לוחמות המוסד

הן אפופות הילה של גיבורות, אמזונות כל יכולות. סיפורים חשאיים ופרשות עלומות.

האסוציאציה  הראשונה שמתעוררת היא של מאטה הארי. או של אחת מאותן יפהפיות הנתלות על זרועו של  ג'יימס בונד ודומיו.

המציאות קצת שונה . לוחמות המוסד הן הן הגיבורות שהשתתפו בצורה אקטיבית במבצעים נועזים מחוץ לגבולות המדינה ובמדינות אוייב.

 

לוחמות המוסד

מאת : מיכאל בר זוהר, נסים משעל

הוצאת ידיעות ספרים

304  עמודים

לא הייתי מקטלגת ספר זה כספרות יפה , אבל הוא נקרא בשקיקה ומכיל תוכן תיעודי היסטורי רב ערך, הכתוב בידי בכירים מבין כותבי ההיסטוריה הביטחונית של המדינה. 

רצף של מאמרים עיתונאיים וסיפורי חיים של נשים מיוחדות אשר נבחרו בקפידה ושירתו כלוחמות המוסד . הן לקחו חלק במבצעים שונים, חלקם כבר התפרסמו ברבים אך רובם עודנו חסוי.

"ממבצע למבצע, באין ספור טיסות לארצות זרות, עם דרכונים זרים, בתי מלון, עבודת צוות, לקיחת אחריות, הגדרת מטרות אך שינויים מהירים אם התנאים בשטח משתנים

חלק גדול מתפקידן של הלוחמות כלל שהייה ארוכה במדינות אוייב , כמו גם במדינות ידידותיות , בבדידות גמורה ובזהות בדוייה. כמו כן השתתפו במבצעים שונים שהצריכו הפעלת נשק , שליחויות, מעקבים ועוד.

"… במבצע השני ,מבצע המפתח , חשה איך האדרנלין זורם בעורקיה , "אדרנלין של כייף…" היא נהנתה מהמבצע, "יש אמנם רגעים של פחד…אולי יעלו עלי! הפחד הוא אדרנלין של אתגר, יכולת לעשות את הבלתי אפשרי. באמצע הפעולה אני לפתע נעצרת ומסתכלת על המבצע כמעט מבחוץ. מה נדרש לדעתי מלוחמת מוסד ? קסם אישי, איזון וקור רוח , אך גם חוש הרפתקנות, בלי הרפתקנות לא הייתי שם"

מרתק לקרוא על נשים שונות , שבאו מרקעים שונים, ממדינות מוצא שונות וכולן כאחת נתנו את כל כולן , לעיתים במחיר של חברויות, זוגיות , חיי משפחה, מבודדות מסביבתן הטבעית .

חשוב גם לציין, ואכן זה מצוין בספר כי חלקן של הנשים הפעילות הולך וגדל . תרומתן של לוחמות המוסד התבררה כעצומה ואינה נופלת מזו של הגברים. הקלות רבות אושרו על ידי המוסד על מנת לאפשר ללוחמות לנהל גם חיים רגילים בביתן.

"בשנים האחרונות התאפשר (להן) גם לגדל את ילדיהן וגם להמשיך בפעילותן האינטנסיבית כלוחמות מוסד והמספרים מדברים בעד עצמם: 50%-40% של חברי היחידות המבצעיות של המוסד הם נשים, המשתתפות בכל פעילויות המוסד, ללא כל הבדל בינן לבין הגברים. נשים נוטלות חלק גם במבצעי חיסול של מחבלים או מומחים מסוכנים לישראל"

הספר מרתק , מפורט , קריא ביותר ומזכיר בין השאר גם פרשות שנשכחו זה מכבר.

כדאי ! .

נקרא כספר דיגיטלי באתר אינדיבוק.

לטעימה מן הספר ולרכישה

https://bit.ly/2ImOhvi

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.