להעיר את הצ'י המגן

תמונה1

                                                                 מאמר שכתבתי לכתבה על אלרגיה פורסמה במגזין לרפואה משלימה – חיים אחרים

מהי אלרגיה?

אלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון, אשר תוקפת חומרים שאינם מסוכנים לגוף. בקרב מרבית האנשים חשיפה לחומר זה לא תגרום לתגובה חיסונית כי למעשה אינו מזיק לגוף. תפקיד המערכת החיסונית הוא לזהות חומרים או אורגניזמים המסוכנים לגוף, לתקוף ולנטרל אותם. אלרגיה הינה "תקלה" של מערכת החיסון המזהה חומר שאינו מזיק לגוף כמזיק ותוקפת אותו. תוך כדי המלחמה של מערכת החיסון בחומר שעורר את האלרגיה היא פוגעת בגוף עצמו שמשמש כשדה קרב.

(סוגי אלרגנים נפוצים: (אלרגן הוא החומר אשר מפעיל את האלרגיה

גומי לטקס (חלבון הגומי), מזונות כמו: חלב, אגוזים, בוטנים, ביצים. אבקני פרחים, קרדית האבק, קשקשים וריר חתולים, או בע"ח אחרים. עקיצות דבורים וצרעות. מתכות כמו ניקל, כרום וקובלט. המערכת החיסונית נלחמת באלרגן תוך הפעלת מנגנון הדלקת, אותו מנגנון חיוני למאבק בחומרים לא רצויים בגוף כגון חיידקים, וירוסים. הדלקת פוגעת בסביבתה, כלומר, גם בתאי הגוף כדי לטפל בכל הסביבה הנגועה כך שלא יתפשט החומר המזהם.

 הסימפטומים הנפוצים של האלרגיה:
פריחה, גרד, אודם, נפיחות ונזלת, עיטוש ודלקות עיניים. קושי בנשימה עד חנק – אסטמה אלרגית. הרחבת כלי הדם הגורמת להורדת לחץ הדם עד כדי הלם. פריחות על העור כגון: סרפדת, אקזמה, אסטמה של העור- אטופיק דרמטיטיס. שלשול והקאות, כאבי בטן.

אבחנת אלרגיה לפי הרפואה המערבית:
אבחון אלרגיה נעשה על ידי יצירת מגע מלאכותית בין אלרגנים שונים לבין העור, וזאת בכדי לבדוק אם ישנה תגובה מצד הגוף לאותו אלרגן. בנוסף, ישנן בדיקות דם המזהות נוגדנים שמערכת החיסון ייצרה כלפי האלרגן. המענה הטיפולי היעיל ביותר הוא להימנע מהאלרגן כדי לעצור את האלרגיה.  כרבע מאוכלוסיית העולם עלולים לסבול מאלרגיה ברמה זו או אחרת. לעיתים קיים לכך מרכיב תורשתי.

 האלרגיה על פי הרפואה הסינית:
כשמתבוננים על ארמון המוקף חומה, ניתן לשער שככל שהחומה חזקה יותר – כך קשה יותר לחדור אליה מבחוץ. הגוף שלנו משול לארמון המוקף בחומה מגינה משלו. לחומה זו קוראים "הצ'י המגן" ברפואה הסינית. הצ'י המגן מופץ על ידי הריאות וככל שיהיה יותר חזק ויעיל, כך נהיה חולים פחות, והגוף יתמודד עם איומים חיצוניים המנסים לפלוש אליו. הרפואה הסינית מונה שתי סיבות עיקריות לאלרגיה:

* הגורם חיצוני– גורם מחוץ לגוף שפולש בחוזקה לגוף לדוגמא, בעקבות חשיפה למזג אוויר  מסוים או בעקבות מגע עם חומר אלרגני.

הגורם פנימי– חוסר איזון פנימי של איברים בגוף, בדרך כלל מצב יותר כרוני שנמשך הרבה  זמן והנו מצב מתון. האיברים המעורבים בדרך כלל הם הטחול, הכליות, הריאות והכבד.   למרבית האנשים הסובלים מאלרגיה יש שילוב של שני הגורמים האלו לחליפין. בדרך כלל  אלרגיות מופיעות בעונות המעבר ולרוב באביב. הרפואה הסינית מתארת את עונת המעבר כמו אדמה שזזה מהמקום הקבוע שלה. אדמה במקור הנה יציבה, שגרתית, מתמידה, אינה אוהבת תנועה ושינוי. בעונת המעבר חלים שינויים בסביבה, האוויר, הטמפרטורה, הטבע מתעורר מתרדמת החורף. אדם בעל "אנרגית אדמה איתנה" או כמו שהסינים יתארו "אדם עם צי' חזק" , יתמודד עם עונת המעבר בקלות יחסית, ללא מחלה, התקררות או עיטושים. השינויים שקורים בחוץ אינם מצליחים לחדור את הצי' המגן, ולפגוע בו, מערכת החיסון שלו  מצליחה להתמודד בהצלחה עם האתגר.

