להפחית בהוצאות השוטפות "בקלות" זה הכי קשה

צו השעה אומר להפחית בהוצאות, להגדיל את ההכנסות ובאופן כללי לנסות לחיות בלי מינוס. השאלה הגדולה היא – איך בדיוק עושים את זה??

1

לו הייתי רוטשילד…. אבל אני לא, אז שבוע הבא אני כנראה כבר לא אקפוץ לשוויץ לקנות איזה שעון קוקיה ואפילו לא אקנה פרארי חדשה כי היגואר נשרטה. אני לא מכירה הרבה אנשים מסביבי שמצליחים לסיים את החודש בנינוחות, ומי מדבר על לחסוך…
כל ערב והמחשבות מתחילות לרוץ מחדש: מה יקרה אם פתאום הרכב יחליט להתחמם וידרוש תשומת לב מיוחדת, ולא ממש זולה, מהמוסכניק הידידותי? או שאולי רופאת השיניים שלי תחליט על שיפוץ יסודי יותר או פחות? ועוד לא התחלתי לדבר על מה יקרה עוד אי אלו שנים כשאצא לפנסיה… החיים לא ממש קלים.

בואו נדבר על זה

אז החלטתי לעשות פה קצת סדר. מייד הרמתי טלפון לחברה טובה והתחלתי לקטר. מפה לשם גיליתי שאני פראיירית – כי היא משלמת חצי ממני על הסלולר. כשהתחלנו ממש להשוות זה לא היה פשוט, כי סלולר מתקשר לקו נייח, ולתשתית, ולספק אינטרנט, ולספק תכנים בטלויזיה, ובסופו של דבר החלטתי לעזוב את העניין כי…. למי יש כוח להתעסק עם כל השטויות האלו? כלומר, לעזוב את כל העניין עד הערב. בערב כשהצצתי שוב בחשבונית האחרונה החלטתי שכמה שזה מעצבן אולי כדאי בכל זאת ללמוד את הנושא, להשקיע קצת, אולי אפילו להשקיע הרבה בלחכות על הקו לנציג שירות ולהרוויח עשרות עד מאות שקלים לחודש, אלפי שקלים לשנה.

אז בואו נדבר על זה…. בלי טלפון ובלי אינטרנט אי אפשר. על זה החלטתי מראש. החלטתי ביני לביני שגם על תכני הטלויזיה אני לא ממש מעוניינת לותר, אולי רק לצמצם קצת. הפשלתי שרוולים וניסיתי להבין מי נגד מי בכל חשבוניות התקשורת. אז ככה: יש ספק תשתית (מי שאחראי על הכבלים בקירות ובחוץ), יש את ספק האינטרנט (מי שאחראי שהכבלים יקשרו את הנתונים למקום הנכון), יש את ספק הטלפון הביתי (נו, זה המכשיר הזה שמחובר לקיר) ויש את ספק הטלפון הסלולרי, שיכול גם הוא למכור חבילות גלישה לאינטרנט – אבל זה רק למכשירים הסלולריים.

הממצאים: קודם כל גיליתי ששווה לשחק אותה קשה להשגה. ספק שחושב שאתם בדרך לעבור חברה יודע לשלוף את התוכניות הכי שוות.  שווה לבדוק אחת לכמה זמן מה התוכניות שאני רשומה אליהן ומה מציעים ללקוחות חדשים. התחרות מורידה את המחירים, אבל אם לא תחליפו תוכנית תשארו על אותה סירה יקרה שהייתם עליה. שווה לקנות מכשיר נייד בחנות וללכת איתו לספק הסלולר. המכשיר יהיה זול יותר והספק מחויב לתת את כל ההטבות עבורו כאילו קניתי אותו אצלו. וכדאי לשקול מה עדיף – לקנות הכל כלול (קו טלפון ביתי, סלולרי, תשתית (כשרלוונטי) אינטרנט ואולי גם תוכן, או לקנות כל אחד בנפרד? לרוב, הכל כלול זול יותר.

לשבת על הכורסה בניחותא

נכנסתי לפייסבוק ומייד מחירי הדיור קפצו עליי מכל מיני ממים. אין הרבה מה לעשות בקשר למחירי הדירות או לשכר הדירה, אבל דווקא בקשר למשכנתא אולי יש. החלטתי להיכנס ולבדוק את העניין. בדקתי, עשיתי השוואה וגיליתי שאולי….. כדאי לי לעבור לביטוח משכנתא זול יותר. היום אולי נוח לעשות ביטוח משכנתא דרך הבנק, אבל זול בהרבה לעשות אותו אחרי שעושים השוואה מסודרת בין ההיצע של חברות הביטוח השונות.

לא לפחד כלל

אחרי שהשתמשתי באתר "נתק" כדי לעבור לספק אינטרנט אחר, זול יותר – וחסכתי לא מעט זמן בנוסף לכסף, החלטתי לתקוף את המפחיד מכל – את נושא ההשקעות. אבל מה כבר אפשר לחסוך בהשקעות? אז ככה, מה שגיליתי שאפשר לעשות מתחלק לשני מישורים: דבר ראשון, אפשר להשוות בין התשואות שבתי השקעות מייצרים. למשל הצלחתי לחסוך 1000 ש"ח בחודש על ידי: מעבר בין ספקים שונים, ויתור על עיתון שאני ממילא לא קוראת ומנוי לחדר כושר שאני לא מבקרת בו. במקום לצאת לשופינג ספריי מטורף ולקנות… פלפל (אבל עם טחינה) החלטתי להיות חכמה ולהשקיע למשל בקרנות השתלמות.
בעוד שש שנים הכסף יהיה זמין לכל מטרה. אבל איך מחליטים באיזה קרן השתלמות לבחור? אז לא התעצלתי, הלכתי השוותי תשואות, בדקתי אחורה כמה שנים, קראתי על בתי ההשקעות, הבנתי את מדיניות ההשקעה השונות, ולא פחות חשוב הלכתי להשוות את העמלות הנגבות. על כל שלושה שקלים שחוסכים, ייתכן ואחד ילך לבית ההשקעות. אני העדפתי שרק חצי ילך, ושתיים וחצי ישארו בשבילי.

למרות יוקר המחייה הגבוה, עדיין אפשר לחסוך היום בהרבה פינות אם רק משקיעים קצת זמן, משווים מחירים, משווים עמלות, קוראים את החוזים ומוכנים להשקיע במשא ומתן ולחכות על הקו עם החברות השונות.