להיות כמו מים.

בחורה עם מחשב נייד
אם שום דבר בתוכך לא יהיה נוקשה, הדברים החיצוניים יגלו את עצמם. רוקן את דעתך, תהיה חסר צורה. היה חסר צורה ותבנית כמו מים. אם תכניס מים לכוס הם יתפסו את צורת הכוס, הכנס אותם לבקבוק והם יתפסו את צורת הבקבוק, וכשתכניס אותם לקנקן תה הם יתפסו את צורת הקנקן. מים יכולים לזרום או להתרסק. היה מים, ידידי. –ברוס לי.
להיות כמו מים
להיות כמו מים, מנהיגות בתקופת שינוי.
אין תקופה מאתגרת יותר לניהול כמו זו המתמשכת בחוסר וודאות לאורך זמן ותוך ידיעה ברורה שדברים לא ישובו להיות כפי שהיו. אנו משתנים, המציאות משתנה וברוח התקופה כל שנותר הוא לפתח כלים הסתגלותיים למציאות משתנה ובעיקר לזרום עם השינוי.

בעוד שתמונת המצב העתידית אינה ברורה, מתקיים תהליך והוא דורש אדפטציה. כדרכו של תהליך בהתפתחות האנושות, ישנן אמונות שמתבקשות להשתחרר, גבולות שעלינו לפרוץ, בחינה מחודשת של יסודות וערכים פנימיים ורכישת מיומנויות התואמות את רוח התקופה.

מנהיגות כמו מים

המנהיגות החדשה יוצקת עצמה לתוך צורות ותבניות משתנות ומלמדת אותנו להיות גמישים כמו מים. ועל אף שהתבניות החדשות עדיין בהתהוות, ישנן איכויות ב

לתי מתפשרות שעל כל מנהיג לאמץ ברוח התקופה:

  • מנהיגות גמישה

לזרום עם השינוי! לגלות גמישות ולהיפתח לתהליכי למידה תוך ניסוי וטעייה. להסכים לקבל שהכל משתנה ואי לכך אל לנו לחשוש לשנות מסלול באם יידרש. בנוסף, שחרור התנגדויות במצב של חוסר וודואת מאפשר הקניית מיומנויות של הסתגלות ובניית חוסן פנימי כנדרש למנהיגות איתנה במציאות משתנה.

  • יושרה ואתיקה מקצועית

בשל משבר המנהיגות עולמי אשר נוצר בשנים האחרונות, תוצר של חוסר יושרה והפרת האתיקה מקצועית, על מנהיגים ראשית להוכיח את עצמם ולהוות דוגמא אישית בטרם ירכשו את אמונם של אנשיהם. ילדי דור המילניום אינם רוכשים כבוד למנהיגים רק מעצם סמכותם או תפקידם. הם מביטים בהם בגובה העיניים ודורשים ראשית שיהיו ראויים להנהגה תוך שעמדו בערכי יסוד בסיסיים. רק לאחר שרכשו את אמונם, הם יזכו להערכה ולשיתוף פעולה מצידם.

  • מנהיגות אותנטית עם חשיפה אישית

מנהיגות משתנה עם רוח התקופה וכיום, עם טשטוש הגבולות בין בית עבודה, נפתח צוהר לחשיפת עולמם האישי של המנהיגים. מנהיגות אותנטית חושפת פן אישי ואנושי ומחברת אנשים לאנושיות של המנהיג (לאו דווקא לצד הסמכותי והפורמאלי כפי שנהוג היה בעבר).

  • מנהיגות מקוונת ומבוזרת בעידן דיגיטלי

חלק מהשינוי והמעבר לדיגיטציה וגלובליזציה, הוליד תפיסת מנהיגות חדשה. העולם הדיגיטלי שהיה בעיקר מנת חלקה של תעשיית ההייטק, פקד בין לילה את כלל השווקים והתעשיות, המקומיות והגלובליות, ודרש אדפטציה מהירה של תפיסות ניהול ומנהיגות חדשות, במציאות ניהולית מבוזרת ומקוונת. מנהיגות כיום, הפכה בין היתר, להיות גם בלתי ישירה ופרונטאלית (פנים אל פנים במשרדים או שיחות מסדרון) ומכאן שמנהיגים נדרשים לאמץ כלים תקשורתיים חדשים ובעיקר אותנטיים לעבור מסכים, לרתום עובדים, לעורר השראה, השפעה ובעיקר הנעה.

  • מנהיגות מכלילה בעולם רווי ידע

אם בעבר, המנהיג אחז במרבית הידע (הסמכות הבלעדית, האוטוריטה המקצועית) הרי שכיום הידע נמצא בבעלותם של כלל העובדים ובכלל הדרגים בארגון. על כן על המנהיג לאמץ שיטת מנהיגות מכלילה, המביאה עמה ענווה ומאפשרת מקום לכלל העובדים לבוא לידי ביטוי ולחלוק בידע. ענווה הינה אחת האיכויות המדורגות גבוה ביותר בסולם הערכים של מנהיגות בת זמננו.

בעולם של שינויים במרחבים ומימדים כה מקיפים, חוצי ארגון ויבשות, תפיסות ותבניות, כל שעלינו לעשות זה להיות כמו מים. לזרום ולהכיל תהליך בדרך אל הבלתי נודע, ליצוק עצמנו לתבניות משתנות עד ליום שבו תתגבש מציאות חדשה (ואולי אז נתבקש להיות יותר כמו אש, אוויר או אדמה)…

זיוי קלעי- מנהיגות חדשה
כפסיכולוגית עסקית, אני מלווה בכירים ומחזקת את מנהיגותם וניהולם לשם הצלחתם בתפקיד והצלחת החברהשבתי לארץ לפני שש שנים, לאחר שהייה של 25 שנים בקליפורניה, ארה״ב. מעל לעשרים שנות נסיון בליווי מנהלים בחברות גלובליות, בתהליכי מיזוג ורכישות, בגישור פערי תרבויותאת דרכי התחלתי כפסיכולוגית קלינית ובמהלך השנים התמחיתי בפיתוח מנהיגות ומנהלים בעולם העסקי. נעזרת בכלים מתחום הפסיכולוגיה לאבחון תהליכים ובניית תכניות עבודה מדויקות ותפורות אישית עבור כל מנהל/ת בתפקידם ובדרכם הייחודית ופועלת לפיתוח מנהיגות מודעת ואותנטית