טיפול ברפואה משלימה באלרגיות
אבחון שורש הבעיה
על פי הרפואה המשלימה, הבסיס לאלרגיה הנו חוסר איזון מסוים בגוף – נפש. חוסר האיזון משתנה בין אדם לחברו אבל עלול להתבטא באותו אופן בשם הכולל אלרגיה. כל עונה על פי הרפואה הסינית משויכת לאיבר מסוים ומאפייניה מתגשמים בו במצב מאוזן. עונת האביב משויכת, לאיבר הכבד. אלרגיה של הכבד לדוגמא, תפרוץ בסמוך לאביב ותושפע ממצבים נפשיים. אלרגיה שקשורה לטחול מאופיינת בהתפרצות בעונות מעבר, עם חולשה, עייפות וליחה. מניסיוני בקליניקה, הבחנתי כי לעיתים יש קשר כרונולוגי בין הזמן בו התחילו תופעות האלרגיה לבין אירוע טראומתי נקודתי שהאדם חווה או כתוצאה מאירוע מתמשך קשה לאדם מול סביבתו כגון תחושה של ניתוק, מחנק או התנגדות אל הסביבה. הסביבה יכולה להיות מקום עבודה, בית, מערכת יחסים וכו'.

 ריפוי הגוף- פתירת האלרגיה
הרפואה המשלימה יודעת לטפל במקור חוסר האיזון ובכך לטפל באלרגיה ולא רק באופן סימפטומטי. שילוב של עבודת מודעות רגשית בעזרת תמציות של פרחי באך מסייעת לפתור את המקור הרגשי לבעיה. העלאה למודעות של תפיסות ואמונות הקשורות להתמודדות עם הסביבה עשויה להעצים את תוצאת הטיפול. דיקור, צמחי מרפא, פעילות גופנית ותזונה מותאמת יחזקו את הצ'י המגן והאיברים  שיצאו מאיזון. במקביל יטופלו הסימפטומים שמציקים לחולה כמו הנזלת , העיטוש, הגרד העייפות וכו'. מטרת הטיפול לטווח הארוך היא לפתור את חוסר האיזון ולמנוע מהסימפטומים להופיע  או להופיע בתדירות ובעוצמה נמוכה בהרבה. וויסות ו/או חיזוק מערכת החיסון  יגרום לה להגיב באופן מותאם ויעיל לאתגרים מחוץ ומפנים. גם למול חומרים בהם אין לה צורך להילחם. מערכת החיסון קשורה כמעט לכל האיברים בגוף ע"פ הרפואה הסינית, לכן תורגש הטבה כללית של האדם הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי תוך כדי הטיפול באלרגיה.

במה זה שונה מהרפואה המערבית?
על-פי הרפואה המערבית הטיפול העיקרי באלרגיה הינו נטילת תרופות אנטי היסטמיניות (היסטמין הוא חומר שמעורר את התהליך הדלקתי בגוף) או טיפול בסטרואידים המעכבים את הדלקת. מכאן ניתן להבין כי הטיפול הקונבנציונאלי הוא בעצם דיכוי של מערכת החיסון. התרופות יעילות לטיפול מצד אחד, אך בעייתיות בגלל תופעות לוואי שהן עלולות לגרום ואף להחליש לעיתים את יכולת ההתמודדות של מערכת החיסון בטווח הרחוק. לפי תפיסת הרפואה המשלימה, יש לאתר את חוסר האיזון ולטפל בו. לווסת את מערכת החיסון ולא לדכא אותה כך ש"תלמד" כיצד להתמודד באופן יעיל ומותאם עם האתגרים השונים.

תיאור מקרה מהקליניקה
מטופלת בת 60 שהגיע עם אלרגיה חריפה שפרצה כשבועיים לאחר מות אביה באופן פתאומי. הסימפטומים כללו התעטשויות, נזלת, ושיעול כבד מתמשך. תופעות אלו הוחמרו בעונת האביב. המטופלת החלה להרגיש במקביל כאבים עזים באזור עצם הזנב. תופעות אלו גרמו לה לקושי בתפקוד היומיומי וחזרה לשגרת העבודה.  מ' אובחנה על פי הרפואה הסינית וטופלה בחוסר האיזון שנוצר בין איברי הגוף (הכבד והריאות) והחלשות של הצ'י המגן עקב האירוע הטראומתי של מות אביה. מ' טופלה באופן שבועי בטיפול שכלל דיקור וצמחי מרפא. היא התבקשה להפחית מוצרי חלב, קמח לבן וסוכרים ולהוסיף לתזונתה מזונות שמחזקים את הריאות כגון שורשים, צנון, כרובית ועוד. המטופלת קיבלה במקביל תמציות של פרחי באך שסייעו לה להתמודד עם האירוע הטראומתי שעברה, להתאבל על אביה ולהיפרד ממנו בהדרגה. פרחים כגון WALNUT ו-CENTAURY לחיזוק ההגנה האנרגטית סביבה ויצירת תחושת בטחון ומוגנות פנימית. אחרי מספר פגישות החלה להרגיש טוב יותר: "אני מרגישה שאני חוזרת לעצמי".האלרגיה פחתה בצורה משמעותית וכן כאבי הגב התחתון.  היא דיווחה על עליה במצב האנרגטי ובמקביל על ירידה בעוצמה של הסימפטומים השונים. לאחר סדרה של עשרה טיפולים ועוד מספר טיפולי תחזוקה אחת לשלושה שבועות מ'  אינה סובלת כיום מאלרגיה עד היום.