לחישת הצללים – יאן-פיליפ סנדקר

"אמון ללא סייג הוא היסוד של כל הדדיות אנושית אכזבה,היא הסיכון שהמאמין נוטל על עצמו"

בחורה עם מחשב נייד

פול פרש אל בדידותו באי הנמצא מול הונג קונג. רק כאן הוא יכול לשמר את זיכרונותיו על בנו שמת בגיל שמונה ולהגן עליהם מפני שאון העולם. אפילו חיזוריה של אישה יפה אינם מצליחים לנתקו מן החיים השקטים שהוא מנהל. 

היתקלות מקרית באישה אמריקנית שבנה נעדר בסין מעמתת אותו מחדש עם הייאוש חסר האונים שבדאגה לבן אהוב, ומערבת אותו בניגוד לרצונו בחקירת המקרה. כאשר חברו הקרוב, בלש המשטרה צ'אנג, פותח מחדש את החקירה שהוכרזה רשמית כמפוענחת וסגורה, פול נגרר בעל כורחו אל מאבק חסר סיכוי מול הרשויות בסין. אולם דווקא העמידה נוכח סכנה קיצונית היא זו שתפתח בפניו את הדרך בחזרה אל החיים. (כריכה אחורית)

הרבה ציפיות היו לי מספרו השלישי של יאן פיליפ סנדקר ובתום הקריאה אני יכולה לומר שהספר ענה ועלה על כל הציפיות.

בכתיבתו היפה והרגישה מגולל הסופר את סיפורו של פול ליבוביץ' שאיבד את בנו ומסתגר עם זכרונותיו אותם הוא מנסה שלא לשכוח. הוא בוחר להתבודד בכפר מרוחק ליד הונג קונג,מנותק מאנשים ומכל קידמה שהיא אלא שהפתעות החיים מנווטות אותו לדרך שממנה ייצא אחר לגמרי.

הספר נע בזמנים ובארצות. תוך סיפור חייהם של הדמויות נחשפת סין בימי מהפכת התרבות האכזרית על הצלקות שהשאירה הן פיזיות והן נפשיות ועד סין של היום המתפתחת בקצב מבהיל בבניה ובעסקים ובשלטונם של בעלי ההון.

פול,שנקלע באופן מפתיע לפרשיית רצח אכזרית מוצא עצמו קרוע בין חברו הטוב שהוא שוטר סיני,לבין אישה,שניצני אהבה החלו לפרוח ביניהם,בין משפחתו של הנרצח ולא פחות בינו לבין עצמו.

עליו להפר הבטחות שהבטיח,לפקפק באמון שהיה בו במשך שנים רבות,להתמודד עם פחד שטרם ידע כמותו.

יש בספר תמהיל מושלם של כאב,מתח,פחד,חרדה ועל הכל מעפילה אהבה של אמצע החיים,אהבה גדולה שיש בה סוף וגם התחלה.

מי שקרא את ספריו הקודמים והנפלאים של יאן פיליפ סנדקר מיתרי הלב ואמנות ההקשבה לפעימות הלב יימצא גם בספר זה את צורת כתיבתו המיוחדת והאופיינית לו. את הפתגמים הנבונים וחוכמת החיים ,את הפשטות והענווה,את המבט על העולם הגדול והנוצץ ומולו היכולת להסתפק במועט שאלו דברים שמעט סופרים מצליחים להעביר והסופר הזה עושה זאת בצורה מושלמת.

123

הוצאת הכורסא ידיעות אחרונות ספרי חמד

עוד המלצות לספרים תוכלו למצוא בקטגוריית ספרים אצלי בבלוג

ובמועדון הקוראות של סלונה