להיות תייר בעולם.. בעזרת סוכן הנסיעות שלך !

בחורה עם מחשב נייד

מי מאיתנו לא רוצה להיות תייר בעולם?. מאז פתיחת גבולות השמים וכניסת טיסות השכר וטיסות הלאו קוסט יותר ויותר אנשים טסים לנפוש בחו"ל.

אז איך עושים את זה נכון? איך מתכננים את החופשה הבאה בקלות ובמחירים אטרקטיביים?, פה נכנס לתמונה סוכן הנסיעות. מי שסבר שסוכן הנסיעות הוא תפקיד שנעלם מהעולם, צפויה לו  אכזבה.

מסתבר כי לימודי סוכני נסיעות וייעוץ תיירותי צוברים תאוצה ויותר ויותר קורסים נפתחים לציבור הרחב,  כך למשל בבית הספר "דפלומה", בית הספר ללימודי תעודה והסמכה לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה המציע מגוון קורסים בתחום זה.

השינויים לאורך השנים הביאו לפריחה של לימודי תיירות. לימודים מגוונים ומעניינים, אשר טומנים בחובם מיגוון רחב של אפשרויות תעסוקה. במהלך הלימודים נחשפים הלומדים לתוכניות מותאמות לתיירות, רוכשים יֶדע בתחום השירות, ולומדים חוקים ותקנות רלבנטיים לתחום ההתמחות. מרבית הקורסים מצריכים התמחות מקצועית בשטח, כלומר סטאז'.

השבוע הוזמנתי לערב סיום קורס כזה בו התכנסו  כ- 25 מבוגריו, סגל המרצים ורכזי הקורס מטעם האוניברסיטה, לחלוקת תעודות ההסמכה.

הקורס-  סוכני נסיעות ויועצי תיירות, בפיקוח משרד התיירות,  נלמד בהיקף של 300 שעות לימוד אקדמיות, וכלל תרגול מעשי ופרויקט גמר. בין הנושאים שנלמדו בקורס היו תיירות יוצאת,תיירות נכנסת,תיירות פנים  והקניית מיומנויות מקצועיות לשימוש כגון: תוכנות אמדאוס וגלבוע וזאת תוך שילובן בייעוץ תיירותי איכותי ושני סיורים בשטח.

את הערב פתחה סיוון זומרשטיין רכזת קורסים ויועצת לימודים בשלוחה של האוניברסיטה הפתוחה שציינה כי היא גאה במחזור התלמידים המצויין שהגיע השנה לקורס ( קורס שנתי, אחת לשבוע ) שהינם בעלי יכולות גבוהות אשר עמדו בדירשות הקורס בהצלחה יתרה אף מעבר לכך.

סגל המרצים : יעל חורין, בתיה פורמנסקי ואמנון אפשטיין ורכזת הקורס מטעם האוניברסיטה הצטרפו לברכות ושיבחו את התלמידים על רצינותם וחריצותם לאורך כל השנה. והדגישו בדבריהם כי, תעשיית התיירות היא התעשייה בעלת שיעור הצמיחה העקבי ביותר בעולם. על פי כל התחזיות היא תמשיך ותצמח אף בשיעורים גבוהים יותר. במציאות המאפיינת את המאה ה-21, השוק מוצף במתחרים חדשים, במידע חדש ובשינויים מואצים.
ולכן על סוכני הנסיעות למצב עצמם כיועצי נסיעות ותיירות מקצועיים ולהבליט את יתרונם היחסי בכל הקשור לתכנון נסיעות.

ד"ר מקס אביסרור,  איש חינוך ותיק (בעל רקורד של עשייה ענפה בתפקידים בכירים במערכות  החינוך המקומית והארצית) שהשתתף בקורס והצטיין בו, נבחר להנחות את הערב ולברך בשם הבוגרים. בדבריו ציין מקס : "התחלנו את הקורס הזה לפני כשנה. נפגשנו בכל יום שלישי למשך 8 שעות אינטנסיביות של למידה ותרגול. כל אחד מאיתנו הגיע לקורס משיקוליו האישיים. ההתחלה היתה מהוססת ומאתגרת, אבל יחד עם זאת מלאת סקרנות ורצון ללמוד. עם הזמן התגבשנו כקבוצה הומוגנית ומאוחדת ונוצרו קשרים חברתיים. הווטסאפ  הקבוצתי גם עבד שעות נוספות. אני מאמין שיהיה המשך בעתיד לחברויות שנוצרו בקורס הזה ,אולי גם בתחום המקצועי.

המכנה  המשותף לכל המרצים והמדריכים, שעמד לנגד עיניהם – הוא, לא להשאיר אף תלמיד לאחור וכולם  התייחסו אלינו בגובה העיניים, העשירו אותנו בידע רלוונטי , גילו סבלנות כלפינו ועשו כמיטב יכולתם להצלחתנו בקורס.

אני אישית נהניתי מהלימודים  בקורס ( אני "חנון " כמו שהילדים שלי אומרים,לא נעדרתי מאף שיעור),נהניתי מרמת המרצים ובמיוחד מהקבוצה הצעירה והנהדרת של חברי הקורס (גם מאיר בכללם).

בתקופה זו של חיי , אחרי קריירה ארוכה בתפקידים בכירים  במערכת החינוך המוניציפאלית והארצית, ההשתתפות בקורס הזה היתה עבורי משב רוח  מרענן ומוסיף חיות וחיוניות. אני בטוח שזו גם הרגשתו של ידידי מאיר ליבר שלמדתי להכירו כאדם וכחבר. המפגש הזה  הערב של חלוקת תעודות וההצלחה הגורפת של חברי הקורס היא עדות למאמצים שהושקעו ע"י המארגנים והמרצים בקורס הזה."

הערב הסתיים בחלוקת התעודות על ידי צוות המרצים הבכיר: תעודת סוכן נסיעות ויועץ תיירות מטעם מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה ומשרד התיירות. תעודה של מערכת ההזמנות והכרטוס, ( אמדאוס) , ואישור על לימודי תיאום נסיעות עסקיות מטעם מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה.

ענת שטיין, בוגרת הקורס חילקה  שי לסגל הניהולי והמקצועי, והבוגרים הנרגשים ציינו כי קורס זה נתן להם כלים וידע רב המהווה ערך משמעותי עבורם כאוהבי טיולים והן כמקצוע נוסף לעסוק בו בהווה ו/או בעתיד.

המשתתפים נהנו מבופה עשיר של מטעמים שהביאו הבוגרים והשיקו לחיים לתחילה של שנה חדשה ודרך חדשה בתחומי העשייה התיירותית.

DSC00697

DSC00686DSC00678DSC00693 DSC00680 IMG_5761