לטייל בחו"ל עם הילדים – משימה אפשרית

טיול לחו"ל עם הילדים נשמע כמו כאב ראש לא קטן, אבל למרות יחסי הציבור הלא טובים – לי דווקא יש הרבה חוויות טובות מאד מהטיולים שלי עם הילדים. הזמן והבילוי המשותפים, העיניים הפעורות לרווחה מכל הדברים החדשים והמשונים שאני כבר לא שמתי לב אליהם – כל אלו הפכו את החוויה למספקת מאד. איך לתכנן את הטיול הבא עם הילדים? כנסו.

כשחשבתי בתור אם צעירה על טיול לחו"ל, המחשבה הראשונה הייתה על בייביסיטר, אבל הרצון לא להיפרד מהילדים מצא אותי פעם אחר פעם בחו"ל, עם הילדים. הפתרון: טיול עם רכב וסיאסטה יומית

טיול לחו"ל עם הילדים נשמע כמו כאב ראש לא קטן, אבל למרות יחסי הציבור הלא טובים – לי דווקא יש הרבה חוויות טובות מאד מהטיולים שלי עם הילדים. הזמן והבילוי המשותפים, העיניים הפעורות לרווחה מכל הדברים החדשים והמשונים שאני כבר לא שמתי לב אליהם – כל אלו הפכו את החוויה למספקת מאד.

אז…. מה חשוב להקפיד עליו בטיול עם ילדים?

נשנושים – ילדים זה…. ילדים, והגדול שלי, כשהוא רעב, יכול להיות גורם משמעותי לפגיעה בשלוות הנפש של כל הסובבים אותו. אם יש משהו שלמדתי בטיולים שלי זה שתמיד צריך להיות גורם נשנוש משמעותי וחביב עליהם במיוחד בהישג יד. לא הבאתי במבה מהארץ (חוץ מאשר לזמן הטיסה), אבל דאגתי לבדוק מה הם אוהבים מהנשנושים המקומיים ולהצטייד מבעוד מועד (או איך אומרת בתיה עוזיאל? "הכינותי מראש").

זמן פנוי – אני לא אדם של בטן-גב, אבל אמרו לי שילדים זקוקים לזמן התאוששות. בסופו של דבר גיליתי שאפילו אני ממש נהניתי מסיאסטה בחדר, משחק רביעיות וטבילה בבריכה הצמודה. יש משהו קסום במשחק עם הילדים כשברקע יש נוף מדהים והשקט עוטף. בטיול בטנריף, משחק הקלפים בחצר הדירה היה מדהים לא פחות מטיול להר הגעש, ואולי אפילו יותר.

התניידות – בתור מבוגרת, הקילומטר בין החדר לסופר \ מסעדה \ חוף הוא עניין של מה בכך, זמן טוב לטיול רגלי. בתור אחת שלוותה בילדים קטנים הודיתי לשכל הישר שלי שהביא אותי לשכור רכב ולא לנסות לגרום לילד בן שלוש לצלוח את מסע הכומתה הזה. רכב גם היה מאפשר גמישות רבה יותר במעבר בין אתרים.

תכנון – אחרי שנים של נסיעות עם הוריי שתכננו כל פסיק וכל שניה פנויה בטיול – אני מעדיפה טיולים ספונטניים, אבל לא עם הילדים. הסביבה החדשה והלא מוכרת להם יכולה להיות מפחידה, במיוחד אם לא יודעים מראש מה מתוכנן. תמיד הרגשתי שעדיף לא רק לתכנן מראש אלא גם לשתף ובוודאי ליידע אותם בתכנונים. לפעמים זה אמר בילוי שלדעתם היה חובה ולדעתי היה מיותר (מי אמר פארק מים ולא קיבל?) אבל התחושה שהם שותפים הייתה שווה את זה.

לאיפה נוסעים?

נופים, אתרים, הרים וערים – לאיפה הכי כדאי לנסוע עם הילדים? אז זהו…. שלמרות שיש הרבה משותף, בכל זאת לא כל הילדים הם אותו הדבר. כשנסענו לפריז (או ליתר דיוק לדיסנילנד פריז) תכננתי טיול מרווח. התכנון היה לישון ליד לדיסנילנד (בערך 45 דקות נסיעה ברכבת מפריז) ולצאת לגיחות בפריז. ההנחה שלי הייתה שאני אצטרך לנהל משא ומתן קשוח על כל יום שארצה לבלות בפריז במקום בדיסנילנד. לפריז הגענו ביום השני. הלכנו לשדרות הרחבות ליד הלובר, בדקנו מקרוב את הפירמידות השקופות בחצר ונכנסנו לביקור במוזיאון עצמו. לא בניתי על יותר משעה במוזיאון, הנחתי שאז הילדים כבר יתחילו להשתעמם. למרבה ההפתעה, דווקא הגדול שלי (שהיה אז בן 5 ובדיוק סיים נשנוש לפנות צהריים) הודיע שהוא דווקא לא מיצה: רצה עוד זמן במוזיאון. אחרי יומיים בדיסנילנד שניהם הודיעו לי שיתר הזמן הם רוצים לבלות בפריז. הלכנו לפארקים, לקבר של נפוליאון, למוזיאון אבירים ושריונות ותערוכה של קומיקס. חבל שלא שכרתי רכב בטיול ההוא – עד היום הם זוכרים לי את ההתברברות במטרו והגמישות המוגבלת בניוד מהיר בין שווקים, אתרים ופארקים בכל רחבי העיר.

אז איך מתכננים? קודם כל צריך להחליט על סוג הטיול – מה שנקרא "כוכב" או "מתגלגל"? מהחוויה שלי – טיול כוכב, כזה שיש מקום אחד שאליו חוזרים בסוף היום (ולפעמים גם בצהרי היום) מתאים יותר עבור ילדים. אם אתם נוסעים רק עם תינוקות קטנים, זה משנה פחות: הם זקוקים בעיקר לכם, לא ליציבות של מקום המגורים.  לגבי כל היתר – דברו עם הילדים, דאגו לשלב דברים שהם אוהבים עם דברים שאתם אוהבים, ככה כולם יצאו מרוצים.

כמה מילים על רכבים בחו"ל

אחרי ההתברברות בפריז והחוויה המתקנת מטנריף ברור לי עד כמה נח יותר להתנייד בחו"ל עם רכב. השכרת רכב בחו"ל היא דבר שכדאי לתת עליו את הדעת מראש, והרבה זמן מראש. זה לא כמו טיסה או מלון – לא תקבלו מחירים של הדקה האחרונה, אבל אם תנסו לשכור רכב בדקה האחרונה אתם עלולים לגלות שאין רכבים שמתאימים לכם.

יש כמה דברים שרצוי לעשות מראש: – לבדוק מה חוקי הרכב (ותרבות הנהיגה) המקומית, להצטייד ברשיון בינלאומי (רצוי בכל מקרה, גם אם הרישיון הישראלי מוכר), לבוא עם כסא בטיחות או בוסטר שלכם (באירופה ילדים עד גיל 10 זקוקים לבוסטר). רצוי להשוות מחירים בין חברות השכרה שונות ולבדוק בדיוק, באותיות הקטנות, עבור אלו תוספות תחויבו. יש לא מעט תוספות שאפשר לחסוך ולותר עליהן – כמו GPS או כיסא בטיחות, אחרי הכול היום בכל סלולרי יש GPS עדכני.  כדאי לבדוק מהו גובה ההשתתפות העצמית ואם גבוה מדי לרכוש ביטוח השתתפות עצמית. טיפ קטן: תשוו באינטרנט אבל תפנו טלפונית לחברות ההשכרה, לפעמים תוכלו להוזיל את מחיר ההשכרה עם מעט יכולת מיקוח.

אם יש משהו שלא כדאי שיתפוס אתכם בהפתעה הוא סוג הרכב. מלבד הריווח (לנוסעים ולמטען, זכרו שבטיול סוחבים יותר), וודאו לפני הטיול אם מדובר ברכב אוטומטי או כזה עם גיר ידני. באירופה גיר ידני מקובל מאד ואם מאז הוצאת הרישיון לא נהגתם על אחד כזה אז וודאו שאתם עדיין זוכרים איך. בטנריף ההילוכים ברכב הפתיעו אותי, מזל ששנים נהגתי על גיר ידני אז ההפתעה לא הפכה למיני קטסטרופה.

יש כמה כללים שצריך לזכור אחרי קבלת הרכב: בדקו איזה סוג דלק \ דיזל הרכב צורך, ומלאו רק בסוג הנכון. דאגו לשמור על ניירות ומפתחות הרכב – לרב איבודם ילווה בקנס מכובד. רצוי להמנע מנסיעה בכבישי אגרה ומקבלת דו"חות – חוץ מהאגרות והדו"ח שתאלצו לשלם (והם עלולים להיות גבוהים) תצטרכו גם לשלם דמי טיפול לחברת ההשכרה. ולא פחות חשוב – דאגו להחזיר את הרכב עם מיכל דלק מלא (מילוי על ידי חברת ההשכרה יעלה לכם הרבה יותר).

נסיעה עם הילדים בחו"ל היא חוויה שונה מנסיעה ללא הילדים, אבל היא מהנה לא פחות. הקצב רגע יותר, פתאום יש זמן להנות גם מכל הדברים שעל הדרך שבתור מבוגרים אנחנו נוטים לעתים קרובות לפספס ולפעמים מגלים גם דברים חדשים על המקום (או על הילדים) שאחרת לא היינו רואים בכלל.