"לטוות זהב מקש"

על תערוכת העיצוב "מכרה זהב" בגלריה "פרדיגמה" ועל הפיכת חומרים פשוטים וחפצים שנזרקו לאובייקטים יקרי ערך.

בחורה עם מחשב נייד

אם אתם שייכים לאנשים שמתפעמים למול הפוטנציאל הטמון באובייקטים שונים הנזרקים לרחוב מידי יום, התערוכה "מכרה זהב" שנפתחה בגלריה פרדיגמה תשמח את ליבכם.

כאספנית של "חפצים שימושיים" אותם אני שומרת ליום פקודה בחללי אחסון ההולכים ומתמלאים (לחלקם אפילו יש סקיצות נפלאות שמחכות במגירה), אני נהנית לגלות כל פעם מחדש את האפשרויות הגלומות בהפיכת "זבל" לאובייקטים של תשוקה. מעבר ליצירתיות בהסטה של אובייקטים מייעוד אחד לייעוד אחר ובהחייאה של חפצים שסיימו מחזור חיים אחד ומתחילים מחזור נוסף, יש משהו קסום בחומרים שמהלכי הזמן הותירו עליהם חותם ובחיבורים המציבים את "הנשמה הישנה" בהקשר חדש.

בתערוכה ב"פרדיגמה" מוצגות עבודות של מעצבים שבאמצעים פשוטים הפכו "קש" חסר ערך ל"זהב". לדוגמא, ניר מאירי צובע את חלקם הפנימי של עציצי פלסטיק פשוטים בצבע זהב ומאגד אותם יחד לשנדלייר המשווה להם מראה יוקרתי. דנה בן דב משתמשת בגיבוב של כלי אוכל לצורך יצירת עמוד לגוף תאורה. בכסא של "גודספיד", מותחים המעצבים ריפוד מלכותי מקטיפה בגוון בורדו על גבי מבנה משאריות גזרי עצים וקרשים והופכים את החומרים הנמוכים לאובייקט מפואר המהדהד שפה חזותית של תרבות אירופאית עשירה. אמיר רווה יוצר שידת מגירות פואטית משער ברזל ומאוסף מגירות ממגוון חומרים. מעצבים נוספים המציגים בתערוכה הם אורי בן צבי, סטודיו גרופה, "ג'אנקשין", BCXSY (בועז כהן וסאיקה יאמאמוטו) ומאיה זילבר.

"מכרה זהב" אינה מתמקדת ביכולת להשמיש אובייקטים מחדש ומהותה אינה עיסוק במיחזור; היא דנה באסתטיקה, בערך המוסף שניתן לאובייקטים ובאופן בו ניתן להציג אובייקט לכאורה סתמי באור חדש. ההצבה בגלריה מכריזה על האובייקטים כעל "יצירות אמנות" ומתקפת באופן סופי את תהליך ההפיכה של "קש" "לזהב", אך בו זמנית היא מעוררת למחשבה ומזכירה שכל פעם שאתם הולכים ברחוב כדאי להסתכל היטב על החפצים המושלכים בצד הכביש. ה"זבל" הזה יכול להפוך אובייקט פיסולי/פונקציונאלי בעל ערך אסתטי וכלכלי תחת מגע הידיים הנכון.

"מכרה זהב": 19.5-8.7.2011 ; אוצרים: עזרי טרזי, ענת בנבנישתי ; פרדיגמה גלריה לעיצוב, רח' אחד העם 60, ת"א

* לקריאה נוספת על העבודות בתערוכה והתייחסות לסוגיית הפיכת היום יומי הפשוט ל"זהב" ממרסל דושאן ועד ליוצרים בשדה העיצוב העכשווי, ניתן לפנות לטקסט שכתבתי ומופיע באתר מוזיאון העיצוב חולון:

http://dmh.org.il/heb/magazine/magazine.aspx?Issuesid=5&id=72

מירב רהט
יוצרת, אוצרת, חוקרת, כותבת ומרצה אודות עיצוב-אמנות-תרבות ומגמות בעיצוב עכשווי. http://meravrahat.wordpress.com