להסתכל אחורה ולראות את העתיד

מחשבות על איך הגעתי להיות אדריכלית. האם היו רמזים מקדימים?

כשאני מסתכלת אחורה אני פתאום רואה את הכל מתחבר. אני רואה את הילדה בת ה8, שישבה עם אבא, על הספה מהקטיפה הירקרקה, ועלעלה איתו בספרי עיצוב פנים מאנגליה שנקנו בקומת המרתף של סטימצקי אלנבי, היכל ספרי האמנות והעיצוב. ניתן היה להעלם שם, לשעות של שיטוט. בספרים הבטנו יחד בחדרים קיטשיים ועיצוב מצועצע, אך מהוקצע, שמאד אפיין את שנות ה80. וואזות דלפט כחלחלות בחדרים תכולים עם וילונות כבדים. חדר עם קיר צהוב מלא בחמניות. אף על פי כן, הספרים עולעלו שוב ושוב ושוב- כל תמונה נצרבת בזכרון.

הספה הירקרקה עם המתבגרת

הספה הירוקה. צילום: אלבום משפחתי

אחר כך, המתבגרת שיותר מכל אהבה לסוע באוטובוס למוזיאון תל אביב; כי השקט, המרחבים, החומרים, והמיפתח הרחב של אולמות התצוגה, מאד השפיעו עליה והרגיעו אותה במהלך גיל ההתבגרות הסוער. אותה אחת, שבגיל 14 אספה שקל לשקל, מדמי הכיס שלה, וקנתה את הספר שלפני כן נהגה לבקר אותו בחנות מידי פעם, ובסוף הגיעה לרכוש אותו. הספר Japanese Style סקר את החשיבה העיצובית היפנית שעניינה אותה. היא ישבה עם הספר שעות ועברה על כל צילום בספר מאות פעמים כדי לא להחמיץ שום פרט מהעיצוב היפיפה.

הספר לאחר שימוש משמעותי אבל הרבה כבוד

סטייל יפני שעבר הרבה אבל עדיין נראה יחסית במצב טוב. צילום: עצמי

אז כשהילדה הזו, סוף סוף התיישבה על הכיסא העץ המסתובב, בסטודיו המואר פלורסנטים באוניברסיטת מדינת ניו יורק, ביום הראשון ללימודי התואר בעיצוב פנים, עם כיתה מלאה עיניים סקרניות מכל העולם, ואחר כך המשיכה ללימודי אדריכלות בלונדון- הכל בעצם נראה מתבקש.

אבל לי זה היה מפתיע! איך מדריכת הטיולים בחברה להגנת הטבע, נציגת הסוכנות היהודית בסנט פטרבורג רוסיה, הקופירייטרית בעידן הזוהר של הפרסום, פתאום חזרה לכיסא הלימודים ופילסה לעצמה דרך מפרכת מלאת מכשולים וקשיים עד לפתיחת המשרד התל אביבי "גורדין אדריכלים". איך אתה נעשה אדריכל? האם אתה בוחר במקצוע או הוא בוחר בך?

אני חושבת שהחוויה האסתטית של הילדות יכולה לייעד אותך לתחום, אבל בסופו של דבר, אתה חייב להיות מאד ממוקד מטרה כדי באמת לצלוח את המסלול המפרך. והחוויה האסתטית הזאת היתה כנראה גם ההליכות הארוכות בטבע כשהדרכתי וגם המפגש עם תרבויות שונות על העולם האסתטי שלהן וגם האסתטיקה של הפירסום ושל כל הארט דירקטורים המוכשרים שעבדתי איתם (תודה אילת! תודה אליעזר!)  וכנראה שכן- היה גם את המיקוד. והמיקוד הזה הוא תולדה של מבנה אופי, תורשה וגם מזל. המזל משחק תפקיד בהחלט. אז שיחק לי המזל והנה אני היום.

צילום: תמר אלמוג

צילום: תמר אלמוג