לומדים, יוצרים ומשחקים במוזיאון תל אביב בחופשת הפסח

מגוון חוויות : הרפתקת בוקר, תערוכה אינטראקטיבית, שלישי קסום, מדריך קולי ומחברת המוזיאון שלי

AYWA, מסעדה מרוקאית, עמים וטעמים אשדוד
AYWA, מסעדה מרוקאית, עמים וטעמים אשדוד

אנחנו משפחה, שאוהבת לבקר במוזיאונים. בהרבה חופשות אני לוקחת את הבנות למוזיאון תל אביב לאחת מהפעילויות, שמציע המוזיאון במיוחד לילדים.
בחופשת הפסח מציע המוזיאון לילדים בנוסף לפעילויות הקבועות במוזיאון (תערוכה אינטראקטיבית, מדריך קולי ומחברת המוזיאון שלי) גם הרפתקת בוקר ופעילות של שלישי קסום. להלן סקירה על כל אחת מהפעילות.

הרפתקאות בוקר

הבנות שלי מאוד אוהבות ליצור, אז בחרנו הפעם בהרפתקת בוקר, הסובבת סביב אביב, צבעוניות ופריחה. מבין 2 סוגי הרפתקות, עם סדנת ציור או עם סדנת פיסול, בחרו הבנות שלי בסדנת ציור, שבה הכינו ציור פנורמי על שקפים.
הפעילות משלבת סיור בגלריות, עם התמקדות ב-3 יצירות, דיון עליהן ומשחקים בליווי מוזיקה הקשורים ליצירות ולבסוף סדנה.

סיור בגלריות בשילוב משחקים בליווי מוזיקה

הסיור התחיל בציור "חבצלות המים" של קלוד מונה. הילדים התיישבו מסביב לאגם עם חבצלות מים, שהוכן עבורם מבעוד מועד על השטיח. המדריך והילדים מנהלים דיון על התמונה, לומדים מהו ציור מופשט, מהו סגנון ציור אימפרסיוניסטי, על הדרך של קלוד מונה ל"תפוס את הרגע" במשיכות מכחול מהירות.
מי בא לשחק באגם ? כל ילד מקבל חכת מכחול, הילדים מתפזרים מסביב לבריכה, משמיעים מוזיקה ויוצאים למשימה – מי יצליח לדוג הכי הרבה חבצלות מים.

הילדים עוברים אל ציור "קומפוזיציה", על גבי שכבות של לוחות זכוכית, תלת מימד של סלוודור דאלי, שכדי לראות אותו, צריך להדליק אור בצד התמונה. הפעם הילדים לומדים על סוריאליזם ועל ההבדל בין יצירה זו ובין ויטראז'ים.

התחנה האחרונה של הילדים בגלריה, היא התמונה פרחי II, של מוריס לואיס. הילדים לומדים, שאפשר לצייר ציור מופשט, גם כשמוהלים צבע בהרבה מים ושופכים את הצבע מדלי על הבד.
לא חייבים לצייר עיגול וסביבו עלי כותרת כדי ליצור פרח, אלא להשתמש בדימיון וליצור אותם בצורה מופשטת.

לילדי הרפתקאות הבוקר מותר לרקוד במוזיאון לצלילי מוזיקה בלי לקבל הערות מהשומרים. הילדים מסתדרים במעגל, מקבלים צעיפים במגוון צבעים ולצלילי המוזיקה רוקדים ומנופפים בצעיפים. כשהמוזיקה מפסיקה, הם זורקים את הצעיפים ומציעים רעיונות לציור המופשט שנוצר להם – קשת בענן, חדר מבולגן עם בגדים על הרצפה, שלוליות, פרחים, ים גדול עם גלים, כנפיים, כלב, נחשים, חצי אדם חצי סלמנדרה, שכבות צבעים ואפילו תו של מוזיקה.

סדנת יצירה

כל ילד יוצר את ציור האביב האישי שלו, בשילוב הרבה צבעוניות, המתקבלת מטושים, טפטים צבעוניים, מפיות, בדים, שקפים צבעוניים וציורי חיות.


