להיות זבוב על הקיר

הסוד לזכרונות שאוהבים

להיות זבוב על הקיר גלית רוזן צלמת

מצלמה, כמה כח יש בה! חשבתם על זה פעם?
קופסת קסמים שמצליחה לעצור את הזמן ולאצור זכרונות.

כשהייתי קטנה, הקסם הזה היה כל כך מוחשי… הכבוד של להחזיק מצלמה וללחוץ על הכפתור באופן חד-פעמי – בלי לדעת אם יצליח או לא, למתוח את הסרט לתמונה הבאה ולהחליף פילם בלי לשרוף תמונות בין לבין.

תמיד בחנתי תמונות לעומק – אם בספרי אמנות ואם באלבומים המשפחתיים, ולאורך השנים גם באלבומים שצילמתי בטיולים, תמיד מחפשת את הפרטים שכמו נתפסו "בטעות" בעדשת המצלמה ובלעדיה איש לא היה שם לב אליהם…

כזאת אני. צילום: שני הלויאני וקופסת קסמים. צילום: שני הלוי

לשמחתי התברכתי בדמיון מפותח, ואני מסוגלת ליצור עולמות בכל מיני דרכים, אבל גיליתי שבצילום אני אוהבת לא להתערב ולא לביים, אלא לתת לדברים לקרות מעצמם ולתעד אותם כפי שהם – פשוטים, אמיתיים, אותנטיים.

אבל… איך שומרים על האותנטיות הזאת והמקוריות של הרגע, כשמכוונים קופסה שחורה ובולטת עם עדשה סקרנית לכיוון אנשים שהרגע הכרת?

למעשה, זאת שאלה שאף פעם לא הצטרכתי לשאול את עצמי. אחת התכונות שהתברכתי בהן היא שאנשים מרגישים איתי בנוח ונפתחים אלי במהירות שיא. נכון, זה גם אומר שכל המוזרים ברכבת מתיישבים לידי ומספרים לי על עצמם, ואני מחייכת באדיבות בזמן שאני קמה לחפש מקום בקרון אחר, אבל חוצמזה, זכיתי במתנה אמיתית!

לתת לדברים לקרות מעצמם
לתת לדברים לקרות מעצמם ולתד אותם כפי שהם – פשוטים, אמיתיים, אותנטיים. צילום: גלית רוזן

המתנה הזאת מאפשרת לי להיכנס באופן חד פעמי ואינטנסיבי, לאירועים המרגשים בחייהם של אנשים שפוגשים אותי לראשונה רק בזמן הצילומים, ולמרות זאת הם מרגישים איתי ועם המצלמה בנוח! זה מתבהר לי עם כל משפחה שמזמינה אותי לצלם – בין אם צילום משפחה והריון או צילום אירוע – בריתה, בר-מצווה, חתונה או יומולדת עגול ושמח, לא פעם חוזרת על עצמה התגובה אחרי הצילומים – שכל כך נהנו והרגישו כאילו אני חלק מהמשפחה, וגם האורחים אמרו שכמעט לא הרגישו אותי… כמו זבוב על הקיר.

זה בלט במיוחד לאחרונה בסשן צילומים אחרי לידה.
כצלמת ששמה דגש לצלם אנשים בסביבה הטבעית והנוחה להם – אם בבית או בטבע, יוצא לי לא מעט לצלם גם בחדר השינה, שהוא מקום אינטימי במיוחד לכל אחד מאיתנו. אבל באותה פעם, לא רק שצילמתי בחדר השינה, אלא שצילמתי רגע סופר אינטימי בין אם לבנה – תוך כדי שהיא מניקה אותו. זו תחושה מדהימה וכמעט בלתי נתפשת, שמישהי מרגישה בנוח להניק כך מולי, כשאנחנו בקושי מכירות ואני נמצאת בחדר השינה שלה. נעתי בחדר בשקט, משתדלת לעשות תנועות קטנות ובלתי מורגשות, כך שיוכלו להתעלם מנוכחותי וליהנות מהרגע ולהתעמק בו, כאילו הייתי זבוב על הקיר. אני כבר אדאג לזכרון מתוק של החוויה הכל כך זמנית הזאת, אתם רק צריכים להיות ולהנות.

הכי אינטימי שיש. צילום: גלית רוזן
הכי אינטימי שיש. צילום: גלית רוזן

כשאני מצלמת, לצד הנוחות והאותנטיות מוביל אותי דבר נוסף. מאוד חשוב לי שבסופו של דבר – התמונות שלי יגרמו לחיוך. חיוך חולמני כזה, של אושר. שהלקוח יהיה מרוצה ויאהב את התוצאה. שהוא יקבל שלל תמונות שכיף להסתכל בהן שוב ושוב ולחוות את הרגעים המרגשים, שמזכירים את האהבה והאושר שיש בחיינו.

התמונות האלה, הן זכרונות שאוהבים, ואלה הרגעים שאני מצלמת.

#דיגיטליות_בעסקים #לאומי_עסקים #saloonaschool

גלית רוזן צלמת | זכרונות שאוהבים
אוהבת לנצור את הרגעים הקטנים בחיים ולהתרפק עליהם לנצח. מתרגשת עם המצולמים שלי מכל חיוך וחיבוק ואוהבת לגרום לאנשים ובעיקר נשים, לאהוב את עצמן יותר - דרך התמונות שלי.