להיות נייטרלי

בחורה עם מחשב נייד

אתה רואה שני ילדים מכים זה את זה
אז תתערב? הם נראים בערך באותו גיל מנהלים מהלומות הדדיות
אז להתערב? לחטוף משני הצדדים או להמשךי לעסוק בטלפון הנייד בגלישה כלשהי.
אפשר להתערב אפשר שלא אתה לא אמור להיות שוטר של העולם או של העיר או השכונה בה אתה גר.
מצב אחר בו נער בן 15 פלוס מינוס מכה ילד בן 6.
תתערב? או שתתן לאותו נער להמשיך לחבוט בילד האומלל?
כאן השיקול פחות מורכב. אי התערבות היא בעייתית. התערבות גם היא עלולה להיות בעייתי שכן אתה עלול לחטוף מכות.
כי נער לא כל אחד חזק מנער בן 15. לקרוא לעזרה של גוף ממשלתי כלשהו זה סבבה ונכון. אבל מה עד אז?
לתת לנער להמשיך?
ברמה של מדינות דברים כאלו מתרחשים כל מספר שנים ולמדינה צריך שתהיה מדיניות מה עושים בכל מקרה ומקרה.
אם שתי מדינות מנהלות קרבות בלי שאחת מרסקת את השניה או פוגעת באוכלסיה אזרחית. או אז בינאום הסכסוך נכון והכרחי אבל אין מקום לעזרה מצד מדינה נוספת אלא רק להרגעת השטח ונסיון להגיע לסוג של הפסקת אש.
(בינאום היא מילה שנוצרה מהשורש בנאמ שורש מרובע מטבע הדברים שמופיע בבנין פיעל אן כי אפשר לומר הסכסוף בוּנְאם כלומר בבנין פוּעל. בעקרון שורש מרובע מופיע רק באחד הבניין פיעל פועל וכן התפעל. הפועל בינאם או בכתיב חסר בִּנְאם חשוב להדגיש האות יוד היא לא שורשית אלא נוסעת מהבניין. השורש נוצר מצמד בין לאומי אבל נודפו מספר אותיות ובהן גם אותיות שורשי האותיות יוד ונון  שבמילה בין הוסרו וכן במילה לאומי הוספרו האותיות שהן אם קיראה וו וכן יוד)
אבל אם שתי מדינות מנהלות קרב חד צדדי האחת כותשת את האחרת והשניה מתחננת לסוג של הפסקת אש כניעה או זועקת לעזרה ממדינות אחרות. אז להתעלם? לעתים המדינה התוקפת חזקה מאותה מדינה שחושבת לתת עזרה. אז להקיז דם רק כדי שלא להיות נייטרלי? מצד שני להיות נייטרלי זה רע במצב הזה. אין כאן הצעה לפתרון אלא רק הצגת הבעיתיות שבנייטרליות. לעתים התערבות בלתי אפשרית אם מדינה נמצאת ללא שלטון מרכזי ( כן יש מדינות כאלו) ומי ששולט בפועל הוא זה שיש לו יותר כוח בנקודת זמן כלשהי במקום כלשהו. איך זה נראה בפועל? אתה נוהג ברכב שלך מספר אנשים רומזת לך לעצור. איך רומזים לעצור? מספר אנשים חמושים שעומדים במרכז הכביש. אם לא תעצור התוצאות ברורות. עצרת וְ?  אם הם במצב רוח טוב הם מבקשים בנימוס שתשאיר את הרכב ודברי ערך ותמשיך בדרך.
אז להכנס למדינה כזו זה להיות שוטר של אותה מדינה כלומר חלופה להנהגה שלא נמצאת. זה אפשרי כמובן אבל. זה עולה המון בחיי אדם וכן גם בכסף ומדינות נוטות שלא לקחת על עצמן משימות בלתי אפשריות כאלו