להנהיג את חיי

העסק שלי הוא ממש לא התחביב שלי ובטח שלא הייתי בוחרת בו כששאלו אותי "מה ארצה להיות כשאהיה גדולה"? הוא תוצאה של חיים משתנים והפתעות שבדרך

כשהחיים משנים לך את התוכניות, מוציאים אותך מהמסלול והדרך שבה חשבת שתלכי נסגרת בפנייך, כנראה שזה הגורל ומי יודע, אולי זה בכלל לטובה?

את הדרך לחיים עצמאיים התחלתי על המסלול הישיר והבטוח (זה שאני הכרתי בכל אופן), עבודה מועדפת אחרי הצבא, לימודים אקדמאיים במטרה להמשיך על המסלול הבטוח ובשלב הזה הראש רץ לכל מיני כיוונים, חשבתי על קריירה משובחת, חלמתי על תפקיד כזה עם חליפות מתוקתקות ופוזה של קרייריסטית מן השורה הראשונה. בום טראח מה קרה? החלום התנפץ, החלום התמוסס.

בתחילת שנה ג, ממש בשבוע הראשון, התבשרתי שחליתי בסרטן השד, בת 24, בתפקיד אמא רק שלושה חודשים, המומה ולא מבינה נכנסתי לשנה אינטנסיבית של טיפולים. כולם המליצו להשהות את הלימודים אך אני העקשנית חייבת להמשיך, מה גם שמבחינתי זה היה מקום להתעסק בו ולנקות את הראש. אז את התואר הראשון ואת שנת הטיפולים סיימתי ביחד. קולולו.

צילום: חברתי סיגל ארד ז"ל
צילום: חברתי סיגל ארד ז"ל

המשכתי, חשבתי שאני חוזרת למסלול אבל לצערי הסרטן חזר והפעם בראש, פעם אחר פעם, 4 ניתוחי ראש וטיפולים משלימים, ירידות, עליות, שינויים פיזיים ונפשיים ובינתיים החיים ממשיכים.

ומצאתי את עצמי או יותר נכון בחרתי להרים את הראש כל פעם מחדש, בחרתי שאני אנהל את הסרטן ולא הוא אותי אז אחרי כל ניתוח או תשובה שלילית שחזרה, אפשרתי לעצמי תקופת התאוששות וחזרתי לשגרה, לעשות דברים שעושים לי טוב, ספורט, בילויים, תעודה כזאת וכזאת, התלבשתי, יצאתי וראיתי תמיד את האור שבקצה המנהרה החשוכה. דיברתי המון על המחלה, שיתפתי בחוויות ובתהליך ותמיד הרגשתי שאני מחזקת את הסביבה שלי, שאני מצליחה להעביר השראה לאחרים מדרך ההתמודדות שלי, לאנשים שחלו וגם לאנשים שפשוט עברו משבר אחר.

עם הזמן קיבלתי המון פניות והבנתי כמה שזה לא מובן מאליו (מה שלי היה נראה ברור) ושלא כולם באמת יודעים להתמודד ובעיקר הבנתי שאם כבר חליתי ועברתי את כל התלאות, התגברתי, התעצמתי, התחזקתי ואספתי את כל התובנות שלי מהדרך, אז כדאי שאעביר אותם הלאה, שאצליח להגיע לכמה שיותר אנשים ולהראות להם שיש דרך אחרת. הרי אנחנו נקלעים למצבים מסויימים שאין לנו שליטה עליהם אבל יש לנו אפשרות בחירה- אם ליפול, להשבר ולהתייאש או להרים את הראש ולהתמודד.

מתוך המקום הזה החלטתי למנף את היכולות שמצאתי בעצמי, באיה, כתבתי הרצאה אותנטית על הסיפור האישי שלי, על הדרך, ההתמודדות והכלים שעזרו לי להתמודד בצורה אמיצה. בחרתי לקרוא להרצאה להנהיג את חיי שזה בדיוק מתאר את הדרך שלי, אני בחרתי שאנהיג את החיים שלי ואוביל אותם בדרכי על אף כל התהפוכות שבדרך.

כשאני חוזרת הביתה מהרצאה, אני מרגישה שחוזרת מטיפול אצל הפסיכולוג הכי טוב. בהרצאה אני רואה את העיניים בוהות בי, פעם מתמלאות דמעות של כאב ורגע אחרי בדמעות של גאווה, שומעת את המילים שאחרי ומבינה שאני במקום הנכון, מעניקה המון ומקבלת יותר.

העסק שלי הוא ממש לא התחביב שלי ובטח שלא הייתי בוחרת בו כששאלו אותי "מה ארצה להיות כשאהיה גדולה"? הוא תוצאה של חיים משתנים, הפתעות שבדרך, שינויים שלעיתים מובילים אותנו אל הייעוד שלנו, כנראה הנכון ביותר.

את ההרצאה אני מעבירה בכל מקום אפשרי, מזמינים אותי ארגונים סגורים שדואגים לרווחת עובדיהם, מתנס"ים, חוגי בית שמארגנות נשים. היום אני יודעת שאני עוסקת בשליחות, מרגישה סיפוק גדול לפגוש נשים וגברים בכל הגילאים, הסטטוסים והמקומות, להעניק להם מהכלים שלי ולראות תהליכים שאנשים עוברים.

ניתן לקרוא אותי ולחוות ביחד איתי גם כאן https://www.facebook.com/profile.php?id=100000507731182&ref=bookmarks

מתוך ההרצאה "להנהיג את חיי"
מתוך ההרצאה "להנהיג את חיי"