולדת שבחרה ללדת בבית בניגוד להנחיות משרד הבריאות וכמובן באשמת הדולה, המושמצת בכתבה כמי שלקחה אחריות על משהו שגדול עליה בכמה מידות.

במבט ראשון בכתבה גם אני תהיתי מי היולדת חסרת האחריות הזו, הרי ברור שעכוז יולדים רק בבי"ח (ובלא מעט מהם – רק בקיסרי). ודולה בלבד? אפילו אני שבחיים לא הייתי שוקלת לידה ביתית יודעת שצריכה להיות שם מיילדת (אחרי עיון בהנחיות משרד הבריאות הסתבר שגם רופא אפשרי, לא עלה בדעתי שיש רופאים שיגיעו בכלל ללידה ביתית).

אבל אז התוודעתי לתגובת ארגון מניפה, ארגון הגג של דולות ושאר המקצועות הסב לידתיים, כמו יועצות הנקה ודולות פוסט פארטום, בקצרה – הלידה היתה מהירה מכפי שחשבו (כלומר המיילדת היתה אמורה להיות בה, או שפשוט היולדת לא הספיקה להגיע לבית החולים) והמנח התהפך ברגע האחרון מראש לעכוז – כלומר הסיבוך לא היה צפוי מראש בשום צורה.

הסטטיסטיקות, אגב, מדברות על סיכונים שווים בלידה ביתית מול לידה בית חולים (ב2010 למשל 97.1% מהלידות הביתיות המתוכננות הסתיימו בלידות נרתיקיות תקינות), וכן, הנתון הזה הפתיע מאוד גם אותי.

כמובן שמראש לא כל אחת יכולה ללדת בבית, כמו שאומרות הנחיות משרד הבריאות , סיכום קצר של מי יכולה ומי לא אפשר לראות גם פה, באתר ארגון מיילדות הבית בישראל, אמהי.

הכללים, כאמור, דורשים נוכחות מיילדת או רופא, ציוד רפואי מסויים, מרחק לא גבוה מבית חולים (עד חצי שעת נסיעה), עבר מילדותי ללא רבב, ומעקב הריון שגרתי ותקין כך למשל אישה מחויבת לעשות סקירת מערכות ואולטרסאונד בשליש שלישי והערכות משקל. המשקל המושער של היילוד צריך להיות בין 2.5 ל4 קילו, מי שיש לה GBS אסור לה ללדת בבית (פעם מיילדות היו נותנות אנטיביוטיקה בבית אבל בשנים האחרונות אסרו את זה) וכן הלאה.

הדולה, למי שתוהה, יכולה ללוות לידה כזו בדיוק כמו שהיא יכולה ללוות לידה בבית חולים, אין בה חובה ובוודאי שאין היא מספיקה בפני עצמה, היא כח עזר.
יחד עם זאת לפעמים המיילדת מחייבת  בלידה ראשונה להביא דולה ואם אין אז בעל או אמא או כל מלווה אחר.

רוב הנשים שיולדות בבית עושות את זה באמת בביתן, אבל ישנן מיילדות ביתיות שיש להן גם צימר בו ניתן ללדת, אם מסיבה כזו או אחרת כך מעדיפה היולדת (למשל יולדת שביתה מרוחק יותר מחצי שעה מבית החולים).

IMG_3218

(הילדונת האישית שלי נולדה בבית חולים, כפי שניתן לראות. בלידה מהסוג שמדגים להפליא את מפל ההתערבויות עליו מדברות דולות לא פעם)

במסגרת המיני תחקיר שערכתי היום דיברתי עם תחיה דוידוביץ, אישה מקסימה ודולה שילדה בעצמה את בתה בבית, עם בעלה והמיילדת, היא הנגישה לי את הנתונים וגם סיפרה לי על הבחירה האישית שלה.

לשאלתי מה גרם לה לבחור בלידה ביתית בהריונה השני היא ענתה:

בגדול הבנתי שאין הבדל סטטסטי בין הסיכון בבית חולים ללידת בית, הרגשתי שאני לגמרי אהיה בטוחה יותר בבית שלי מאשר בבית חולים, וכידוע לתחושת הבטחון של יולדת יש השפעה פיזית על הפרשת האוקסיטוצין ככה שזו הייתה ממש החלטה בשכל שככה יהיה טוב יותר במקרה שלי.
לא חוויתי לידה ביתית מצד אחר, כדולה, אלא רק כיולדת, וזו היתה הבחירה הנכונה לי, היום זה נראה לי הדבר הכי הגיוני בעולם.
מכל לידה שאני מלווה בבית חולים אני יוצאת בתחושה נפלאה איזה דבר עוצמתי זה לידה, ולתחושה הנפלאה מתלווה טעם של החמצה על המחיר שבלידה בבית חולים.

כששאלתי את תחיה אם בהריון הבא היא גם תבחר בלידה ביתית היא היתה חד משמעית "כל עוד זה תלוי בי והכל תקין לגמרי".

אותי כבר אי אפשר לשכנע, גם אם ארצה, עברי המיילדותי מכיל "פגם" בדוגמת ניתוח קיסרי, אבל מי ששקלה לידה ביתית ונרתעה בעקבות האירוע היום – יכולה להירגע ולזכור שגם בלידות בבית חולים יש לצערינו לא פעם סיבוכים.

כך או אחרת המוקד כרגע צריך להיות התקווה שהתינוקת הנ"ל תחלים ותתאושש! ולא מלחמת בי"ח או לידה ביתית, דולה כן או לא, מרכזי לידה טבעיים או הכל התערבותי.

 

תחיה, ללדת מאהבה, דולה ומעבירה קורסי הכנה ללידה.