להיות צוק איתן. איך להישאר רגועים בזמן אזעקה ובכלל ?

להרגע

השבוע נתקלתי בשכנה שלי מחוץ לקופת חולים. מה שלומך? שאלתי אותה. "לא טוב" ענתה לי, "אני בחרדות, לא מצליחה להרגע". מה את עושה כדי להרגיע את עצמך ? התעניינתי. "זה מה שאני עושה", אמרה והרימה לעברי שקית בית מרקחת עמוסה בכדורים. נעצבתי בשבילה, עבורה הדרך היחידה להירגע היא ע"י נטילת כדורים. העצב הניע אותי לפעולה והתיישבתי לכתוב כמה דרכים טבעיות להפחית מתח וחרדה, כמובן שאין בהמלצות אלה להחליף המלצת רופא אך עם זאת כל אחד יכול להתחבר לשניים שלושה דברים מהרשימה ובכך להפחית קצת את המתחים שמצטברים ואף מתגברים להם מיום ליום, בתקופה מורכבת זאת.

לנשום עמוק

בזמן לחץ הנשימה הופכת לפעמים לשטוחה, התמקדות בנשימה עמוקה (3 שניות שאיפה לחלל הבטן, 6 שניות נשיפה איטית) מרגיעה ומסיחה את הדעת. מומלץ ללוות את הנשימה בספירה בלב של השניות, כך פחות מחשבות חומקות פנימה. אפשר לתרגל את זה בזמן אזעקה כדי להירגע נקודתית או להקדיש רבע שעה ביום לנשימות כדי לשפר את מצב הרוח באופן כללי.

פעילות גופנית

מעבר לזה שספורט זאת הסחת דעת מבורכת, מחקרים מראים כי לאחר פעילות אירובית רצופה של 20 דקות הגוף מתחיל לשחרר אנדורפינים, חומר כימי המסייע לשיפור מצב רוח ושיכוך כאבים, שחרור אנדורפינים מקסימלי מתרחש לאחר התעמלות רצופה של 45 דקות.

צריכת מזונות מרגיעים

"יהיו מזונותיך תרופותיך" אמר הרמב"ם ואכן יש אינספור מזונות מרגיעים. לדוגמא, שתיית חליטות תה  (קמומיל, מליסה, פסיפלורה) עוזרת להפגת מתחים. אכילת פחמימות מורכבות (אורז מלא, שיבולת שועל) תורמת לעלייה בסרטונין, המשמש כנוגד דיכאון. קקאו מכיל ניורוטרנסמיטורים שיעילים לשיפור מצב רוח. רצוי להפחית בכמויות הקפה, סוכר ואלכוהול, אשר משיגות את התוצאה ההפוכה.

לשמור על אנרגיות גבוהות

צחוק נותן לנו פרספקטיבה קלילה יותר על המצב וגם ידוע כמפחית שחרור הורמונים הגורמים למתח נפשי. הרשת מלאה בסרטונים מצחיקים וממים שנונים בעקבות המצב, שתפו עם מכריכם וצרו בדיחות פרטיות עם משפחה וחברים. אפשר גם לצפות בסרט \ פרק בסידרה מצחיקה. שמעו מוזיקה מקפיצה או כזאת שממלאת את ליבכם באמונה ותקווה והישארו עסוקים.

לצרוך מדיה בצורה מבוקרת

צריכת אקטואליה הינה הכרחית בימים אלו, על כך אין ויכוח. אך חשוב לשים לב שרוב הזמן הטלוויזיה מספקת פרשנויות ותמונות אשר חוזרות על עצמן שוב ושוב. למרות שנראה כאילו יש השפעה מרגיעה בלצפות בחדשות, הרי שההשפעה היא לרוב הפוכה. צפייה ממושכת מכניסה את הלב למסחטה רגשית ואת הראש לסחרחרה של אסטרטגיות ופתרונות אפשריים. אין סיבה להשאיר את הטלוויזיה פתוחה כל היום או להוריד אפליקציה שמיידעת על כל שיגור טיל. חייבים טלויזיה פתוחה ? תשאירו את הווליום נמוך. חייבים אפליקציה ? שתודיע לכם על סכנה רק באזורכם. הכי טוב זה לשמוע מוזיקה ברדיו, במקרה של אזעקה ברחבי הארץ המוזיקה נפסקת לטובת התראה.

תעשו משהו למען

עזרה לאחר משפרת את מצב הרוח ומעלה את תחושת השליטה שלנו על מצב, אתם יכולים לנקות ולקשט את המקלט השכונתי, להכין משלוח לחיילים, לארח תושבים, להפגין (הפגנה לא אלימה… ) בהתאם לנטיית לבכם, לעזור לחברים שקרוביהם גויסו למילואים וכו'..

חשיבה חיובית ואמונה

פחד נוצר ממחשבה, מה יקרה אם… פחד במידה מסויימת הוא חיובי, הוא גורם לנו לנקוט באמצעי זהירות הכרחיים והופך אותנו לבעלי שליטה גבוה יותר על גורלנו. אך כשהפחד ממושך הוא עלול להוביל לעוד הרבה מחשבות "שליליות". כשמגיעה מחשבה "שלילית"  נסו לעצור אותה שלא תמשיך ותתגלגל לעוד מחשבות באותו סגנון והפכו את המחשבה לאמירה חיובית (אני דואג לקרובי משפחתי –> אני מאמין שבני משפחתי מוגנים ובטוחים). אפשר גם לשאת תפילה בנוסח אישי או מהמקורות.

דמיון מודרך

היכולת לדמיין היא יכולת אנושית מופלאה, אתם יכולים לעצום עיניים ותוך שניות להיות על חוף הים, נטולי דאגות, מקשיבים לגלים ומסתנוורים מאור השמש. השתמשו בדמיון כדי להזמין שלווה לרגע הזה או כדי לדמיין תמונת עתיד רצויה. העזרו בסרטון של דמיון מודרך כדי להפיג מתחים או דמיינו בועה\מגן דוד מלא באור של הגנה סביבכם\ סביב ביתכם וכו'..

"עוד יבוא שלום עלינו ועל כולם"