הילדים עובדים לצלילי מוזיקה, וזה מדהים לראות את היצירתיות של כל אחד מהם.

לא צריך להיות מוכשר, זה פשוט יוצא להם טבעי.

אפשר עדיין להנות מהחוויה בתאריך 21.3.13, בשעות 13.00-10.00.
הפעילות מתאימה לילדים בגילאי 12-7 , מחיר : 70 ₪ לסדנה (הפעילות לילדים בלבד ומועברת על ידי 2 מדריכים בכל סדנה)
הפעילות מאפשרת להורים לעבוד חלקית ו/או לנצל את הזמן לסיור באגפי המוזיאון.
חשוב : לצייד את הילדים בארוחה קלה, להפסקת האוכל שבאמצע הסדנה.

שלישי קסום

פעילות אומנותית בהדרכה, מלווה בקטעים מוזיקליים, משחקים וסדנת יצירה. פעילות של שעה וחצי. הפעילות תעסוק בנושאים מגוונים כגון: נופים, צורות, צבעים, דיוקנאות ועוד. פעילות משותפת להורים ולילדים בגילאי 7-5, שתתקיים בתאריך  2.4.13 בשעות 17-18:30. מחיר – 65 ש"ח להורה + ילד, ילד נוסף – תוספת של 10 ש"ח, (2 הורים + 2 ילדים – 130 ש"ח) – מותנה ברישום מוקדם.

"אמנות בכל אופן" תערוכה אינטראקטיבית לילדים ולכל המשפחה

התערוכה משלבת יצירות אומנות, שהאופן הוא מוטיב מרכזי בהם יחד עם פעילויות שונות, שהילדים עושים, הקשורות לאופן : ציור עם גירים על לוח הנראה כמו לוחות המודעות העגולים הפרוסים ברחבי העיר, ציור עם צבעים על אופן מסתובב, חיבור גלגלי שיניים, ציור באמצעות שרשראות של אופניים, סיבוב גלגלים של אופניים שעליהם צורות שונות, פריטה על מיתרים המדמה נגינה בנבל והאזנה לצלילים הבוקעים מהם, ציור בחול עם גלגלות שונות ועוד.

צילום: עודד אנטמן

רשמים שלי מהתערוכה

'מחברת המוזיאון שלי' – משחק הפעלה לכל המשפחה

סיור ברחבי המוזיאון בליווי חוברת הדרכה עם פעילויות. עלות חוברת – 25 ש"ח, בחנות המוזיאון. נראה לי שחוברת אחת תספיק למשפחה. החוברת מלמדת את הילדים באמצעות משחק, חיפוש, קיפול וציור להכיר את תולדות המוזיאון.

מדריך "קולי" מיוחד לילדים

המדריך הקולי מאפשר לילדים בני 6 ומעלה, לסייר בין היצירות באוספי הקבע של המוזיאון ולחוות אמנות בגובה העיניים, תוך אתגר והפעלות. המדריך הקולי כולל מסך מגע המציע חוויה אינטראקטיבית והפעלות הקשורות למרבית העבודות המשולבות במדריך. ההפעלה פשוטה, על ידי הקשת המספר הנמצא ליד התמונה. המדריך מתאים גם להורים שמצטרפים לילדיהם ורוצים להפוך את הביקור במוזיאון לחוויה משותפת ולימודית. עלות המדריך הקוּלי לילדים: 15 ₪, כולל באנגלית.

מה, מתי, איפה ?

מוזיאון תל אביב לאמנות, שד' שאול המלך 27, תל אביב, www.tamuseum.com, טל: 03-6077020
הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 חינם ולמבוגרים – 48 ש"ח, אלא אם כן יש לכם כרטיס מאסטרקרד פלטיניום, המקנה כרטיס זוגי חינם למבוגרים. הטבה אחרת היא למחזיקי כרטיס ישראכרט אחר דרך מסלול תרבות (הרישום באתר ישראכרט).
שעות פתיחה: יום א' – סגור; ב', ד' – 16:00-10:00; ג', ה' – 22:00-10:00; שישי – 14:00-10:00; שבת – 16:00-10:00