לחבק את החיים/ קתרין פנקול

"לחבק את החיים" הוא כמו בועות סבון אווריריות, צבעוניות, משתנות, קסומות, מאורע רודף מאורע ואנו משוטטים בין קווי עלילה – אשר שלובים זה בזה ונהנים מהעושר התרבותי והיצירתי

בחורה עם מחשב נייד

לאהובלחבק את החיים/ קתרין פנקול

סיפור שמתחיל בפגישה של ארבעה נשים בנו -יורק זו הבטחה למשהו טוב. באופן מפתיע למדי הספר דווקא לא מתרכז בארבעתן אלא באחת מהן, באורטנס, בתה של ז'וזפין. שהיא הדמות הראשית מרב המכר  "העיניים הצהובות של התנינים". "לחבק את החיים" שהוא צאצא של אותו ספר, משאיר אחריו רושם של בועות סבון – בועות שגורמות לעונג לצופה בהם: אווריריות, צבעוניות, משתנות, קסומות, כך גם הספר הזה, שמספק רגעים של עונג אוורירי.

אורטנס חיה בנו-יורק יחד עם בן זוגה גארי וורד. אורטנס היא מעצבת בגדים, עם חלומות עצומים. היא בטוחה בכישרונות שלה וביכולות שלה. היא בטוחה שמצפה לה עתיד מלא בהצלחה בזוהר ובהשפעה. היא מדמיינת כיצד הבגדים שלה, יהפכו לבגדים המדוברים בעולם, שבגדיה ילבשו על ידי היפות והעשירות בנשים. לאורטנס יש חלומות גדולים. גארי בן זוגה גם הוא מלא בכישרונות. הוא מוזיקאי והוא גבר נאה ביותר. הוא גם בנה של שירלי, חברתה הטובה של ז'וזפין, או לפחות הייתה כזאת עד ששרלי התאהבה בבן זוגה של ז'וזפין – בפיליפ.

גארי המוזיקאי, לומד בשנתו האחרונה בג'וליארד, הוא מתאמן יחד עם קליפסו לקונצרט סוף השנה. זהו הקונצרט שיקבע גורלות. מי שיצליח שם דרכו לפרוץ קדימה סלולה. זה הקונצרט שאליו מגיעים סוכנים, אנשי תקשורת וכל מי שהוא משהו בעולם המוזיקה. קליפסו היא אף דמות בעלת משמעות בסיפור היא נערה מכוערת אך מוכשרת מאוד. היא כמובן מתאהבת בגארי ואנו זוכים אף לשמוע את תולדות חייה, מהיכן היגיעה? מי גידל אותה? מדוע אמה נטשה אותה?

גארי ואורטנס, נמצאים בתקופה מורכבת. אורטנס התפטרה מעבודתה על מנת שתוכל להגשים את חלומותיה. היא הופכת להיות ענייה יותר מיום ליום, לחיות על חשבונו של גארי לא עולה בדעתה, והם רבים המון. אורטנס התחברה עם שכנתה אלנה. אלנה היא אשה זקנה, כנראה כבר יותר משמונים. היא עשירה מאוד. נראה שהייתה יפיפייה בצעירותה. לאורך הסיפור  אנו מקבלים  רמזים לעושר הרב שלה ומהיכן העושר הזה הגיע. ורמזים רבים לכך שכנראה היו מעורבים בעשייתו סוגי רמייה. ולא בטוח כמה נשאר ממנו ואם בכלל. אנו מבינים שלפחות בעברה אלנה הייתה מארחת מבוקשת ודמות שמעורה בחיי התרבות והלילה.

בעקבות מפגש עם סוג בד מפתיע בחדר האמבט של אלנה ואיחורו של גארי להגיע הבייתה בלילה, אורטנס מוצאת את עצמה משרטטת קולקציה בגדים מדהימה ביופייה. קולקציית בגדים שעליה יהיה מבוסס קו הבגדים הראשון שלה. באותו הבוקר היא תקום מאושרת. אומנם יהיה עליה למצוא משקיע שיאמין בה וגם קשרים לא יזיקו, אולם את הבסיס, את היצירתיות, את המראה של הקולקציה את כל זה כבר יש לה.

מאורע רודף מאורע בספר הזה, אנו משוטטים בו בין דירתם של גארי ואורטנס, עוברים ללונדון היכן שפיליפ ושירלי נמצאים, אנו אף נותנים קפיצה ליפן ושומעים את סיפורו של חברו הטוב של פיליפ. אורטנס אף מתכתבת במייל באופן יציב וקבוע עם אחותה הצעירה. אחותה שמנהלת סוג של חיי זוגיות עם בן כיתתה. נדמה שהאחות הצעירה היא ממשיכת דרגה של האם עם יכולות הכתיבה הנפלאות שלה. היא כותבת מכתבים נהדרת. ודרך ההתכתבויות של שתי האחיות אנו מקבלים חדשות על ז'וזפין, אמן. בעוד שז'וזפין ובתה הצעירה נדמות כדמויות מעט תלושות דמויות שכל ליבם נתון לרוח ולספרים, הרי שאורטנס, היא דמות שונה לחלוטין היא כולה עשייה.

יש מספר קווי עלילה בספר  – אשר שלובים זה בזה. אנו משוטטים בין ארצות ודמויות נהנים מהעושר התרבותי והיצירתי של כל אחד מהדמויות הללו, צוללים לתוך רחשי הלב לתוך החלומות לתוך הספקות, ועוקבים בהשתאות אחר קווי חייהם. לחבק את החיים – כשמו כן הוא – ספר המלא בדמויות שחיות את חייהן מעומק העשייה, התאווה לחיים, לתרבות ולמוזיקה.

לחבק את החיים/ קתרין פנקול – נקרא באופן דיגיטלי, הורד מאתר עברית  https://www.e-vrit.co.il/

מצרפתית: דורית דליות

הוצאת: תכלת

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon