לחלום, להגשים, להוקיר תודה ולאפשר חלומות של אחרים

"מזל הוא כאשר מוכנות פוגשת בהזדמנות". את המשפט הזה אני משננת כל יום מאז קראתי את ה"הרצאה האחרונה". אתם מוזמנים לצאת למסע מעצים ומלא השראה.

ההרצאה האחרונה - רנדי פאוש
ההרצאה האחרונה - רנדי פאוש

באוניברסיטאת "קרנגי מלון" הנהיגו מנהג. אחת לכמה זמן מרצה כלשהו מרצה בפני קהל סטודנטים רחב את הרצאתו האחרונה כביכול, וכך הוא יכול להרהר בדברי החכמה האחרונים שיש לו לומר אילו היה זה יומו  האחרון ואלו דברים אחרונים ולהשמיע אותם בפני הסטודנטים. אז הגיע תורו של פרופסור רנדי פאוש, מרצה בכיר בחוג למדעי המחשב של האוניברסיטה. הוא יתלבט קשות האם להרצות, מכיוון שראה את האבסורד והאירוניה בשם "ההרצאה האחרונה". שבוע לפני שנתבקש להרצות גילה פאוש כי חולה בסרטן הלבלב, והרופאים בשרו לו כי יש לו שלושה עד שישה חודשים לחיות ולכן, אולי זו באמת תהא הרצאתו האחרונה? לאחר לבטים גדולים והתייעצויות, הוא החליט להרצות את ההרצאה האחרונה תחת הכותרת "להגשים באמת את חלומות הילדות שלך"

ההרצאה האחרונה - רנדי פאוש
ההרצאה האחרונה – רנדי פאוש

בהרצאה מתגלה פאוש כרגיש שבגברים וכאדם מעורר השראה. הוא זוכה להודות להוריו שאפשרו לו לממש את חלומות הילדות שלו, לסטודנטים שלו שאף מהם למד המון, לאשתו ולילדיו. סרטן? המילה הזו לא מוזכרת אפילו פעם אחת בהקשר רע, מקטין וממוטט. פאוש כנראה ידע – אם יעסוק ברחמים עצמיים הוא יעבד את הפואנטה של ההרצאה ובעיקר של החודשים האחרונים של חייו. אז הוא הרצה על חלומות, על הישגים, על חיים טובים, על הגשמה עצמית, אהבה, נתינה, איך אנחנו יכולים לסייע לסביבה שלנו להגשים את החלומות שלהם.

הספר "ההרצאה האחרונה" מנצח באופן מוחץ את שלל הספרים שקראתי השנה והכתרתי אותו לספר של שנת 2015.. השנה חלו בי המון תהפוכות בצורת תובנות ואלו הופכות לאחרונה למעשים. "ההרצאה האחרונה" של רנדי פאוש הזכירה לי שצריך לאהוב את מה שאנחנו עושים, לפעול מתוך תשוקה, להגשים חלומות ובעיקר לחוות כמה שיותר דברים ולספוג את החיים עד תום.

פרופסור רנדי פאוש היה אדם רגיש מאוד, אופטימי, שמח ומלא בתבונה – אדם מעורר השראה. אני גמעתי כל דף בספר ואפילו רשמתי משפטים שאמר שנחרטו לי

אם אתם זקוקים להשראה, אם אתם אוהבים לקרוא על אנשים מעצימים, אם אתם אוהבים לקרוא על החיים ועל אנשים אמיתיים – הספר הזה מוגש לכם באהבה.

ההרצאה האחרונה, רנדי פאוש וג'פרי זסלואו, הוצאת "מטר" מעברית: אורי בלסם.