להתנדב כל בוקר מחדש

כמה קל לעשות דברים קטנים, כאלו שאפשר לעשות "על הדרך", כאלו שיהפכו להרגל וישפיעו טוב על הזולת

בחורה עם מחשב נייד

327642

קארין שור שאלה שאלה פשוטה : "מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו" , היא בקשה שנכתוב  על התנדבות משהו קטן (או גדול) לכבוד השנה החדשה . הראש שלי ישר מתמלא מחשבות. ככה זה אצלי   מישהו זורק  רעיון , ואני ישר חושבת  על עשרים פתרונות, , שלושה פרויקטים , ועשר אפשרויות שמובילות לחמישים רעיונות אחרים . ואני באמת רציתי להתנדב לתרום השנה . בדיוק בזמן!

בהתחלה רציתי לספר על קייטנת אלו"ט שבה השתתפתי, מטעם היותי "מלכת מדבר" (מלכת המדבר יוזמת התנדבות בקהילה) . רציתי לספר איך בחדר קטן במתנ"ס בקריית יובל , נער אוטיסט , שכלל לא  מדבר הצליח להסביר לי איזה שיר הוא רוצה לשמוע .  לספר איך הוא הצליח לתקשר ואיך אני הצלחתי להבין אותו .

ואז חשבתי שאולי  כדי לכתוב ארגון חוש"ן (חינוך ושינוי) שהוא מרכז החינוך וההסברה של קהילת הלבטב"ק בישראל . שבה מתנדבים מגיעים לבתי ספר ויחידות צבאיות ומספרים את סיפורם האישי ועונים על שאלות לכל השאלות  . ולכתוב על רצוני להצטרף לשורותיהם .

ואז עצרתי , וחשבתי שוב,  אולי הפעם אחשוב בקטן ? אולי כדי להפוך את ההתנדבות, את התרומה למשהו קטן יותר יום יומי  . כמו שליחת אדוות קטנות של אהבה, קבלה ושמחה לעולם .  והתחלתי לערוך רשימה של דברים קטנים, ממש קטנים שאוכל לעשות "על הדרך" "תוך כדי הליכה".  בתקווה שאדוות מטבען לגדול ולהגיע רחוק .  ובתקווה שפעולות קטנות  הן משהו שקל יותר לבצע לאורך כל השנה

אז הנה רשימת האדוות שלי ( לא סופית , לא סגורה משתנה  כל הזמן )

  1. לקנות לשומר בסופר בקבוק מים, לתת לו בעדינות "תודה על העבודה, חשבתי שאולי תרצה"
  2. לשים אוכל ומים לבעלי החיים ברחוב שלי , לכל הציפורים הקיפודים, הכלבים והחתולים שמסתובבים ברחוב . וכן אנסה לא לדרוך על שבלולים.
  3. לקחת את הזבל של השכנה , לפעמים קשה לה להגיע לזבל , לדפוק בדלת ולשאול "היי אני בדרך לזרוק זבל צריכה גם?"
  4. לתת למישהו לעקוף אותי בתור בלי לשאול מה הסיבה רק כי נראה שהוא ממהר או כי קשה לה לעמוד בתור
  5. לתת למישהי להידחף לנתיב שלי , זה קשה אני יודעת . אבל שוב בלי לחושב למה הוא נדחף
  6. לתת קרדיט למוכר/ת בחנות גם אם אף אחד לא עזר לי , כי מה אכפת לי לתת למישהו קרדיט, לפחות מישהו ירוויח איזה בונוס .
  7. לתת טיפ גדול במיוחד במסעדה גם אם המלצר לא היה הכי יעיל והמלצרית לא חייכה אולי עכשיו היא תחייך
  8. להרים לכלוך שמצאתי ברחוב, כי הלכלוך מכער את הרחוב פוגע בסביבה
  9. לספר בדיחה לנהג לידי בפקק , מישהו פעם עשה לי את זה צחקתי מהבדיחה הדבילית כל הדרך הביתה
  10. לקחת פלייר מיותר ממישהו ולחייך , פליירים הם מיותרים אבל לעבוד בעבודה שמתעלמים ממך כל היום ומזעיפים פנים  זה נורא   אז חיוך אחד ישפר את היום .

לא יודעת אם  כל יום אצליח לבצע אפילו אחת  מהאדוות שלי , מחר אני עלולה לנפנף ביד מבטלת עלון המוגש לי . או אכעס על פקידת הבנק ואשלח את המבט הכי מאיים שלי למי שמנסה להיכנס לנתיב שלי אבל אשתדל.

אבל מחר אני אדפיס את הרשימה, אניילן אותה בכמה העתקים ואתלה בכל מקום . על הדלת , על המקרר, על מגן השמש באוטו ( לוח המכוונים תפוס J )  כדי להרגיל את העין , להרגיל את המוח. ככה זה יהפוך להרגל  . לעשות את הדברים אפילו בלי סיבה סתם לגרום לאדם לחייך באמצע היום .

כל אדם עם האדוות שלו , כל אחת אם מה שמרגיש לה נכון. כל אחד יכול ליצור את  רשימת האדוות שלו /שלה . אבל יום אחד ארגיש אדווה קטנה נוגעת בי ואדע שהיא חזרה אלי .

סיפורי הדרור
בגיל 42. יצאתי למסע ... עם ארבעים נשים מופלאות. אחת מהן אמרה לי אם את כותבת אם יש לך מה להגיד לכי לסלונה... מאז סלונה ואני עברנו המון תהפוכות. אבל עדין אני כותבת. ועדין יש לי מה להגיד אז אני פה ומקווה שאתן רוצות להקשיב.