להיות אמא

להיות אמא זה תפקיד לכל החיים והוא ממש לא משחק ילדים

בבוקר, התעוררתי לקולו של צלצול הטלפון. ברגע ראשון כעסתי, ככה אני כאשר מעירים אותי, אבל ברגע ששמעתי מעבר לקו, את קולו של אחד מבני, אושר גדול מילא את לבי. זה קול עבורו אני מוכנה להתעורר בכול שעה, גם בלילה.

פתיח נפלא ליום חדש.

TO BE A MOM

אמא, מה נשמע, שאל, ובאותו רגע הכול נשמע טוב.

הוא הראשון שקרא לי אמא, וגם אחרי חמישים שנה אני נפעמת מהתואר הזה שנפל בחלקי. איך זה קרה? מתי החלטתי שאני מוכנה, ראויה ומסוגלת להיות אמא?

זה לא קרה אף פעם, כנראה שהטבע עשה את שלו והחליט עבורי, כי אם הייתי שוקלת, ומבינה את המשמעות, את גודל האחריות, כנראה לא הייתי רואה את עצמי כשרה לתפקיד ואולי הייתי נשארת בלי ילדים.

גם היום אני לא מרגישה שהייתה לי אי פעם הזכות להחליט להביא לעולם שלושה ילדים ובכך לקבוע עבורם את גורלם בעולם הזה.

אני מביטה בשלושת בני, גברים חסונים, מוצלחים, שהקימו משפחות וכבר מזמן הפכו להורים בעצמם, מביטה ולא מאמינה שהם שלי.

האם אני נשאתי אותם ברחמי?

אני ילדתי אותם?

לא לגמרי לבד, אבל בעיקר, אני זו שנשאה באחריות לספק את כל צורכיהם, לדאוג לבריאותם וגידולם, אני זו שהצליחה להביא אותם להיות מי שהם היום?

איך ידעתי מה לעשות?

מאיפה היה לי האומץ?

אימא – זו מילה רבת משמעות, זה תואר מחייב, זה מעמד, שמביא עמו, ברגע הלידה את כל התכונות שצריך כדי להצליח בביצוע המשימה האין סופית הזאת.

להיות אמא, זה מכלול של דברים בערבוביה גדולה, מסירות והקרבה, אושר ודאגה, שמחה ועצב, כאב וחוכמה, כעס וסלחנות, עידוד והרגעה אבל מעל הכול קבלה ואהבה אין סופיים.

זה תואר לכל החיים, זו עבודה שלעולם לא נגמרת, זה מעמד שיש בו אין סוף קשיים אותם אני משתדלת לשכוח וגם רגעי הנאה בתפזורת, במנות קטנות  והם נצרבים בתודעה, נחרטים בלב לנצח.

בחוץ הכול אפור, גשום, טיפות הגשר דופקות על הפרגולה, משמיעות מנגינה של חורף ואני, עדיין במיטה, מנסה להעלות בזיכרוני, את אותם רגעי האושר, לקבץ אותם, להוסיף אליהם את רגעי האושר החדשים שנולדו עם הנכדים.

התוצאה היא, החבילה גדולה, שמעלה חיוך של סיפוק על פני. אני מרגישה כמו בכול בוקר שכדאי לקום מהמיטה, למענה.

בתוך החבילה יש מתנה גדולה, כנראה שעשיתי משהו טוב בחיי.

יהודית קרן
אני אמא לשלושה בנים ושלוש כלות, סבתא לתשעה נכדים, פנסיונרית שמשתדלת בכל יום ויום לעשות משהו שעוד לא עשיתי, מגשימה חלום ישן לכתוב על אנשים, על חוויות ורגשות, בקיצור על החיים.