להרוג את בת-שבע/ סופיה רון מוריה

רומן פוליטי-אישי. כתוב יפה, מעניין וזורם.

בת שבע

להרוג את בת-שבע/ סופיה רון מוריה

מקור

פרוזה/ רומן פוליטי

צמרת הוצאה לאור

359 ע'

..

"יש נשים שמסלול חייהן הוא מסלול רכבת צרה. אין פיצולים, אין עצירות פתע ואין התנגשויות. הכל צפוי, הכל ברור, הכל משורטט והכל חלק.  מסילת ישרות.

ואני, מסלול חיי הוא מבוך" (ע' 237)

והכל מתחיל בלחיצת יד עם השר אמנון בן דרור.

"לשבריר שניה התלבטתי. אני בוגרת אולפנה, באותן שנים לא לחצתי ידיים לגברים, אך לא עלה בדעתי להסביר לו כמו שהייתי מסבירה בדרך כלל, מצטערת, לא נעים לי, אבל אני בחורה דתייה, אז.." (ע' 24)

ומשם הדרך קצרה. לכאורה..

האם רצתה סופיה ללמד מוסר?

קצת נאיבי.. קצת מוזרה ההתפתחות..

ובכל זאת – הסיפור כתוב יפה ומעניין.

יעל, עורכת דין בוגרת בני עקיבא ושירות לאומי מתאוששת בחדר לידה. תוך הטיפול בתינוק, בין קבלת האורחות – נמשפחה וחברים, בין זרי פרחים מעיתונאים המעוניינים לראיין אותה כדי ליצור סיפור עיתונאי טוב שישרת את מטרותיהם, אנו לומדים איך יוצרים פוליטיקה. איך מנהלים פריימריז, על תככים במזנון הכנסת ומחוצה לה.

שלושה ימים של התאוששות והתלבטות.

יעל מתלבטת בין שתי ההצעות לראיין אותה ולספר את סיפורה: האם לומר שהתינוק נולד מתרומת זרע או לגלות לעם שהאב הוא שר  נשוי בממשלה? האם להתראיין ל"משפחה חדשה" ולספר שהתינוק הוא פרי תרומת זרע? "סיפור כיסוי מושלם בשבילי, סיפור שיווקי מושלם בשבילם". (ע' 11)

או אולי להתראיין אצל העיתונאית דורון-רביצקי שיודעת מיהו האבא ורוצה לפרסם זאת.

יעל מתלבטת בין מבוכה להוריה לבין מבוכה לשר.

ומהי טובת הילד?

"ושלא יגידו שאני גורמת נזק לקטנצ'יק, יש לו זכות לדעת שאבא שלו שר בממשלת ישראל ולא תורם זרע אלמוני. גם זו טובת הילד" (ע' 233)

ומיהי בת שבע המופיעה בשם הספר, שאותה יש להרוג?

מה תעשה יעל?

אצל מי תתראיין והאם תתראיין?

האם תמשיך יעל במסלול הפוליטי?

האם יעזור לה השר (האב) בשאיפותיה לצמרת?

כמה גדול כוחו של החיידק הפוליטי בו נדבקת יעל?

בינתיים היא לבד. כולם במערכה הפוליטית נטשו. "כמו בשחמט, הגעת לשורה האחרונה בלוח, הפכת למלכה, ואם הורידו אותך באמצע, כבר לא תחזרי ללוח. ואני זה חמישה חודשים מחוץ למשחק. שחקן מת." (ע' 12)

על מקומות משוריינים לאישה, לספרדי,  לעולה חדש.., טמי יזכה במקומות האלה..?

על תככים ופוליטיקה קטנה המביאה להצלחות גדולות.

"ידעתי שאין לו משבצת משוריינת, הרי הוא גבר, יהודי, אשכנזי, יליד הארץ, מבוגר. המאפיינים שלו הם שילוב קטלני." (ע' 245)

"היום אני יודעת שפוליטיקאי לפוליטיקאי זאב רק אם הם חברים באותה להקה כלומר באותה מפלגה. כי את הארץ מחלקים ראשי ממשלה, וחברי כנסת מחלקים מקומות ברשימה. מי שמאיים על חבר כנסת מהמפלגה הלאומית הוא רק חבר סיעתו." (ע' 48)

הצעות חוק? מי מחברי הכנסת באמת קורא את כל עמודי הצעת החוק שהיא ספר עב כרס גדוש באלפי סעיפים ובתת-סעיפים מודפסים באותיות קטנות?

"אגדה פרלמנטרית מספרת כי בשנות השמונים המוקדמות חבר כנסת טירון התעקש לעבור על הצעת החוק לפרטיה, על כל שורה ושורה. ..הח"כ הקפדן הצטייד במנת עוף עם אורז, ביקש מהעוזרת שלא יפריעו לו והסתגר בחדרו שעות רבות. מאז לא ראה אותו איש.." (ע' 187)

 ..

על הסופרת:

סופיה רון מוריה, עיתונאים ופובליציסטית, שימשה כתבת פוליטית במשך עשרים שנה ואף התמודדה בפריימריז לרשימה לכנסת. רומן הביכורים שלה, "החתן העשירי", יצא לאור ב-2009.

..