להיות עשיר זה קל

בחורה עם מחשב נייד


כ-65% ממשקי הבית בישראל נמצאים במינוס. אז כיצד זה אני בא ואומר "להיות עשיר זה קל!"? יתירה מזו, ממצאים מתוך חורבות בבל העתיקה מראים שאף שעברו כ-4,500 שנה, המציאות הכלכלית של בבל דאז, אינה שונה מהמציאות הכלכלית הנוכחית של מדינות מערביות בתקופה זו. בבל הפכה לעיר העשירה ביותר בעולם העתיק כי אזרחיה העריכו את הכסף. הם יישומו עקרונות פיננסיים פשוטים שמטרתם רכישת ממון, שמירה עליו וניצולו לעשיית רווחים והם הפיקו את מה שכולנו מייחלים לו… הכנסות לעתיד.

בדומה לבבל, גם ישראל המודרנית משגשגת כלכלית ולמרות זאת, משפחות רבות בה, לוקות בהקצאה בלתי יעילה של משאביהן הערכיים והכלכליים, וסובלות מצריכת יתר ומגירעון כרוני בתקציב המשפחה – באושר ובעושר המשפחתי. ממצאים אלה מחורבות בבל העתיקה, מחזקים את הטענה ש"אנשים אינם מתים הם רק מתחלפים!" כלומר – פסיכולוגיית ההמון אינה משתנה.

tamir

"ויתרון דעת החכמה תחייה בעליה" אמר שלמה המלך ואכן, כל מה שדרוש זה התבונה הבסיסית שיש בכולנו ואת הדרך ליישם אותה. זו החוכמה עליה מדבר שלמה ועל כך אני הולך לדבר אתכם.

הגדרות

עושר ואושר הן הגדרות יחסיות. יחסיות אני אומר, כן הו נמדדות בעיניי המתבונן או האדם הרוצה בהם. למדתי שעושר ואושר קשורים זה בזה. האחד מביא את האחר או בלי האחד אין את האחר. על מה אני מדבר כאן? בואו וניכנס לעניינים.

עושר הוא הצלחה פיזית ועושרו של אדם נמדד במונחים של כמות הכסף והנכסים שווי כסף שיש לו. יחד עם זאת, העושר הפיזי שיש לאדם אינו ערובה לאושרו. כי אושר בעיני אינו תלוי כסף בלבד אלא גם תלוי ערכיו של האדם המניעים אותו.

נסכים כולנו כי ללא כסף אין לאדם, כמעט כל סיכוי להיות מאושר ולכן דרושה מידה מסוימת של עושר פיזי כדי שיהיה מאושר. ואת המידה הזאת קובע האדם עצמו. ובכל זאת, אני בא ומנסה כעת לתת לכם הקוראים, כלים אשר יקנו לכם את המידות בעזרתן תוכלו להגדיר את העושר והאושר שלכם.

זה אומנם מעט יומרני, אך יכול אני לומר לכם שאני אינני עשיר במונחים החברתיים המקובלים, אך בהחלט עשיר מספיק כדי להיות מאושר מספיק. נדרשו לי שנים כדי להגיע לתובנה זו וזה מתחיל בשינוי מחשבתי שאתם צריכים לעבור – אין דרך לאושר. האושר הוא דרך.

צורך או תאווה – טיפ מספר 1

אדם חכם אמר לי פעם, באלו המילים: "אם תצליח לחסוך שקל אחד (1 ₪) כל חודש אתה מלך!". אם תחשבו על כך, האפשרות לחסוך שקל אחד מכל הכנסותיכם, בלי שתהיו חייבים אף לא שקל אחד לאף ישות, פרטית או ציבורית, פירושה שחייכם מאוזנים. או יותר נכון, השגתם את רמת החיים, זו שקבעתם לעצמכם, במגבלות כושר ההשתכרות שלכם. ומה זה בעצם לא להיות חייב לאיש אם לא להיות מאושר.

וכדי להגיע לזה אנו צריכים, כמו שאמרתי, שינוי מחשבתי: להבדיל ולהבחין בין צורך לבין תאווה. והדוגמה הכי בנאלית שאני יכול להציע היא אוכל או טלפון חכם. אוכל הוא צורך קיומי ואילו הטלפון החכם הוא תאווה.

ברשותכם, אני רוצה לתקן את המעוות בדוגמה זו שנתתי. לחלקנו, הטלפון החכם הוא צורך אמיתי ולחלקנו הוא גחמה. למשל: לילדינו, בני הנוער, הטלפון החכם הוא בבחינת צורך חברתי אפילו קיומי, כדי שיהיו מקובלים או שווים לאחרים (לא הוגן, אך אלו החיים). לנו המבוגרים, טלפון חכם, למי שידו אינה משגת, הוא תאווה.

על כן, על מנת שנוכל להיות עשירים ומאושרים, עלינו תחילה להבחין בין צורך לתאווה. וזהו הטיפ הראשון והבסיסי ביותר מתוך הספר "האיש העשיר ביותר בבבל" (טיפים נוספים, בהמשך):

"אל תבלבלו בין הוצאותיכם ההכרחיות לתשוקותיכם. לכל אחד מכם ולכל אחד מבני משפחותיכם יש תשוקות רבות שהכנסותיכם אינן מסוגלות לממן. לכן כל רווחיכם יבוזבזו על סיפוק תשוקותיכם המתרבות, אך תישארנה תמיד תשוקות רבות שטרם סופקו.

"כמו עשבים שוטים הגדלים בשדה שבו מותיר החקלאי מקום לשורשיהם, תשוקות האדם גדלות בחופשיות כשניתן להשביען. תשוקותיכם רבות, אך ביכולתכם לספק רק אחדות מהן.

"בִּחנו היטב את הרגלי היומיום שלכם. לבטח תבחינו בהוצאות שניתן לצמצמן או להיפטר מהן כליל. עליכם לבקש מוצרים שערכם הוא כערך המטבע שאתם מוציאים.

                                                                                                שלכם, באיחולי הצלחה

תמיר חכם

 טיפים מתוך הספר "האיש העשיר ביותר בבבל"/ג'ורג' סמואל קלאסון

תרגום לעברית – תמיר חכם  הוצאת אופיר ביכורים